»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»
!!MIRE SE ERDHE NE FORUM!! ***QIELL-LIRIE*** !
!Vizitor-i-nderuar-dhe-i-rrespektuar-nėse-dėshironi-qė-pop-login te-mos-shfaqet-klikoni-butonin! !!!---DO NOT DISPLAY AGAIN---!!!

Argetim te kendshem ne QIELL-LIRIE nga Administratorja **ORI & ERA**

»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»


 
Portali ORIForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiTOP Albaniachatshkarko
Tema Fundit
» Besoni ne lotet e nje mashkulli
Mon Feb 06, 2017 6:12 am nga Dielli

» C'ESHTE DASHURIA?
Mon Feb 06, 2017 6:00 am nga Dielli

» Mesazhi me i bukur
Mon Feb 06, 2017 5:42 am nga Dielli

» Ka dashuri pa interes?
Mon Feb 06, 2017 5:37 am nga Dielli

» Mirmengjesi
Sun Feb 05, 2017 12:07 pm nga Dielli

» Pershendetje
Sun Feb 05, 2017 11:58 am nga Dielli

» Miremengjes,miredita,mirembrema,mirupafshim dhe naten e mire.
Tue Jan 17, 2017 1:20 am nga Admin

» Vetem nje fjale
Sat May 23, 2015 4:48 pm nga Admin

» CILI ANETAR JU MUNGON NE KETO MOMENTE?
Sat May 23, 2015 4:41 pm nga Admin

» Me fal...
Mon Jul 29, 2013 1:28 pm nga Ina_ina

» GJUMI DHE DASHURIA.
Mon Jul 29, 2013 1:27 pm nga Ina_ina

» Puthja e Par Qe Tka Dhon nje Femer .!
Mon Jul 29, 2013 1:25 pm nga Ina_ina

» A njeh dashuria ngjyrė, moshė dhe atdhe?
Mon Jul 29, 2013 1:24 pm nga Ina_ina

» A jetohet pa dashuri?
Mon Jul 29, 2013 1:22 pm nga Ina_ina

» TE DUA KUR.....
Mon Jul 29, 2013 1:20 pm nga Ina_ina

» Aka nje vend dhe per mua ketu..?
Mon Jul 29, 2013 1:11 pm nga Ina_ina

» XXX Vetem Per Moshat 18 e Siper
Sun Jul 07, 2013 1:56 pm nga arion

» Mė thuaj si ha, tė tė them se si bėn seks
Fri Apr 12, 2013 11:33 pm nga shaban cakolli

» Vajzat e virgjera, a gjenden me?
Fri Apr 12, 2013 11:30 pm nga shaban cakolli

» PER TY.......
Fri Apr 12, 2013 9:19 pm nga shaban cakolli

» A munde te gjesh dashuri ne internet edhe sa do ket sukses
Fri Apr 12, 2013 9:17 pm nga shaban cakolli

» Cila eshte gjeja e pare qe ju terheq te nje vajze/djale?
Fri Apr 12, 2013 9:14 pm nga shaban cakolli

» Ē’farė ėshtė mė e rėndėsishme, tė duash apo tė dashurosh?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» MARTES APO BASHKEJETES?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» Me dhemb zemra kur....?
Fri Apr 12, 2013 9:11 pm nga shaban cakolli

» Cfare kerkoni ke nji njeri qe te ket fatin te behet i dashuri/a juaj?
Fri Apr 12, 2013 9:10 pm nga shaban cakolli

» DEDIKIME PER DASHURIN
Fri Apr 12, 2013 9:09 pm nga shaban cakolli

» Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh
Fri Apr 12, 2013 9:07 pm nga shaban cakolli

» Vuaj kur ti...
Fri Apr 12, 2013 9:06 pm nga shaban cakolli

» Te dua sepse...
Fri Apr 12, 2013 9:03 pm nga shaban cakolli

*
*
*
*
*
*
*
*
April 2018
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
CalendarCalendar
*ChAt Me PeRsHeNdEtJe*
♥♥♥ ♥♥♥♥♥♥ ♥♥♥
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
SHTYPI
Gazeta Shqiptare
GAzeta Metropol
Gazeta Shqip
Gazeta Albania
Gazeta Koha jone
Gazeta Sot
Gazeta Tirana Observer
Gazeta Korrieri
Gazeta Shekulli
Gazeta 55
Gazeta Rilindja Demokratike
Gazeta Standard
Gazeta Tema
Gazeta Biznesi
Gazeta Zeri i Popullit
Gazeta Ballkan
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of »(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» on your social bookmarking website

Share | 
 

 Diferenca e moshės nė njė marrėdhėnie burrė-grua

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Diferenca e moshės nė njė marrėdhėnie burrė-grua   Wed Jul 30, 2008 3:59 pm

Tė gjithė bėhemi pjesė herė pas herė e diskutimeve rreth temave tė ndryshme qė kanė tė bėjnė me jetėn nė ēift. Gjithkush mund tė ketė biseduar rreth diferencės sė moshės nė njė raport nė ēift. Por edhe pse kjo nuk ėshtė njė pikė e rėndėsishme qė njė lidhje tė funksionojė, studimet e ndryshme japin disa konkluzione dhe statistika. Strategjia evolutive mė efikase pėr burrat ėshtė tė kenė gra mė tė reja. Dhe kur themi tė reja, nuk kemi parasysh as 2 as 5 vjet diferencė, por plot 15 vjet. Kėtė e pohon njė studim i publikuar nga revista Biology Letters, sipas tė cilit, diferenca ideale pėr njė ēift burrė grua duhet tė jetė njė dekadė e gjysmė. Kėrkuesit e Universitetit tė Vjenės kanė realizuar njė studim nė popullsinė suedeze duke verifikuar lidhjet mes fėmijėve dhe prindėrve. Si rezultat pjesa mė e madhe e fėmijėve tė stresuar jetojnė nė familje nė tė cilat mes burrit dhe gruas ka diferencė tė vogėl moshe. "Burrat kanė tendencė tė dėshirojnė gratė mė tė reja, pasi i gjejnė ato mė tėrheqėse, ndėrsa gratė kėrkojnė njė partner mashkull tė stabilizuar dhe qė tė jetė plot me siguri nė vetvete, tė gjitha kėto karakteristika i gjen mė me lehtėsi tek burrat mė tė mėdhenj nė moshė",- shpjegon udhėheqėsja e kėtij studimi. Ka dhe studime tė tjera qė mbėshtesin kėtė studim, i cili pėr shumė njerėz lė vend pėr diskutim. Tė njėjtin pėrfundim ka arritur dhe njė studim i bėrė nė Universitetin e Finlandės. Nė 2001, duke studiuar popullsinė e veriut tė Finlandės, ata arritėn nė konkluzione tė njėjta: Burrat me gra, qė kanė njė diferencė deri 15 vjeēare, kishin mė shumė fėmijė tė mbarė.
Diferenca e moshės
Pėr fėmijėt, diferenca ndikon mirė, po pėr vetė riprodhimin? Sipas njė studimi tė ri nė kėtė fushė ēifti ideal pėr riprodhim ėshtė i formuar nga njė burrė qė ėshtė 6 vjet mė i madh se partnerja e tij. E thotė natyra: me kėtė diferencė moshe ekzistojnė mundėsitė mė tė mira dhe shanse tė mėdha pėr t'u riprodhuar. Burrat preferojnė gratė, apo shoqe mė tė reja se vetja, pasi kjo maksimizon mundėsinė pėr tė bėrė fėmijė, ndėrsa shanset ulen ndjeshėm kur gruaja ėshtė mė e madhe se burri. Gratė, nė tė njėjtėn kohė, rreken tė preferojnė burrin mė tė madh, sepse ky zakonisht siguron mė shumė tė ardhura pėr tė mbajtur fėmijėt. Kėshtu qė, stereotipi kulturor qė sheh njeriun tė preferojė gratė mė tė reja ėshtė thjesht fryt i njė tendence natyrore, e bėrė pėr tė lehtėsuar riprodhimin. Kėrkimi nxjerr nė dritė pastaj se kur personat kanė njė fėmijė me njė partner, dhe njė tjetėr me njė tjetėr, ky partner i dytė ka gjithmonė tendencėn pėr tė qenė mė i ri se i pari, kjo qoftė nė rastin e burrave, ashtu dhe nė atė tė grave.
Studimet e fundit
Edhe pse "rregulli" i zakonshėm ėshtė marrėdhėnia kur partneri ėshtė mė i madh nė moshė se partnerja nuk janė tė pakta edhe rastet e tjera. Pra ka dhe ndryshe, kohėt e fundit ėshtė vėnė re qė shumė gra rreken tė kenė marrėdhėnie me njė mashkull qė ėshtė mė i vogėl nė moshė, gra qė shfaqen mė tė forta, qė nuk kanė nevojė tė mbrohen, qė tani marrin rolin e mashkullit, bėhen ato mbėshtetje dhe mbrojtje pėr njė mashkull. Gra qė zbulojnė njė siguri tė re, qė nė adoleshencė nuk mund tė kihet, gra qė nė vite dhe nė eksperiencė kanė gjetur dimensionet e tyre ideale. Gra qė ndjehen mirė me veten e tyre dhe pėr kėtė arsye, pėlqehen shumė nga meshkujt. Gra qė i "marrosin" ata meshkuj qė kanė disa vjet mė pak se ato, tė intriguar nga ky lloj miksimi gruaje: eksperte, e zonja, dhe pak "mama".
Gjestet qė tregojnė se keni njė lidhje tė gabuar
- Ai ose ajo ėshtė shumė xheloze, qoftė dhe pa arsye, dhe dominuese.
- Ai ose ajo kėrkon qė t'iu izolojė nga familja, miqtė dhe shoqėria.
- Ai/ajo kėrkon tė fajėsojė tė tjerėt nė vend qė tė marrė pėrgjegjėsitė pėr sjelljet e tij/e saj.
- Ai/ajo ju kritikon vazhdimisht, ju thėrret nė emėr ose ju bėn tė ndiheni keq rreth vetvetes.
- Ai/ajo beson qė njė femėr duhet tė jetė e barabartė me mashkullin apo beson nė stereotipat tradicionalė pėr sa i pėrket gjinisė.
- Shihni si i trajton ai/ajo tė tjerėt: nėnėn, babanė, familjen dhe miqtė. Nė tė njėjtėn mėnyrė do t'iu trajtojė edhe juve, nėse jo tani se paku nė tė ardhmen.
- Mbase vjen nga njė familje ku dhuna ėshtė dominuese, ku prindėrit abuzojnė me njėri-tjetrin? Kjo mund tė jetė "normale" pėr tė sepse ėshtė mėsuar me njė gjendje tė tillė.
- Kėrkon t'iu pėrbuzė duke pėrdorur zė tė lartė, gjeste zemėrimi, shikime, pėrplasje apo shkatėrrim tė gjerave pėrreth.
- Ai/ajo injoron ndjenjat apo nevojat tuaja, kėrkon t'iu vejė nė lojė pėr shkak tė tyre.
- Ndiheni sikur nuk mund tė bėni mjaftueshėm pėr ta kėnaqur atė pa marrė parasysh sesa shumė mundoheni.
- Ai/ajo ėshtė i/e parespektuar nga gjinia tjetėr nė pėrgjithėsi.
- Ai/ajo kėrkon shumė gjera nga ju qė ju bėjnė tė largoheni nga vetvetja apo nga ajo qė ju doni tė jeni.
- Ai/ajo ka vėshtirėsi pėr tė shprehur ndjenjat, luan "lojėra mendimesh" qė ju bėjnė tė ndiheni tė marrė, injorantė apo konfuz.
- Ai/ajo kėrkon qė t'iu bėjė pėrgjegjės pėr lumturinė e tij/saj apo pėr tė pasur fatin e lidhjes nė dorė.
- Ju bėn tė qani, bėn premtime dhe ju bėn dhurata pas njė zėnke qė keni pasur.
- Pas asaj qė duket ai/ajo thotė se ka njė karakter tė mirė dhe njė proces tė menduari tė vendimeve dhe veprimeve qė ai/ajo bėn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Diferenca e moshės nė njė marrėdhėnie burrė-grua   Thu Jul 31, 2008 10:11 pm

Besoj se diferenca e moshes duhet te ekzistoje ne nje cift
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
vl_girl
super-moderatore
super-moderatore
avatar

Female
Numri i postimeve : 2304
Registration date : 17/07/2008

MesazhTitulli: Re: Diferenca e moshės nė njė marrėdhėnie burrė-grua   Thu Jul 31, 2008 10:20 pm

Jo me shume se 5 vjet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Diferenca e moshės nė njė marrėdhėnie burrė-grua   Thu Jul 31, 2008 10:22 pm

per medimin ti 2-3 vjet eshte mese normale dhe e dobishme
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Diferenca e moshės nė njė marrėdhėnie burrė-grua   Thu Jul 31, 2008 10:24 pm

un them 3-4 vjet jane te nevojshme por edhe te mjaftueshme
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
vl_girl
super-moderatore
super-moderatore
avatar

Female
Numri i postimeve : 2304
Registration date : 17/07/2008

MesazhTitulli: Re: Diferenca e moshės nė njė marrėdhėnie burrė-grua   Thu Jul 31, 2008 10:26 pm

15 vjet eshte pakeeeeeeeeeez shume. shett shett
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Diferenca e moshės nė njė marrėdhėnie burrė-grua   Thu Jul 31, 2008 10:28 pm

kush tha 15 vjet moj
shi sa kot kjo, nxefet per fajin e vet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
vl_girl
super-moderatore
super-moderatore
avatar

Female
Numri i postimeve : 2304
Registration date : 17/07/2008

MesazhTitulli: Re: Diferenca e moshės nė njė marrėdhėnie burrė-grua   Thu Jul 31, 2008 10:29 pm

lexo pak me lart arber :x tek rreshti i gjashte humor humor
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Diferenca e moshės nė njė marrėdhėnie burrė-grua   Thu Jul 31, 2008 10:31 pm

bumm po ene ti u kujtove pak vone me e permend si fakt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
vl_girl
super-moderatore
super-moderatore
avatar

Female
Numri i postimeve : 2304
Registration date : 17/07/2008

MesazhTitulli: Re: Diferenca e moshės nė njė marrėdhėnie burrė-grua   Thu Jul 31, 2008 10:34 pm

une thashe mendimin tim, nuk mu duk e drejte ca thuhej me lart
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
edangel
super_vip
super_vip
avatar

Female
Numri i postimeve : 482
Age : 34
Location : Italy
Job/hobbies : Punojnese,palester, lexim.
Humor : kulmi per nje hidraulik,qe i biri mos te kuptoj nje tub.
Registration date : 12/05/2008

MesazhTitulli: Re: Diferenca e moshės nė njė marrėdhėnie burrė-grua   Fri Aug 01, 2008 12:12 am

normale te kete difernce moshe ne nje ēift per mua minimumi 5 vjet maksimumi 10.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lezha.eu
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Diferenca e moshės nė njė marrėdhėnie burrė-grua   Mon Aug 04, 2008 11:47 pm

per medimin tim po kaloji 5 vjet mendoj se eshte dicka qe nuk ka shume kuptim mgjs ka raste kur mosha ndernjet dy personave te lidhur arrin deri ne 15 vjet por kjo mendoje se eshte krejt pa lidhje edhe e pa llogjikshme

( mendimi im)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Diferenca e moshės nė njė marrėdhėnie burrė-grua   Tue Aug 05, 2008 12:27 am

Rolling Eyes se di vallaj ....po di dhe cifte qe kane 20 vjet diference dhe shkojne per bukuri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Diferenca e moshės nė njė marrėdhėnie burrė-grua   Tue Aug 05, 2008 12:29 am

po normale moj se pas nja 15 vjet lidhje fenra nis me komshiun pastaje se burrin e ka shume te amortuziuar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Diferenca e moshės nė njė marrėdhėnie burrė-grua   Tue Aug 05, 2008 12:30 am

qesh si i kap gjonat ti ...;)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Diferenca e moshės nė njė marrėdhėnie burrė-grua   Tue Aug 05, 2008 12:34 am

po pse jo mi pse kot e km komshijen une komshiut i derdhet kafja ne dore ndersa ajo e shkreta vjen edhe qan hadhet me mua repiste
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
era13
Webmaster
Webmaster
avatar

Female
Numri i postimeve : 6786
Location : Ne shkallet e fantazis
Humor : futja kot....
Registration date : 11/04/2008

MesazhTitulli: Re: Diferenca e moshės nė njė marrėdhėnie burrė-grua   Tue Aug 05, 2008 1:48 am

gjella me krip kripa me karar, diferenza te ekzistoj, jo e tepruar se tani i bie te martohem me nje gjysh une dhe te shkoj mire...qyqaaa

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Diferenca e moshės nė njė marrėdhėnie burrė-grua   Sat Aug 09, 2008 3:11 pm

larg qoft jarebi se ate gjyshin e shkrete i cik e ka lodh vapa, i cik e ka lodh lufta, po ene lodhja jote i duhet te shkretit :oops: :oops:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
daniela
vip
vip
avatar

Numri i postimeve : 241
Registration date : 10/08/2008

MesazhTitulli: Re: Diferenca e moshės nė njė marrėdhėnie burrė-grua   Sun Aug 10, 2008 2:47 pm

5 vjet e shume jane po mos flitni kot shett
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Diferenca e moshės nė njė marrėdhėnie burrė-grua   Sun Aug 10, 2008 5:07 pm

un besoj se duhet ne nje diference nga 4 deri ne 6 vjet se kur eshte me e vogel kjo diference, femra ti shurdho trute
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
mirjana
anetar/e aktiv
anetar/e aktiv
avatar

Numri i postimeve : 103
Registration date : 31/07/2008

MesazhTitulli: Re: Diferenca e moshės nė njė marrėdhėnie burrė-grua   Sun Aug 10, 2008 8:49 pm

pssssssss sa e zgjatni edhe ju mer po sbesoj se ka rendesi te madhe diferenca qesh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Diferenca e moshės nė njė marrėdhėnie burrė-grua   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Diferenca e moshės nė njė marrėdhėnie burrė-grua
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Berisha nė Kosovė marrėveshje ndėrshtetėrore
» Ēfarė pėrmbante Marrėveshja ndėrmjet Ahmet Zogut dhe Nikolla Pashiē?!
» Lavdrim Muhaxheri duke e marrė nė pyetje djalin qė e ekzekutoi me antitank (Video +18)
» Bahri Rashica:Na ka marrė malli
» Acarohen marrėdhėniet Greqi-Shqipėri, helikopterėt fuluturojnė nė kufi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» :: NDJENJA :: Dashuria-
Kėrce tek: