»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»
!!MIRE SE ERDHE NE FORUM!! ***QIELL-LIRIE*** !
!Vizitor-i-nderuar-dhe-i-rrespektuar-nėse-dėshironi-qė-pop-login te-mos-shfaqet-klikoni-butonin! !!!---DO NOT DISPLAY AGAIN---!!!

Argetim te kendshem ne QIELL-LIRIE nga Administratorja **ORI & ERA**

»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»


 
Portali ORIForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiTOP Albaniachatshkarko
Tema Fundit
» Besoni ne lotet e nje mashkulli
Mon Feb 06, 2017 6:12 am nga Dielli

» C'ESHTE DASHURIA?
Mon Feb 06, 2017 6:00 am nga Dielli

» Mesazhi me i bukur
Mon Feb 06, 2017 5:42 am nga Dielli

» Ka dashuri pa interes?
Mon Feb 06, 2017 5:37 am nga Dielli

» Mirmengjesi
Sun Feb 05, 2017 12:07 pm nga Dielli

» Pershendetje
Sun Feb 05, 2017 11:58 am nga Dielli

» Miremengjes,miredita,mirembrema,mirupafshim dhe naten e mire.
Tue Jan 17, 2017 1:20 am nga Admin

» Vetem nje fjale
Sat May 23, 2015 4:48 pm nga Admin

» CILI ANETAR JU MUNGON NE KETO MOMENTE?
Sat May 23, 2015 4:41 pm nga Admin

» Me fal...
Mon Jul 29, 2013 1:28 pm nga Ina_ina

» GJUMI DHE DASHURIA.
Mon Jul 29, 2013 1:27 pm nga Ina_ina

» Puthja e Par Qe Tka Dhon nje Femer .!
Mon Jul 29, 2013 1:25 pm nga Ina_ina

» A njeh dashuria ngjyrė, moshė dhe atdhe?
Mon Jul 29, 2013 1:24 pm nga Ina_ina

» A jetohet pa dashuri?
Mon Jul 29, 2013 1:22 pm nga Ina_ina

» TE DUA KUR.....
Mon Jul 29, 2013 1:20 pm nga Ina_ina

» Aka nje vend dhe per mua ketu..?
Mon Jul 29, 2013 1:11 pm nga Ina_ina

» XXX Vetem Per Moshat 18 e Siper
Sun Jul 07, 2013 1:56 pm nga arion

» Mė thuaj si ha, tė tė them se si bėn seks
Fri Apr 12, 2013 11:33 pm nga shaban cakolli

» Vajzat e virgjera, a gjenden me?
Fri Apr 12, 2013 11:30 pm nga shaban cakolli

» PER TY.......
Fri Apr 12, 2013 9:19 pm nga shaban cakolli

» A munde te gjesh dashuri ne internet edhe sa do ket sukses
Fri Apr 12, 2013 9:17 pm nga shaban cakolli

» Cila eshte gjeja e pare qe ju terheq te nje vajze/djale?
Fri Apr 12, 2013 9:14 pm nga shaban cakolli

» Ē’farė ėshtė mė e rėndėsishme, tė duash apo tė dashurosh?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» MARTES APO BASHKEJETES?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» Me dhemb zemra kur....?
Fri Apr 12, 2013 9:11 pm nga shaban cakolli

» Cfare kerkoni ke nji njeri qe te ket fatin te behet i dashuri/a juaj?
Fri Apr 12, 2013 9:10 pm nga shaban cakolli

» DEDIKIME PER DASHURIN
Fri Apr 12, 2013 9:09 pm nga shaban cakolli

» Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh
Fri Apr 12, 2013 9:07 pm nga shaban cakolli

» Vuaj kur ti...
Fri Apr 12, 2013 9:06 pm nga shaban cakolli

» Te dua sepse...
Fri Apr 12, 2013 9:03 pm nga shaban cakolli

*
*
*
*
*
*
*
*
March 2018
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
CalendarCalendar
*ChAt Me PeRsHeNdEtJe*
♥♥♥ ♥♥♥♥♥♥ ♥♥♥
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
SHTYPI
Gazeta Shqiptare
GAzeta Metropol
Gazeta Shqip
Gazeta Albania
Gazeta Koha jone
Gazeta Sot
Gazeta Tirana Observer
Gazeta Korrieri
Gazeta Shekulli
Gazeta 55
Gazeta Rilindja Demokratike
Gazeta Standard
Gazeta Tema
Gazeta Biznesi
Gazeta Zeri i Popullit
Gazeta Ballkan
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of »(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» on your social bookmarking website

Share | 
 

 FUNDI I NJĖ LIDHJEJE: ĖSHTĖ GJITHNJĖ FILLIM I NJĖ AVENTURE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
daniela
vip
vip
avatar

Numri i postimeve : 241
Registration date : 10/08/2008

MesazhTitulli: FUNDI I NJĖ LIDHJEJE: ĖSHTĖ GJITHNJĖ FILLIM I NJĖ AVENTURE   Wed Aug 13, 2008 1:28 pm

Fundi i njė historie dashurie tė lė gjithmonė nė mes tė dilemave, njė nga tė cilat ėshtė: Po tani kur ta shoh nė rrugė? Jo tė gjitha historitė mbarojnė me njė “ish”, por shumė shpesh ndodh. Atėherė problemi ėshtė si veprohet mė pas. Pyetja: cili ėshtė raporti qė do tė kem tani me “atė”?
Fundi mund tė jetė i hidhur (edhe kjo ėshtė njėlloj kėnaqėsie (!) nėse duam), por shpesh ndodh qė konfliktet tė zgjasin me muaj, me fjalė tė rėnda dhe situata tė pakėndshme.Nga dashuria nė urrejtje

Dhuna e ndarjes shpesh ėshtė e pakontrollueshme. Si mund tė kalohet kaq lehtė kufiri mes dashurisė dhe urrejtjes? Kur dashuria humbet, a mundet tė paktėn tė ruajmė marrėdhėniet e mira? Zakonisht, pėrpara se tė kėrkosh tė krijosh njė raport me ish-in nevojitet tė “tresėsh” historinė e kaluar; vetėm pasi tė ketė kaluar kjo fazė mund tė mendohet pėr hapjen e njė komunikimi me tjetrin. Ēdo ndarje ka rrethanat e veta, zgjidhja gjendet nė varėsi tė tyre dhe karakterit tė secilit. Reflektimi dhe qetėsia shpirtėrore janė dy kushtet esenciale.

Merr kohėn qė tė duhet

Kushdo qė ta ketė vendosur ndarjen nga tė dy, koha ėshtė busulla mė e saktė pėr tė treguar se ē’duhet tė bėsh. Njė pauzė e gjatė refleksioni ėshtė ndonjėherė e domosdoshme, pa u takuar dhe pa folur. Nėse vendos ta ruash raportin, duhet t’ia shprehėsh qartė ish-partnerit atė ēfarė ndien dhe tė respektosh zgjedhjen e tij pėr tė vazhduar njė lidhje miqėsore ose jo.

Mėnyra e duhur
Shmang xhelozinė: kur njė histori mbaron, ėshtė normale qė tė kėrkosh dikė tjetėr. Nė mėnyrė racionale duhet pranuar se vendin tėnd do ta zėnė njerėz tė tjerė: xhelozia ėshtė gjithmonė burim i gjendjeve tė kėqija shpirtėrore (kujtoni Otellon). Fillo tė mendosh pėr tė gjitha ato gjėra qė tė sjellin kėnaqėsi dhe tė bėjnė aktiv me veten dhe tė tjerėt; roli i viktimės nuk sjell shumė pėrfitime dhe asnjeri nuk do tė vijė tė tė shpėtojė: je ti ai qė do tė shpėtosh vetveten. Nėse vendos tė takohesh me ish-in, pėrgatitu tė shohėsh tek ai/ajo njė person tė ri, qė nuk ka mė lidhje tė ngushtė me jetėn tėnde. Mos hap debate apo diskutime mbi tė kaluarėn, informohu mbi aktivitetet e reja nė jetėn e tij/asaj dhe tregoi pėr jetėn tėnde.

Miqtė e rinj

Ndonjė ditė do tė takoheni nė shoqėri tė miqve tė rinj qė keni zėnė: e rėndėsishme ėshtė tė ruani njė sjellje normale tė pėrshtatur me situatėn. Shmangni paragjykimet apo reagimet e sforcuara pėr t’u dukur se nuk ju bėn pėrshtypje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
FUNDI I NJĖ LIDHJEJE: ĖSHTĖ GJITHNJĖ FILLIM I NJĖ AVENTURE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Rozi Theohari: Rihapet Shkolla Shqipe e Lynn-it, Mass

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» :: NDJENJA :: Dashuria-
Kėrce tek: