»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»
!!MIRE SE ERDHE NE FORUM!! ***QIELL-LIRIE*** !
!Vizitor-i-nderuar-dhe-i-rrespektuar-nėse-dėshironi-qė-pop-login te-mos-shfaqet-klikoni-butonin! !!!---DO NOT DISPLAY AGAIN---!!!

Argetim te kendshem ne QIELL-LIRIE nga Administratorja **ORI & ERA**

»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»


 
Portali ORIForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiTOP Albaniachatshkarko
Tema Fundit
» Besoni ne lotet e nje mashkulli
Mon Feb 06, 2017 6:12 am nga Dielli

» C'ESHTE DASHURIA?
Mon Feb 06, 2017 6:00 am nga Dielli

» Mesazhi me i bukur
Mon Feb 06, 2017 5:42 am nga Dielli

» Ka dashuri pa interes?
Mon Feb 06, 2017 5:37 am nga Dielli

» Mirmengjesi
Sun Feb 05, 2017 12:07 pm nga Dielli

» Pershendetje
Sun Feb 05, 2017 11:58 am nga Dielli

» Miremengjes,miredita,mirembrema,mirupafshim dhe naten e mire.
Tue Jan 17, 2017 1:20 am nga Admin

» Vetem nje fjale
Sat May 23, 2015 4:48 pm nga Admin

» CILI ANETAR JU MUNGON NE KETO MOMENTE?
Sat May 23, 2015 4:41 pm nga Admin

» Me fal...
Mon Jul 29, 2013 1:28 pm nga Ina_ina

» GJUMI DHE DASHURIA.
Mon Jul 29, 2013 1:27 pm nga Ina_ina

» Puthja e Par Qe Tka Dhon nje Femer .!
Mon Jul 29, 2013 1:25 pm nga Ina_ina

» A njeh dashuria ngjyrė, moshė dhe atdhe?
Mon Jul 29, 2013 1:24 pm nga Ina_ina

» A jetohet pa dashuri?
Mon Jul 29, 2013 1:22 pm nga Ina_ina

» TE DUA KUR.....
Mon Jul 29, 2013 1:20 pm nga Ina_ina

» Aka nje vend dhe per mua ketu..?
Mon Jul 29, 2013 1:11 pm nga Ina_ina

» XXX Vetem Per Moshat 18 e Siper
Sun Jul 07, 2013 1:56 pm nga arion

» Mė thuaj si ha, tė tė them se si bėn seks
Fri Apr 12, 2013 11:33 pm nga shaban cakolli

» Vajzat e virgjera, a gjenden me?
Fri Apr 12, 2013 11:30 pm nga shaban cakolli

» PER TY.......
Fri Apr 12, 2013 9:19 pm nga shaban cakolli

» A munde te gjesh dashuri ne internet edhe sa do ket sukses
Fri Apr 12, 2013 9:17 pm nga shaban cakolli

» Cila eshte gjeja e pare qe ju terheq te nje vajze/djale?
Fri Apr 12, 2013 9:14 pm nga shaban cakolli

» Ē’farė ėshtė mė e rėndėsishme, tė duash apo tė dashurosh?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» MARTES APO BASHKEJETES?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» Me dhemb zemra kur....?
Fri Apr 12, 2013 9:11 pm nga shaban cakolli

» Cfare kerkoni ke nji njeri qe te ket fatin te behet i dashuri/a juaj?
Fri Apr 12, 2013 9:10 pm nga shaban cakolli

» DEDIKIME PER DASHURIN
Fri Apr 12, 2013 9:09 pm nga shaban cakolli

» Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh
Fri Apr 12, 2013 9:07 pm nga shaban cakolli

» Vuaj kur ti...
Fri Apr 12, 2013 9:06 pm nga shaban cakolli

» Te dua sepse...
Fri Apr 12, 2013 9:03 pm nga shaban cakolli

*
*
*
*
*
*
*
*
March 2018
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
CalendarCalendar
*ChAt Me PeRsHeNdEtJe*
♥♥♥ ♥♥♥♥♥♥ ♥♥♥
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
SHTYPI
Gazeta Shqiptare
GAzeta Metropol
Gazeta Shqip
Gazeta Albania
Gazeta Koha jone
Gazeta Sot
Gazeta Tirana Observer
Gazeta Korrieri
Gazeta Shekulli
Gazeta 55
Gazeta Rilindja Demokratike
Gazeta Standard
Gazeta Tema
Gazeta Biznesi
Gazeta Zeri i Popullit
Gazeta Ballkan
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of »(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» on your social bookmarking website

Share | 
 

 DASHURIA SI SĖMUNDJE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
daniela
vip
vip
avatar

Numri i postimeve : 241
Registration date : 10/08/2008

MesazhTitulli: DASHURIA SI SĖMUNDJE   Wed Aug 13, 2008 1:29 pm

Fiksim. Ankth. Ulje - ngritje tė humorit. Pastaj takikardi, djersė, prerje e oreksit. Tė gjitha simptomat e njė sėmundjeje nga e cila askush nuk do tė shėrohet. Njė neurolog anglez ėshtė i bindur pėr kėtė frymėmarrje tw rėnduar, takikardi, pakėsim tw oreksit. Dhe pastaj mendime tė kėqija, ankth pėr tė ardhmen, ndryshime tė menjėhershme tė humorit. Mos bėni sikur nuk i njihni simptomat. Janė simptomat e njė sėmundjeje qė herėt a vonė i godet tė gjithė, por qė asnjė mjek nuk do tė guxonte ndonjėherė t'i diagnostikonte si tė tilla.
Tė nxirrje diagnozėn e sėmundjes sė dashurisė ishte diēka normale pėr mjekėt e antikitetit, por nė mjekėsinė shkencore tė ditėve tona pėr dashurinė si sėmundje nuk flitet mė. Mjekėsia, bashkė me psikologjinė, duket se kanė hequr dorė madje edhe nga tė pėrgjigjurit e pyetjes: ē'ėshtė dashuria? Pėr ta risjellė kėtė fjalė nė fjalorin mjekėsor tenton Frank Tallis, psikologu klinik anglez qė jep psikologji klinike dhe neuroshkencė nė King's College. Tallis, nė librin e tij tė ri "Love sick", propozon njė tezė paradoksale dhe provokuese: dashuria ėshtė njė formė e sėmundjes mendore, por njė sėmundje e nevojshme dhe pėr tė cilėn nė tė vėrtetė ne nuk duam asnjė lloj kurimi.

Dashuria si sėmundje
Simptomat e shumta tė sėmundjes “dashuri”

Fiksim. Ankth. Ulje - ngritje tė humorit. Pastaj takikardi, djersė, prerje e oreksit. Tė gjitha simptomat e njė sėmundjeje nga e cila askush nuk do tė shėrohet. Njė neurolog anglez ėshtė i bindur pėr kėtė frymėmarrje tw rėnduar, takikardi, pakėsim tw oreksit. Dhe pastaj mendime tė kėqija, ankth pėr tė ardhmen, ndryshime tė menjėhershme tė humorit. Mos bėni sikur nuk i njihni simptomat. Janė simptomat e njė sėmundjeje qė herėt a vonė i godet tė gjithė, por qė asnjė mjek nuk do tė guxonte ndonjėherė t'i diagnostikonte si tė tilla.
Tė nxirrje diagnozėn e sėmundjes sė dashurisė ishte diēka normale pėr mjekėt e antikitetit, por nė mjekėsinė shkencore tė ditėve tona pėr dashurinė si sėmundje nuk flitet mė. Mjekėsia, bashkė me psikologjinė, duket se kanė hequr dorė madje edhe nga tė pėrgjigjurit e pyetjes: ē'ėshtė dashuria? Pėr ta risjellė kėtė fjalė nė fjalorin mjekėsor tenton Frank Tallis, psikologu klinik anglez qė jep psikologji klinike dhe neuroshkencė nė King's College. Tallis, nė librin e tij tė ri "Love sick", propozon njė tezė paradoksale dhe provokuese: dashuria ėshtė njė formė e sėmundjes mendore, por njė sėmundje e nevojshme dhe pėr tė cilėn nė tė vėrtetė ne nuk duam asnjė lloj kurimi.

Nė faqet e para tė librit ju akuzoni mjekėsinė dhe vetė psikologjinė se nuk po e merr edhe aq seriozisht dashurinė...
- Si psikolog klinik shpesh mė krijohet ideja se po i lė nė baltė shumė nga pacientėt e mi qė vuajnė nga diēka qė nuk mund tė emėrtohet ndryshe pėrveēse sėmundje e dashurisė. Por nėpėr tekstet e shkruara ky term nuk shfaqet dhe kėshtu kėta pacientė gjenden pėrballė diagnozės zyrtare tė depresionit apo ankthit. Por ky nuk ėshtė pėrshkrimi i duhur pėr gjendjen e tyre, qė lidhet veēanėrisht me pėrvojėn e rėnies nė dashuri. Diēka thelbėsore, siē ėshtė dashuria, meriton me siguri njė trajtim shkencor, por psikologjia nuk ka qenė kurrė e aftė tė shpjegojė as anėt biokimike e as ato emocionale. Wshtė e habitshme se si mjekėsia dhe psikologjia merren kaq shumė me seksin, por pothuajse fare me dashurinė. Dashuria i ndryshon thellėsisht njerėzit, ndikon nė mėnyrėn se si ata mendojnė dhe sillen dhe kur nuk ėshtė e lumtur shkakton njė sėmundje fizike. Wshtė diēka pėr tė cilėn tė gjithėve u ndodh tė vuajnė, por mbi tė cilėn psikologjia nuk ka shumė pėr tė thėnė.

Aq sa tė konsiderohet njė sėmundje mendore?

- Diagnoza e sėmundjes sė dashurisė konsiderohej si e ligjshme dhe e dobishme nga mjekėsia, sė paku deri nė fillim tė viteve 600. Dhe nėse rilexojmė ato diagnoza antike, shohim se pacientėt nė fjalė tregonin njė bashkėsi simptomash: mendim fiks pėr personin qė donin, melankoli, gjendje ekstaze, lėkundje tė fuqishme tė humorit. Tė gjitha simptomat qė bėjnė pjesė nė diagnozat bashkėkohore tė obsesionit, depresionit, manisė. Diagnoza e vjetėr e sėmundjes sė dashurisė pėrkon pothuajse pėrsosmėrisht me njė diagnozė tė ditėve tė sotme, atw tw shqetėsimit obsesiv me ndryshime tė humorit. Ka shumė aspekte tė rėnies nė dashuri qė stimulojnė njė shqetėsim mendor nė njė mėnyrė kaq besnike sa ndoshta nuk ka asnjė ndryshim tė vėrtetė mes obsesionit pėr personin e dashur dhe njė obsesioni tė vėrtetė klinik. Pėrvoja e rėnies nė dashuri ėshtė pėr shumė prej nesh pėrvoja mė e afėrt me sėmundjen mendore qė na qėllon ta provojmė. Wshtė rasti ynė pėr tė flirtuar me ēmendurinė.

Pėrse na paska dėnuar evolucioni qė tė eksperimentojmė njė sėmundje mendore?

- Dashuria ėshtė njė lloj mekanizmi sigurie qė evolucioni e ka krijuar pėr tė kontrolluar specien nga vetė racionaliteti ynė. Duhet tė jetė irracionale pėr tė siguruar lindjen, pra vazhdimin e species njerėzore. Fėmijėt tanė lindin mjaft tė prekshėm dhe tė dobėt dhe kanė nevojė pėr kujdes nga ana e prindėrve. Nė ndryshim nga kafshė tė tjera, ne kemi njė tru mjaft tė zhvilluar qė na lejon tė rebelohemi kundėr instinkteve tona riprodhuese dhe tė refuzojmė punėn e vėshtirė tė rritjes sė fėmijėve. Mund tė vendosim tė gjithė tė mos kemi fėmijė dhe specia do tė shuhej. Pėrkundrazi, vazhdojmė tė lindim. Nuk ėshtė njė rastėsi qė nė pjesėn mė tė madhe tė pėrvojave, faza e dashurisė sė vėrtetė zgjat rreth dy apo tre vjet. Wshtė koha qė u nevojitej paraardhėsve tanė pėr tė sjellė nė jetė dhe pėr t'i prerė gjirin njė fėmije. Ēmenduria e dashurisė zgjat aq sa nevojitet qė gjenet tona tė kalojnė te brezi pasardhės. Evolucioni na ka furnizuar me njė pėrfshirje tė fuqishme emocionale qė na ēliron nga ēdo lloj mendimi racional, nė mėnyrė qė tė marrim njė vendim qė nuk ėshtė nė interesin tonė, por nė atė tė vetė species.

Ē'ndodh me trurin kur biem nė dashuri?

- Nė nivel kimik, gjėja qė kemi zbuluar nga shigjetat e Erosit ėshtė ositoksina. Wshtė njė edorfinė, domethėnė njė nga ato substanca kimike tė ngjashme me barin e opiumit qė nė trurin tonė rregullojnė kėnaqėsinė dhe dhimbjen. Ositoksina ka njė rol qė shfaqet qė nė shfaqjen e dėshirės seksuale ndaj njė njeriu, por nivelet e saj ngrihen nė mėnyrė dramatike dorė pas dore kur nisim intimitetin me tė. Wshtė pėrgjegjėse pėr ndjesinė e euforisė, qė lidhet me afėrsinė me personin qė duam dhe ka efekte tė rėndėsishme mbi kujtesėn, duke e konsoliduar imazhin e tjetrit nė atw mėnyrė qė shėrben pėr ta mbajtur tė gjallė lidhjen, edhe kur jemi larg.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
DASHURIA SI SĖMUNDJE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Lediana Kapaj: Ndarja!
» Vangjush Ziko: Poeti, mėkati dhe dashuria
» Monda Korca: "Cdo gje ne jete buron nga dashuria.", Interrviste me aktorin Anastas Nika, Bisedoi Raimonda Moisiu, Gazeta Tirana Observer
» Lediana Kapaj: Dashuria ėshtė art.

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» :: NDJENJA :: Dashuria-
Kėrce tek: