»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»
!!MIRE SE ERDHE NE FORUM!! ***QIELL-LIRIE*** !
!Vizitor-i-nderuar-dhe-i-rrespektuar-nėse-dėshironi-qė-pop-login te-mos-shfaqet-klikoni-butonin! !!!---DO NOT DISPLAY AGAIN---!!!

Argetim te kendshem ne QIELL-LIRIE nga Administratorja **ORI & ERA**

»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»


 
Portali ORIForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiTOP Albaniachatshkarko
Tema Fundit
» Besoni ne lotet e nje mashkulli
Mon Feb 06, 2017 6:12 am nga Dielli

» C'ESHTE DASHURIA?
Mon Feb 06, 2017 6:00 am nga Dielli

» Mesazhi me i bukur
Mon Feb 06, 2017 5:42 am nga Dielli

» Ka dashuri pa interes?
Mon Feb 06, 2017 5:37 am nga Dielli

» Mirmengjesi
Sun Feb 05, 2017 12:07 pm nga Dielli

» Pershendetje
Sun Feb 05, 2017 11:58 am nga Dielli

» Miremengjes,miredita,mirembrema,mirupafshim dhe naten e mire.
Tue Jan 17, 2017 1:20 am nga Admin

» Vetem nje fjale
Sat May 23, 2015 4:48 pm nga Admin

» CILI ANETAR JU MUNGON NE KETO MOMENTE?
Sat May 23, 2015 4:41 pm nga Admin

» Me fal...
Mon Jul 29, 2013 1:28 pm nga Ina_ina

» GJUMI DHE DASHURIA.
Mon Jul 29, 2013 1:27 pm nga Ina_ina

» Puthja e Par Qe Tka Dhon nje Femer .!
Mon Jul 29, 2013 1:25 pm nga Ina_ina

» A njeh dashuria ngjyrė, moshė dhe atdhe?
Mon Jul 29, 2013 1:24 pm nga Ina_ina

» A jetohet pa dashuri?
Mon Jul 29, 2013 1:22 pm nga Ina_ina

» TE DUA KUR.....
Mon Jul 29, 2013 1:20 pm nga Ina_ina

» Aka nje vend dhe per mua ketu..?
Mon Jul 29, 2013 1:11 pm nga Ina_ina

» XXX Vetem Per Moshat 18 e Siper
Sun Jul 07, 2013 1:56 pm nga arion

» Mė thuaj si ha, tė tė them se si bėn seks
Fri Apr 12, 2013 11:33 pm nga shaban cakolli

» Vajzat e virgjera, a gjenden me?
Fri Apr 12, 2013 11:30 pm nga shaban cakolli

» PER TY.......
Fri Apr 12, 2013 9:19 pm nga shaban cakolli

» A munde te gjesh dashuri ne internet edhe sa do ket sukses
Fri Apr 12, 2013 9:17 pm nga shaban cakolli

» Cila eshte gjeja e pare qe ju terheq te nje vajze/djale?
Fri Apr 12, 2013 9:14 pm nga shaban cakolli

» Ē’farė ėshtė mė e rėndėsishme, tė duash apo tė dashurosh?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» MARTES APO BASHKEJETES?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» Me dhemb zemra kur....?
Fri Apr 12, 2013 9:11 pm nga shaban cakolli

» Cfare kerkoni ke nji njeri qe te ket fatin te behet i dashuri/a juaj?
Fri Apr 12, 2013 9:10 pm nga shaban cakolli

» DEDIKIME PER DASHURIN
Fri Apr 12, 2013 9:09 pm nga shaban cakolli

» Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh
Fri Apr 12, 2013 9:07 pm nga shaban cakolli

» Vuaj kur ti...
Fri Apr 12, 2013 9:06 pm nga shaban cakolli

» Te dua sepse...
Fri Apr 12, 2013 9:03 pm nga shaban cakolli

*
*
*
*
*
*
*
*
March 2018
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
CalendarCalendar
*ChAt Me PeRsHeNdEtJe*
♥♥♥ ♥♥♥♥♥♥ ♥♥♥
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
SHTYPI
Gazeta Shqiptare
GAzeta Metropol
Gazeta Shqip
Gazeta Albania
Gazeta Koha jone
Gazeta Sot
Gazeta Tirana Observer
Gazeta Korrieri
Gazeta Shekulli
Gazeta 55
Gazeta Rilindja Demokratike
Gazeta Standard
Gazeta Tema
Gazeta Biznesi
Gazeta Zeri i Popullit
Gazeta Ballkan
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of »(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» on your social bookmarking website

Share | 
 

 Cfare na shtyn te bejme dashuri?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
daniela
vip
vip
avatar

Numri i postimeve : 241
Registration date : 10/08/2008

MesazhTitulli: Cfare na shtyn te bejme dashuri?   Tue Aug 19, 2008 12:39 am

Sipas nje studimi eshte me e nderlikuar nga sa e mendojme

Njė pyetje qė pėr dekada mė radhė ka tėrhequr vėmendjen e psikologėve
dhe specialistėve tė ndryshėm nė fushėn e seksologjisė ėshtė edhe ajo
se cilat janė arsyet qė i shtyjnė njerėzit tė bėjnė dashuri. Nė tė
vėrtetė, "pseja" e njė pyetjeje tė tillė ėshtė shumė herė mė e
ndėrlikuar sesa mendonim. Megjithatė, falė njė pune tė madhe tė
kėrkuesve tė Universitetit tė Teksasit, ne mund tė mėsojmė shumė rreth
arsyeve kryesore qė i shtyn ēiftet "tė zhyten" poshtė ēarēafėve. Ėshtė
renditur njė numėr i pafundmė argumentesh, mendimesh, dhe arsyesh se
pėrse njerėzit bėjnė dashuri, tė paktėn, sipas asaj qė raportohet nė
revistėn e muajit gusht " Archives of Sexual Bevaviour". Siē mund tė
mendohet, surprizat s‘kanė tė sosur. Raportet intime mund tė nxiten nga
arsyet mė tė ēuditshme, deri tek ato mė egoistet, por edhe nga
aspiratat shpirtėrore mė tė thella. Vetė studiuesit qė arritėn tė
hartonin njė raport, David Buss dhe Cindy Mesyton, ishin ndjerė tė
habitur pėrballė faktit se sa shumė motive kishin njerėzit pėr tė bėrė
dashuri. Studiuesit qė analizuan sjelljet seksuale tė njė grupi prej
2000 meshkujsh dhe femrash treguan se arsyet shkonin nga mė banalet, si
dėshira pėr tė qenė mė mirė dhe pėr t‘iu afruar Zotit, pėrpjekja
vetėmohuese pėr t‘i dhėnė kėnaqėsi partnerit, te gjesti manipulues pėr
tė fituar diēka e deri te dėshira pėr tė plotėsuar njė hakmarrje. Shumė
tė pyetur tregonin se tė bėrit seks ishte njė mėnyrė e mirė pėr t‘u
qetėsuar ose pėr tė luftuar mėrzitjen, stresin, pėr tė lehtėsuar
gjumin, ose pėr tė djegur kaloritė. Disa tė tjerė preferonin tė
"hidheshin" nxitimthi nė seks, pėr tė shmangur debatet me partnerin, tė
cilat mund ta vinin nė rrezik marrėdhėnien, tė tjerė e pėrdorin kėtė
"armė" pėr tė gjetur njė arratisje nga zhgėnjimet e jetės sė
pėrditshme, ose tė tjerė akoma, pėr t‘iu fshehur problemeve nė
pėrgjithėsi dhe vetėm pak persona qenė tė bindur se tė bėsh seks ėshtė
mėnyra mė e mirė pėr tė pėrballuar problemet qė i pėrkasin ēiftit, dhe
tė tjerė akoma qė e zgjidhnin dashurinė thjesht ... "pėr tė kaluar
dhimbjen e kokės", sepse ai funksionin mė mirė, sesa njė kurė ilaēesh
me aspirina. E nėse arsyet qė i shtyjnė meshkujt dhe femrat pėr tė bėrė
seks janė shpesh tė pazakonta dhe pak "fetare", po aq tė ēuditshme janė
edhe ato pėr tė cilat studiuesit shpjegojnė se seksi ėshtė njė proces i
nevojshėm.Buss dhe Mesyton ishin mahnitur kur kishin konstatuar se shumė prej
njerėzve kishin edhe arsye tė llojit, si "dėshiroj t‘i ngjis partnerit
njė sėmundje seksualisht tė transmetueshme", megjithatė, pėr fat tė
mire, kjo renditej nė fund tė listės sė arsyeve tė dhėna nga meshkujt
dhe femrat. Gjithashtu, nga fundi renditej edhe arsyeja pėr t‘u
"hakmarrė ndaj partnerit". Njė tjetėr habi ishte edhe ndikimi i Venusit
ose i Marsit. Me fjalė tė tjera, meshkujt dhe femrat nuk ndryshonin
shumė nė mendime nga njėri-tjetri, pėr sa i pėrket motivit se pėrse
bėnin dashuri. Tė dyja sekset veēonin "tėrheqjen ndaj partnerit" si
arsyen numėr njė qė i shtyn ata tė "futen" nėn ēarēafė. Me tė vėrtetė,
20 nga 25 arsyet mė tė shpeshta ishin tė njėjta si pėr burrat, ashtu
edhe pėr gratė. "Nga studimi u konfirmuan edhe gjėra qė diheshin mė
parė, si meshkujt kėrkojnė tė bėjnė seks pėr kėnaqėsi fizike, ndėrsa
gratė duan dashuri. Njė femėr bėn seks, pėrgjithėsisht, sepse ėshtė e
dashuruar, ndėrsa njė mashkull e bėn kėtė, edhe pse ndoshta nė mėnyrė
tė pavetėdijshme, kėrkon tė shtojė numrin e partnereve. Si fillim
autorėt pyetėn njė grup prej 444 grash dhe burrash me moshė nga 17-52
vjeē dhe u kėrkuan atyre tė gjitha arsyet qė i kishin shtyrė ata drejt
marrėdhėnieve seksuale. Ata nxorėn mė shumė se 700 arsye, tė cilat
aktualisht u seleksionuan pėr t‘u bėrė vetėm 237. Pas tyre erdhi njė
grup i dytė, i pėrbėrė nga studentė universitarė, vajzat dhe djemtė, tė
ndarė nga njėri- tjetri, u pyetėn pėr tė renditur arsyet sipas
rėndėsisė. Studiuesve iu deshėn plot pesė vjet pėr tė arritur nė njė
pėrfundim kaq tė rėndėsishėm. Burrat ishin mė tė prirur tė bėnin seks
me gra qė kishin poste mė tė larta se ata, pėr shkak se dėshironin tė
ngriheshin nė pozitė. "Megjithatė, e di se tė bėsh dashuri ka pasoja nė
reputacion. Vura re se si njerėzit, sidomos meshkujt, motivohen tė
bėjnė dashuri pėr njė rritje reputacioni ose statusi social", tha Buss.
Por edhe arsye tė tilla, si eksitimi ose kėnaqėsia shfaqeshin nė
top-listėn e dhjetė arsyeve mė tė forta pėr kėtė ēėshtje. Arsye tė
tjera qė i pėrmendnin tė dyja sekset ishin: edhe "isha i pirė", "mė
ndihmon tė fle", "e bėn partnerin/en tim/e tė duket i/e fuqishėm/e",
"tė djegėsh kalori", "pėr tė kthyer njė nder" dhe, nė fund "pėr tė
ndryshuar temėn e bisedave", pa harruar gjithashtu "dikush po mė
sfidon". Nė fund lind sėrish pyetja, pėrse na duhet t‘i dimė tė gjitha
kėto:? Pėrgjigjja: sė pari, pėr tė pasur mė shumė informacion rreth
edukatės seksuale dhe, sė dyti, pėr t‘i ndihmuar kėrkuesit qė tė
studiojnė sjelljet e ndryshme njerėzore. "Po ashtu, nėse ju i dini mirė
arsyet qė i shtyjnė njerėzit pėr tė bėrė dashuri, ju mund t‘u jepni
atyre pa frikė njė kėshillė, si pėr shembull, nėse keni ndėr mend tė
shkoni me ndonjė partner ose partnere tė rastit, atėherė mos harroni tė
pėrdorni prezervativ, sepse ka edhe nga ata qė mendojnė tė bėjnė
dashuri me dike, vetėm pėr t‘i ngjitur sėmundje seksualisht tė
transmetueshme tjetrit. Por nėse ata thonė se po e bėjnė pėr hakmarrje,
ose pėr tė rritur statusin e tyre social, atėherė ju duhet tė gjeni njė
tjetėr strategji", pėrfundon Menston. Por, teza e pėrkrahur nga tė
gjithė ėshtė se njė jetė aktive nėn ēarēafė, ju bėn tė ndiheni shtatė
vite mė tė rinj dhe funksionon si eliksir i shėndetit.

20 arsyet qė meshkujt thonė se i shtyn tė bėjnė dashuri

DehjaTėrheqje nga partneriTė ndjerit mirėPartnerja me tė cilėn pėrfundoi nė krevat puthte shumė mirėBukuriaDėshirė pėr tė shprehur afeksion pėr partnerenPėr t‘u qetėsuarEksitimi i momentitDėshirė pėr t‘i shprehur dashurinė partneresDėshirė pėr tė arritur nė orgazėmDėshira pėr tė provuar "teknika" tė reja seksualeTėrheqje nga paraqitja fizikeKėrkimi i kėnaqėsinė sė vėrtetėPėr shkak tė njė ēmendurie tė momentitDėshirė pėr emocione tė zjarrtaĖshtė eksituese, aventurė e bukurPartnerja ka njė trup tė bukurIshte njė rast i veēantėPartnerja ėshtė shumė simpatike dhe tėrheqėseHormonet nuk mund tė kontrolloheshinThjesht ndodhi20 arsyet e femraveTėrheqje nga partneri

Kėrkojnė tė tregojnė ngrohtėsiKėrkojnė tė japin dashuriSepse ndihen tė dashuruaraNė njė moment "hot"Kėrkojnė tė kėnaqin partnerinDėshirė pėr emocione tė veēantaTėrhiqen nga pamja fizikeNė njė ambient romantikKur festojnė datėlindjenPartneri ishte inteligjentPartneri dukej shumė i vendosur nė vetveteTė mėsojnė mė shumė rreth edukatės seksualeMėnyrė e mirė pėr tė "prezantuar" vetenPėr t‘u qetėsuarHormonet nuk mund tė kontrolloheshinErdhi si diēka spontaneThjesht ndodhiFinalizimi pas puthjeve tė zjarrta
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Cfare na shtyn te bejme dashuri?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Enver Bytyēi:Nihilizmi dhe teoria e argumentit
» Haradinaj: Me Kosovėn po udhėheqin flliqanat, sllovenėt dashuri pėr Serbinė (Video)
» Ramiz Dėrmaku: Pa dashuri dhe flijim jeta s'ka kuptim
» Monda Korca: Dy poezi "Shperthimi im - dhe - Dashuri ne shi !- Nga -Raimonda Moisiu
» Lediana Kapaj: E si mund tė jetohet pa dashuri?!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» :: NDJENJA :: Dashuria-
Kėrce tek: