»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»
!!MIRE SE ERDHE NE FORUM!! ***QIELL-LIRIE*** !
!Vizitor-i-nderuar-dhe-i-rrespektuar-nėse-dėshironi-qė-pop-login te-mos-shfaqet-klikoni-butonin! !!!---DO NOT DISPLAY AGAIN---!!!

Argetim te kendshem ne QIELL-LIRIE nga Administratorja **ORI & ERA**

»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»


 
Portali ORIForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiTOP Albaniachatshkarko
Tema Fundit
» Besoni ne lotet e nje mashkulli
Mon Feb 06, 2017 6:12 am nga Dielli

» C'ESHTE DASHURIA?
Mon Feb 06, 2017 6:00 am nga Dielli

» Mesazhi me i bukur
Mon Feb 06, 2017 5:42 am nga Dielli

» Ka dashuri pa interes?
Mon Feb 06, 2017 5:37 am nga Dielli

» Mirmengjesi
Sun Feb 05, 2017 12:07 pm nga Dielli

» Pershendetje
Sun Feb 05, 2017 11:58 am nga Dielli

» Miremengjes,miredita,mirembrema,mirupafshim dhe naten e mire.
Tue Jan 17, 2017 1:20 am nga Admin

» Vetem nje fjale
Sat May 23, 2015 4:48 pm nga Admin

» CILI ANETAR JU MUNGON NE KETO MOMENTE?
Sat May 23, 2015 4:41 pm nga Admin

» Me fal...
Mon Jul 29, 2013 1:28 pm nga Ina_ina

» GJUMI DHE DASHURIA.
Mon Jul 29, 2013 1:27 pm nga Ina_ina

» Puthja e Par Qe Tka Dhon nje Femer .!
Mon Jul 29, 2013 1:25 pm nga Ina_ina

» A njeh dashuria ngjyrė, moshė dhe atdhe?
Mon Jul 29, 2013 1:24 pm nga Ina_ina

» A jetohet pa dashuri?
Mon Jul 29, 2013 1:22 pm nga Ina_ina

» TE DUA KUR.....
Mon Jul 29, 2013 1:20 pm nga Ina_ina

» Aka nje vend dhe per mua ketu..?
Mon Jul 29, 2013 1:11 pm nga Ina_ina

» XXX Vetem Per Moshat 18 e Siper
Sun Jul 07, 2013 1:56 pm nga arion

» Mė thuaj si ha, tė tė them se si bėn seks
Fri Apr 12, 2013 11:33 pm nga shaban cakolli

» Vajzat e virgjera, a gjenden me?
Fri Apr 12, 2013 11:30 pm nga shaban cakolli

» PER TY.......
Fri Apr 12, 2013 9:19 pm nga shaban cakolli

» A munde te gjesh dashuri ne internet edhe sa do ket sukses
Fri Apr 12, 2013 9:17 pm nga shaban cakolli

» Cila eshte gjeja e pare qe ju terheq te nje vajze/djale?
Fri Apr 12, 2013 9:14 pm nga shaban cakolli

» Ē’farė ėshtė mė e rėndėsishme, tė duash apo tė dashurosh?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» MARTES APO BASHKEJETES?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» Me dhemb zemra kur....?
Fri Apr 12, 2013 9:11 pm nga shaban cakolli

» Cfare kerkoni ke nji njeri qe te ket fatin te behet i dashuri/a juaj?
Fri Apr 12, 2013 9:10 pm nga shaban cakolli

» DEDIKIME PER DASHURIN
Fri Apr 12, 2013 9:09 pm nga shaban cakolli

» Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh
Fri Apr 12, 2013 9:07 pm nga shaban cakolli

» Vuaj kur ti...
Fri Apr 12, 2013 9:06 pm nga shaban cakolli

» Te dua sepse...
Fri Apr 12, 2013 9:03 pm nga shaban cakolli

*
*
*
*
*
*
*
*
April 2018
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
CalendarCalendar
*ChAt Me PeRsHeNdEtJe*
♥♥♥ ♥♥♥♥♥♥ ♥♥♥
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
SHTYPI
Gazeta Shqiptare
GAzeta Metropol
Gazeta Shqip
Gazeta Albania
Gazeta Koha jone
Gazeta Sot
Gazeta Tirana Observer
Gazeta Korrieri
Gazeta Shekulli
Gazeta 55
Gazeta Rilindja Demokratike
Gazeta Standard
Gazeta Tema
Gazeta Biznesi
Gazeta Zeri i Popullit
Gazeta Ballkan
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of »(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» on your social bookmarking website

Share | 
 

 XHELOZIA ĖSHTĖ SĖMUNDJE APO KATALIZATOR

Shko poshtė 
AutoriMesazh
daniela
vip
vip
avatar

Numri i postimeve : 241
Registration date : 10/08/2008

MesazhTitulli: XHELOZIA ĖSHTĖ SĖMUNDJE APO KATALIZATOR   Thu Aug 14, 2008 1:46 am

Buron nga dashuria, por teprimi shėnon fundin e njė lidhjeje

Shumė prej nesh, kush mė shumė e kush mė pak, ėshtė ndierė xheloz pėr partnerin kur ka kuptuar se ai i ėshtė pėrgjigjur ngacmimit tė dikujt tjetėr ose ėshtė larguar pėr tė krijuar njė lidhje tė re. Kur e dėshiron shumė njė person nuk dėshiron ta humbasėsh. Pėr ta mbajtur pranė, pėr ta mbrojtur marrėdhėnien, kontrollon sjelljen e partnerit, bėhesh xheloze. Nė disa raste xhelozia mund tė jetė e bazuar nė fakte, nė raste tė tjera ne mund tė jemi shkaku i saj. Xhelozia nuk ėshtė e njėanshme, edhe mashkulli ėshtė xheloz. Shpesh na kanė thėnė ose kemi dėgjuar t'i thuhet dikujt: "Nuk mė pėlqeu mėnyra sesi tė pa ai tipi. Je veshur kėshtu qė tė biesh nė sy. Duhet tė qėndrosh nė shtėpi dhe tė merresh me fėmijėt".Pėrse mashkulli ėshtė xheloz pėr partneren?
Nėse partneri nuk ėshtė i sigurt nė marrėdhėnien e tij me partneren, ka shumė mundėsi qė ai tė ndihet i kėrcėnuar nga prania e meshkujve tė tjerė nė jetėn e saj. Pasiguria pėr tė ardhmen e lidhjes shkakton xhelozinė. Kjo formė e xhelozisė mund tė jetė njė ndėr treguesit e periudhės sė vėshtirė qė kalon marrėdhėnia. Nė kėto kushte, xhelozia mjegullon pamjen dhe nuk tė lejon tė kuptosh atė qė po ndodh realisht me tė dy partnerėt.

Xhelozia dhe pėrkushtimi i partneres

Nėse pėrkushtimi ndaj partnerit ėshtė nė nivele tė ulėta, ka shumė mundėsi qė ai tė reagojė me xhelozi. Partneri qė merr pak vėmendje dhe dashuri vihet nė kėrkim tė shkaqeve: Pėrse ajo nuk mė do si mė parė? Pėrse ka ndryshuar? Dhe nė fakt mendja shkon pėr keq: Mund tė jetė dikush tjetėr nė jetėn e saj. Njė mendim i tillė mund tė mjaftojė pėr tė "minuar" paqen shpirtėrore dhe pėr t'i dhėnė goditjen e parė lidhjes.

Xhelozia dhe tiparet e partneres

Nėse partnerja ėshtė miqėsore, hyn shpejt nė komunikim, tėrheq vėmendjen e meshkujve dhe partneri ndihet i kėrcėnuar. Ai e interpreton sjelljen e partneres si provokim dhe i sheh meshkujt e tjerė si rivalė tė mundshėm, tė cilėt mund tė paraqesin interes pėr partneren e tij. Pėr shkak tė frikės dhe inferioritetit, ai shfaq xhelozi pėr partneren nė marrėdhėniet qė ajo krijon dhe do tė fitojė sa mė shumė nga vėmendja e saj.

Xhelozia dhe historitė e mėparshme tė partneres

Nėse partnerja nuk ka qenė e qėndrueshme nė lidhjet e mėparshme, partneri priret tė mendojė se ajo mund tė jetė e paqėndrueshme edhe me tė dhe mund ta lėrė pėr dikė qė mund t'u pėrgjigjet mė mirė shijeve tė saj.

Xhelozia dhe historitė e mėparshme tė partnerit

Nėse nė marrėdhėniet e mėparshme mashkulli ka qenė xheloz, ai do tė vazhdojė tė shfaqė xhelozi edhe nė lidhjen nė vazhdim. Nė disa raste, xhelozia mund tė shkaktohet nga sjellja e partneres ose nga shkaqe tė jashtme, ndėrsa nė raste tė tjera ajo ėshtė tipar i mashkullit dhe ka nevojė tė trajtohet.

Xhelozia dhe dėshira pėr kontroll

Nėse partneri kėrkon tė ketė nėn kontroll jetėn e partneres dhe ajo ka pranuar ēdo vendim qė ai ka marrė pėr tė, ai do tė tregohet xheloz nėse ka pak mundėsi ta kontrollojė partneren. Ai bėhet xheloz pėr shkak tė mungesės sė kontrollit.

Xhelozia dhe modelet nė familje

Nėse partneri ėshtė rritur nė njė familje ku babai ka reaguar me xhelozi ndaj nėnės, edhe ai do tė priret tė imitojė modelin e babait nė marrėdhėnien e tij me partneren. Ndikimi i modelit prindėror vazhdon tė jetė i pranishėm nė jetėn tonė edhe kur nuk jemi mė fėmijė. Gjithashtu, modelet e shokėve apo tė tė afėrmve tė tjerė ndikojnė nė sjelljen tonė. Nėse miqtė e partnerit priren tė jenė xhelozė me partneret e tyre, kjo do tė jetė njė arsye mė shumė qė ai tė jetė xheloz me partneren e tij.

Xhelozia dhe pėrfundimi i lidhjes

Nėse lidhja shkon drejt fundit dhe partnerėt nuk kanė forcėn e duhur pėr t'i thėnė gjėrat nė sy pėr tė qenė sa mė tė hapur dhe tė drejtpėrdrejtė, ai nis t'ia nxijė jetėn partneres me skena xhelozie derisa ajo ose ai thotė fjalėn e fundit.

Si mund ta zbusėsh xhelozinė?

- Mbrojtja mė e mirė kundėr xhelozisė ėshtė ruajtja e marrėdhėnies. Nėse dashuria mbahet gjallė, nėse partnerėt janė tė pėrkushtuar ndaj njėri tjetrit, nėse e kanė njėri tjetrin nė qendėr tė vėmendjes, nė lidhjen e tyre nuk ka vend pėr xhelozinė e sėmurė.
- Kontrollo mendimet dhe imagjinatėn. Ti mund tė kuptosh qė nė disa raste disa lojėra mund tė luhen nga partneri pėr tė tė bėrė xheloze. Njė episod, njė mendim i vetėm mund tė bėhet shkak pėr njė telenovelė tė njė jete tė dyfishtė tė partnerit. Nė kėtė mėnyrė t'i i hedh benzinė zjarrit, shqetėson veten dhe partnerin.
Mos e pėrdor xhelozinė si tregues tė dashurisė. Xhelozia e vazhdueshme nuk nėnkupton dashuri tė vazhdueshme. Xhelozia reflekton nevojat e tua, dėshirėn pėr tė ruajtur atė qė dėshiron pėr momentin dhe kėrkesat pėr atė qė do tė sjellė e ardhmja. Xhelozia reflekton interesat personale dhe dashurinė pėr veten. Hidh njė shikim pas nė marrėdhėniet e tua: ke qenė xheloze edhe nė marrėdhėniet e mėparshme, apo vetėm nė kėtė marrėdhėnie? Nėse pėr ēdo partner je ndierė xheloze, duhet tė jesh mė e kujdesshme pėr akuzat qė bėn. Je ti qė e paragjykon partnerin, je ti qė sheh nė sjelljen e tij atė qė pret tė shohėsh duke mos i dhėnė rėndėsinė e duhur aspekteve tė tjera tė sjelljes sė tij.
Mos u hidh nė sulm nėse e sheh qė partneri yt ėshtė duke flirtuar me dikė. Tregoi sesi u ndjeve, sa i rėndėsishėm ėshtė ai pėr ty. Mos u bėj qaramane. Jo tė gjithė meshkujt janė nė gjendje t'i bėjnė ballė gruas nė njė situatė tė tillė dhe si vetėmbrojtje zgjedhin ngritjen e zėrit ose i kujtojnė asaj njė histori tė vjetėr. Nėse ju nuk sulmoni, do ta keni mė tė lehtė tė komunikoni me partnerin tuaj. Ndershmėria shpesh ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė pėrballuar xhelozinė.

Xhelozia e sėmurė

Partneri i prekur nga xhelozia e sėmurė beson se partnerja ėshtė e pabesė dhe e tradhton. Pėrse kjo xhelozi quhet e sėmurė? Sepse partneri dyshues nuk ka fakte reale pėr tė mbėshtetur dyshimin e tij. Nė fakt, kjo xhelozi e ka burimin tek imagjinata e pakontrolluar: partneri fantazon rreth tradhtive tė partneres, kontrollon sjelljen e saj dhe dyshon pėr ēdo person tė cilin e sheh si rival tė mundshėm. Ai vendos se ēfarė mund dhe nuk mund tė bėjė partnerja. Xhelozia e sėmurė nė disa raste mund ta shtyjė partnerin drejt vrasjes sė partneres, tė fėmijės, pėr atėsinė e tė cilit dyshon apo tė burrit me tė cilin partnerja e tij ka marrėdhėnie.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
XHELOZIA ĖSHTĖ SĖMUNDJE APO KATALIZATOR
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» :: NDJENJA :: Dashuria-
Kėrce tek: