»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»
!!MIRE SE ERDHE NE FORUM!! ***QIELL-LIRIE*** !
!Vizitor-i-nderuar-dhe-i-rrespektuar-nėse-dėshironi-qė-pop-login te-mos-shfaqet-klikoni-butonin! !!!---DO NOT DISPLAY AGAIN---!!!

Argetim te kendshem ne QIELL-LIRIE nga Administratorja **ORI & ERA**

»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»


 
Portali ORIForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiTOP Albaniachatshkarko
Tema Fundit
» Besoni ne lotet e nje mashkulli
Mon Feb 06, 2017 6:12 am nga Dielli

» C'ESHTE DASHURIA?
Mon Feb 06, 2017 6:00 am nga Dielli

» Mesazhi me i bukur
Mon Feb 06, 2017 5:42 am nga Dielli

» Ka dashuri pa interes?
Mon Feb 06, 2017 5:37 am nga Dielli

» Mirmengjesi
Sun Feb 05, 2017 12:07 pm nga Dielli

» Pershendetje
Sun Feb 05, 2017 11:58 am nga Dielli

» Miremengjes,miredita,mirembrema,mirupafshim dhe naten e mire.
Tue Jan 17, 2017 1:20 am nga Admin

» Vetem nje fjale
Sat May 23, 2015 4:48 pm nga Admin

» CILI ANETAR JU MUNGON NE KETO MOMENTE?
Sat May 23, 2015 4:41 pm nga Admin

» Me fal...
Mon Jul 29, 2013 1:28 pm nga Ina_ina

» GJUMI DHE DASHURIA.
Mon Jul 29, 2013 1:27 pm nga Ina_ina

» Puthja e Par Qe Tka Dhon nje Femer .!
Mon Jul 29, 2013 1:25 pm nga Ina_ina

» A njeh dashuria ngjyrė, moshė dhe atdhe?
Mon Jul 29, 2013 1:24 pm nga Ina_ina

» A jetohet pa dashuri?
Mon Jul 29, 2013 1:22 pm nga Ina_ina

» TE DUA KUR.....
Mon Jul 29, 2013 1:20 pm nga Ina_ina

» Aka nje vend dhe per mua ketu..?
Mon Jul 29, 2013 1:11 pm nga Ina_ina

» XXX Vetem Per Moshat 18 e Siper
Sun Jul 07, 2013 1:56 pm nga arion

» Mė thuaj si ha, tė tė them se si bėn seks
Fri Apr 12, 2013 11:33 pm nga shaban cakolli

» Vajzat e virgjera, a gjenden me?
Fri Apr 12, 2013 11:30 pm nga shaban cakolli

» PER TY.......
Fri Apr 12, 2013 9:19 pm nga shaban cakolli

» A munde te gjesh dashuri ne internet edhe sa do ket sukses
Fri Apr 12, 2013 9:17 pm nga shaban cakolli

» Cila eshte gjeja e pare qe ju terheq te nje vajze/djale?
Fri Apr 12, 2013 9:14 pm nga shaban cakolli

» Ē’farė ėshtė mė e rėndėsishme, tė duash apo tė dashurosh?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» MARTES APO BASHKEJETES?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» Me dhemb zemra kur....?
Fri Apr 12, 2013 9:11 pm nga shaban cakolli

» Cfare kerkoni ke nji njeri qe te ket fatin te behet i dashuri/a juaj?
Fri Apr 12, 2013 9:10 pm nga shaban cakolli

» DEDIKIME PER DASHURIN
Fri Apr 12, 2013 9:09 pm nga shaban cakolli

» Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh
Fri Apr 12, 2013 9:07 pm nga shaban cakolli

» Vuaj kur ti...
Fri Apr 12, 2013 9:06 pm nga shaban cakolli

» Te dua sepse...
Fri Apr 12, 2013 9:03 pm nga shaban cakolli

*
*
*
*
*
*
*
*
April 2017
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
*ChAt Me PeRsHeNdEtJe*
♥♥♥ ♥♥♥♥♥♥ ♥♥♥
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
SHTYPI
Gazeta Shqiptare
GAzeta Metropol
Gazeta Shqip
Gazeta Albania
Gazeta Koha jone
Gazeta Sot
Gazeta Tirana Observer
Gazeta Korrieri
Gazeta Shekulli
Gazeta 55
Gazeta Rilindja Demokratike
Gazeta Standard
Gazeta Tema
Gazeta Biznesi
Gazeta Zeri i Popullit
Gazeta Ballkan
Social bookmarking
Social bookmarking Digg  Social bookmarking Delicious  Social bookmarking Reddit  Social bookmarking Stumbleupon  Social bookmarking Slashdot  Social bookmarking Yahoo  Social bookmarking Google  Social bookmarking Blinklist  Social bookmarking Blogmarks  Social bookmarking Technorati  

Bookmark and share the address of »(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» on your social bookmarking website

Share | 
 

 Fakte interesante rreth dashurise

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Fakte interesante rreth dashurise   Sat Aug 16, 2008 10:11 pm

1- Burrat tė cilėt e puthin gruan e tyre nė mėngjes, jetojnė 5 vjet mė shumė se sa ata qė nuk e bėjnė kėtė gjė.
2- Kėnga e parė pėr dashurinė ėshtė shkruar 4 000 vjet mė parė dhe vjen nga njė zonė midis Tigrit dhe Eufratit.
3-Nėse vjen momenti pėr intimitet qė nė fillim tė marrėdhėnies, 78% e vajzave nuk pranojnė nėse nuk janė depiluar.
4- Vajzat feministe kėrkojnė mė shumė se tė tjerat tė kenė njė marrėdhėnie romantike.
5- Dy tė tretat e njerėzve raportojnė se kanė rėnė mė shumė nė dashuri me dikė qė kanė vite qė e njohin, se sa me njė tė sapo njohur.
6- Njerėzit qė tregojnė historinė e tyre tė dashurisė e bėjnė kėtė pasi mendojnė se procesi ėshtė jashtė kontrollit tė tyre.
7- Dashuria nxit njė efekt qetėsues nė trup dhe mėndje pėr tė paktėn njė vit, gjė qė ndihmon ruajtjen e sistemit nervor.
8- Dashuria ka tė njėjtin efekt nė trup njėsoj si edhe frika e madhe. Tė njė person i dashuruar shfaqen tė njėjtat simptoma si te njė person qė ndjen njė frikė tė madhe - zmadhim tė bebes sė syrit, duar tė djersitura, dhe rritje tė tė rrahurave tė zemrės
9- Skanimet e trurit kanė treguar se kur njeriu shikon foto tė njeriut tė zemrės, truri reagon menjėherė duke treguar dėshirė.
10- Vajzat e fisit Tivi nė Pacifikun jugor martoheshin qė nė lindje.
11- Shėrbimi "Detektori i dashurisė" i shpikur nga operatori telefonik KTF supozohet se tregon seriozitetin e njeriut tė dashur, nėse ai vėrtet ėshtė i ndershėm nė atė qė thotė. Telefoni analizon kordat e zėrit pėr tė parė nėse ai flet me dashuri apo jo. Pėrdoruesi merr njė analizė tė bisedės nėpėrmjet njė mesazhi i cili tregon afeksionin, surprizėn, pėrqendrimin dhe ndershmėrinė me tė cilėn ka folur personi tjetėr nė linjė.
12- Rreth 11 pėr qind e grave kontrollojnė menjėherė "online" pėr tė parė tė dhėnat e njė personi qė e kanė takuar ose qė presin ta takojnė, kundrejt 7 pėr qind tė meshkujve.
13- Me kalimin e kohės, partnerėt tentojnė tė kenė gjithmonė e mė shumė tė njėjtat sjellje.
14- Njerėzit tentojnė tė kthejnė mė shumė kokėn nė tė djathtė se sa nė tė majtė kur puthin dikė (65 pėr qind e njerėzve e kthejnė kokėn nė tė djathtė).
15- Tradita e unazės sė fejesės ka ardhur qė nė shekullin e 15-tė, kur Duka Maximillian i Austrisė i dha njė unazė tė fejuarės sė tij Mary nga Burgundy.
16- Rreth 43 pėr qind e grave preferojnė qė partnerėt tė mos tregojnė shenja "dashurie" nėse nuk janė tė sigurt pėr njė lidhje.
17- Njerėzit qė sapo kanė rėnė nė dashuri tregojnė zvogėlim tė hormonit serotoninė, nė nivele aq tė ulėta sa dhe te njė person i sėmurė.
18- Aeroporti Ndėrkombėtar i Filadelfias mbahet si numri 1 pėr lidhjet e dashurisė gjatė kohės sė pritjes.
19- Sipas njė teorie matematike, ne duhet tė takojmė shumė njerėz para se tė zgjedhim partnerin e pėrjetshėm. Sipas probabilitetit vetėm kėshtu ka mė shumė shanse pėr njė ēift tė suksesshėm.
20- Mjekra e burrave rritet mė shpejt kur ata mendojnė pėr seks.
21- Verona, qyteti italian ku u luajt vepra e Shekspirit "Romeo dhe Zhulieta", merr rreth 1000 letra ēdo vit nė adresė tė Zhulietės, ēdo Valentin.
22- "Nėse njė person refuzon njė lidhje, personi bie edhe mė shumė nė dashuri me atė person qė nuk e ka pranuar", thotė Helen Fisher autor i librit "Pse dashurojmė". Pjesėt e trurit qė aktivizohen kur ne jemi tė gėzuar vazhdojnė tė mbeten aktive.
23- Ka njė arsye pse ndodhin romancat nė zyrė. Rėnia nė dashuri ėshtė shumė e lidhur me afrimitetin. Ngjallet familjariteti, qetėsia, afėrsia dhe romanca.
24- Njė nė pesė marrėdhėnie dashurie afatgjata ndodhin pasi njėri nga partnerėt ėshtė i pėrfshirė nė tė.
25- Njė marrėdhėnie romantike i bėn tė dy partnerėt tė lumtur. Sa mė afėr ndihemi, aq mė tė lumtur jemi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Fakte interesante rreth dashurise
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Mexhid Yvejsi:RRETH TARIKATIT SHAZILI
» Mendime kritikė rreth librit "Etnologjia dhe Folklori Shqiptar" tė prof. Dr. A. Xhagolli
» Nuhi Veselaj: Rreth identitetit tė gjinisė asnjanėse nė shqipen e sotme (VII)
» Cikėl shkrimesh rreth punės me nxėnės me aftėsi tė kufizuara mendore!
» Njė orė mėsimi nė njė shkollė tė mesme amerikane, rreth krijimtarisė sė shkrimtares Kozeta Zylo

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» :: NDJENJA :: Dashuria-
Kėrce tek: