»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»
!!MIRE SE ERDHE NE FORUM!! ***QIELL-LIRIE*** !
!Vizitor-i-nderuar-dhe-i-rrespektuar-nėse-dėshironi-qė-pop-login te-mos-shfaqet-klikoni-butonin! !!!---DO NOT DISPLAY AGAIN---!!!

Argetim te kendshem ne QIELL-LIRIE nga Administratorja **ORI & ERA**

»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»


 
Portali ORIForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiTOP Albaniachatshkarko
Tema Fundit
» Besoni ne lotet e nje mashkulli
Mon Feb 06, 2017 6:12 am nga Dielli

» C'ESHTE DASHURIA?
Mon Feb 06, 2017 6:00 am nga Dielli

» Mesazhi me i bukur
Mon Feb 06, 2017 5:42 am nga Dielli

» Ka dashuri pa interes?
Mon Feb 06, 2017 5:37 am nga Dielli

» Mirmengjesi
Sun Feb 05, 2017 12:07 pm nga Dielli

» Pershendetje
Sun Feb 05, 2017 11:58 am nga Dielli

» Miremengjes,miredita,mirembrema,mirupafshim dhe naten e mire.
Tue Jan 17, 2017 1:20 am nga Admin

» Vetem nje fjale
Sat May 23, 2015 4:48 pm nga Admin

» CILI ANETAR JU MUNGON NE KETO MOMENTE?
Sat May 23, 2015 4:41 pm nga Admin

» Me fal...
Mon Jul 29, 2013 1:28 pm nga Ina_ina

» GJUMI DHE DASHURIA.
Mon Jul 29, 2013 1:27 pm nga Ina_ina

» Puthja e Par Qe Tka Dhon nje Femer .!
Mon Jul 29, 2013 1:25 pm nga Ina_ina

» A njeh dashuria ngjyrė, moshė dhe atdhe?
Mon Jul 29, 2013 1:24 pm nga Ina_ina

» A jetohet pa dashuri?
Mon Jul 29, 2013 1:22 pm nga Ina_ina

» TE DUA KUR.....
Mon Jul 29, 2013 1:20 pm nga Ina_ina

» Aka nje vend dhe per mua ketu..?
Mon Jul 29, 2013 1:11 pm nga Ina_ina

» XXX Vetem Per Moshat 18 e Siper
Sun Jul 07, 2013 1:56 pm nga arion

» Mė thuaj si ha, tė tė them se si bėn seks
Fri Apr 12, 2013 11:33 pm nga shaban cakolli

» Vajzat e virgjera, a gjenden me?
Fri Apr 12, 2013 11:30 pm nga shaban cakolli

» PER TY.......
Fri Apr 12, 2013 9:19 pm nga shaban cakolli

» A munde te gjesh dashuri ne internet edhe sa do ket sukses
Fri Apr 12, 2013 9:17 pm nga shaban cakolli

» Cila eshte gjeja e pare qe ju terheq te nje vajze/djale?
Fri Apr 12, 2013 9:14 pm nga shaban cakolli

» Ē’farė ėshtė mė e rėndėsishme, tė duash apo tė dashurosh?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» MARTES APO BASHKEJETES?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» Me dhemb zemra kur....?
Fri Apr 12, 2013 9:11 pm nga shaban cakolli

» Cfare kerkoni ke nji njeri qe te ket fatin te behet i dashuri/a juaj?
Fri Apr 12, 2013 9:10 pm nga shaban cakolli

» DEDIKIME PER DASHURIN
Fri Apr 12, 2013 9:09 pm nga shaban cakolli

» Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh
Fri Apr 12, 2013 9:07 pm nga shaban cakolli

» Vuaj kur ti...
Fri Apr 12, 2013 9:06 pm nga shaban cakolli

» Te dua sepse...
Fri Apr 12, 2013 9:03 pm nga shaban cakolli

*
*
*
*
*
*
*
*
April 2018
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
CalendarCalendar
*ChAt Me PeRsHeNdEtJe*
♥♥♥ ♥♥♥♥♥♥ ♥♥♥
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
SHTYPI
Gazeta Shqiptare
GAzeta Metropol
Gazeta Shqip
Gazeta Albania
Gazeta Koha jone
Gazeta Sot
Gazeta Tirana Observer
Gazeta Korrieri
Gazeta Shekulli
Gazeta 55
Gazeta Rilindja Demokratike
Gazeta Standard
Gazeta Tema
Gazeta Biznesi
Gazeta Zeri i Popullit
Gazeta Ballkan
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of »(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» on your social bookmarking website

Share | 
 

 Puthja, nuk ėshtė vetėm ēėshtje buzėsh...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Puthja, nuk ėshtė vetėm ēėshtje buzėsh...   Wed Aug 20, 2008 10:26 pm

Rrahjet e zemrės, 180 tė rrahura nė minutė. Presioni i gjakut: 150
mm. Zgjerim i bebeve tė syrit dhe thuajse bllokim i mushkėrive. Fytyra
merr njė ngjyrė tė kuqe tė ndezur, pėr shkak tė zgjerimit tė enėve tė
gjakut. Trupi pėrshkohet nga tė dridhura dhe qimet ngrihen pėrpjetė.
Ėshtė ky efekti i quajtur “zemra nė grykė”, i njėjtė si pėr gratė ashtu
edhe pėr burrat, ose siē konsiderohet rėndom, ai emocioni i fortė qė
provon njeriu sa pothuajse i del vetja jashtė kontrollit. Kjo ėshtė pra
“puthja e parė”. Por, sipas andrologėve, gjithnjė nėse ka vėrtet njė
ndjenjė mes dy vetėve. Sepse pėrndryshe reagimi i vetėm do tė
pėrkufizohej si ankth”. Puthja ėshtė mė seksi se ēdo reaksion tjetėr
kimik dhe do tė meritonte njė kurs mė vete nė universitet. Pėlqimi
“pamor” duhet tė ketė pėrkimin e tij fizik, tė prekshėm dhe tė vėrtetė
dhe puthja ėshtė prova e parė e njė serie tė gjatė mes atij dhe asaj.
Ndėrkohė, qė buzėt afrohen, futen nė punė hundėt, tė cilat thithin
feromonet e partnerit. Kėto tė fundit janė pjesėza tė padukshme, por
shumė tė rėndėsishme, sepse pėrmbajnė erėn, kėshtu qė shėrbejnė si bazė
pėr pėlqimin fizik. Ėshtė njėlloj si tė shohėsh njė copė tortė me krem:
tė ndjell, por ka njė erė tė pakėndshme. Nė tė njėjtėn mėnyrė, nėse
feromonet e partnerit nuk tė pėlqejnė, puthja do tė jetė njė dėshtim
dhe nuk do tė ēojė mė tej. Por nėse partneri pėrdor njė teknikė tė
pėlqyeshme dhe eksituese, adrenalina dhe noradrenalina (substanca kėto
qė prodhohen nga gjendrat mbiveshkore) japin pėlqimin e tyre duke
ulėritur. Atėherė puthjet ndjekin njėra- tjetrėn. Ėshtė llogaritur qė
gjatė javėve tė para, dy tė dashuruar puthen deri 60 herė brenda njė
ditė. Dhe nėpėrmjet puthjes dhe furtunės kimike qė lidhet me te,
kalohet nė fazėn e seksit dhe tė ndjenjės. Sipas studiuesve faza e
puthjes ėshtė vendimtare edhe pėr disa arsye tė tjera. Puthja fut nė
lojė jo vetėm gojėn dhe gjuhėn, por edhe sytė dhe duart, sepse
pėrkėdheljet dhe lojėrat me gishtat, nė fakt, ndihmojnė pėr ta bėrė mė
tė efektshme dhe mė domethėnėse puthjen. Njė “puthje e parė” e cila
ėshtė pa dyshim e paharruar, pėrbėn njė bazė jashtėzakonisht tė fortė
pėr njė marrėdhėnie tė qėndrueshme dhe ėshtė shumė mė e rėndėsishme se
afėrsia kulturore apo artistike. Mė mirė tė puthėsh mirė, se tė hiqesh
se e do shumė thjesht pėr t’i bėrė pėrshtypje asaj. I dashuruari ashtu
si artisti ėshtė dikush qė nga normal shndėrrohet nė tė veēantė, nga i
zakonshėm nė tė jashtėzakonshėm, pikėrisht sepse takon gojėn e duhur
mbi tė cilėn prehet. Filozofia tė fton ta shfrytėzosh kėtė ndjenjė pėr
tė jetuar (edhe pse pėrkohėsisht) si artist dhe artistike do tė jenė
edhe lėvizjet dhe fjalėt tona. Nėse marrim pjesė me gjithė qenien tonė,
puthjet mund tė shndėrrohen nė vepra arti, tė paharrueshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Puthja, nuk ėshtė vetėm ēėshtje buzėsh...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Briliana Shaova:Puthja
» Sabile Keēmezi- Basha: Ēėshtje tė pėrdorimi tė nocioneve: ilegale, klandestine dhe e fshehtė

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» :: NDJENJA :: Dashuria-
Kėrce tek: