»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»
!!MIRE SE ERDHE NE FORUM!! ***QIELL-LIRIE*** !
!Vizitor-i-nderuar-dhe-i-rrespektuar-nėse-dėshironi-qė-pop-login te-mos-shfaqet-klikoni-butonin! !!!---DO NOT DISPLAY AGAIN---!!!

Argetim te kendshem ne QIELL-LIRIE nga Administratorja **ORI & ERA**

»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»


 
Portali ORIForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiTOP Albaniachatshkarko
Tema Fundit
» Besoni ne lotet e nje mashkulli
Mon Feb 06, 2017 6:12 am nga Dielli

» C'ESHTE DASHURIA?
Mon Feb 06, 2017 6:00 am nga Dielli

» Mesazhi me i bukur
Mon Feb 06, 2017 5:42 am nga Dielli

» Ka dashuri pa interes?
Mon Feb 06, 2017 5:37 am nga Dielli

» Mirmengjesi
Sun Feb 05, 2017 12:07 pm nga Dielli

» Pershendetje
Sun Feb 05, 2017 11:58 am nga Dielli

» Miremengjes,miredita,mirembrema,mirupafshim dhe naten e mire.
Tue Jan 17, 2017 1:20 am nga Admin

» Vetem nje fjale
Sat May 23, 2015 4:48 pm nga Admin

» CILI ANETAR JU MUNGON NE KETO MOMENTE?
Sat May 23, 2015 4:41 pm nga Admin

» Me fal...
Mon Jul 29, 2013 1:28 pm nga Ina_ina

» GJUMI DHE DASHURIA.
Mon Jul 29, 2013 1:27 pm nga Ina_ina

» Puthja e Par Qe Tka Dhon nje Femer .!
Mon Jul 29, 2013 1:25 pm nga Ina_ina

» A njeh dashuria ngjyrė, moshė dhe atdhe?
Mon Jul 29, 2013 1:24 pm nga Ina_ina

» A jetohet pa dashuri?
Mon Jul 29, 2013 1:22 pm nga Ina_ina

» TE DUA KUR.....
Mon Jul 29, 2013 1:20 pm nga Ina_ina

» Aka nje vend dhe per mua ketu..?
Mon Jul 29, 2013 1:11 pm nga Ina_ina

» XXX Vetem Per Moshat 18 e Siper
Sun Jul 07, 2013 1:56 pm nga arion

» Mė thuaj si ha, tė tė them se si bėn seks
Fri Apr 12, 2013 11:33 pm nga shaban cakolli

» Vajzat e virgjera, a gjenden me?
Fri Apr 12, 2013 11:30 pm nga shaban cakolli

» PER TY.......
Fri Apr 12, 2013 9:19 pm nga shaban cakolli

» A munde te gjesh dashuri ne internet edhe sa do ket sukses
Fri Apr 12, 2013 9:17 pm nga shaban cakolli

» Cila eshte gjeja e pare qe ju terheq te nje vajze/djale?
Fri Apr 12, 2013 9:14 pm nga shaban cakolli

» Ē’farė ėshtė mė e rėndėsishme, tė duash apo tė dashurosh?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» MARTES APO BASHKEJETES?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» Me dhemb zemra kur....?
Fri Apr 12, 2013 9:11 pm nga shaban cakolli

» Cfare kerkoni ke nji njeri qe te ket fatin te behet i dashuri/a juaj?
Fri Apr 12, 2013 9:10 pm nga shaban cakolli

» DEDIKIME PER DASHURIN
Fri Apr 12, 2013 9:09 pm nga shaban cakolli

» Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh
Fri Apr 12, 2013 9:07 pm nga shaban cakolli

» Vuaj kur ti...
Fri Apr 12, 2013 9:06 pm nga shaban cakolli

» Te dua sepse...
Fri Apr 12, 2013 9:03 pm nga shaban cakolli

*
*
*
*
*
*
*
*
March 2018
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
CalendarCalendar
*ChAt Me PeRsHeNdEtJe*
♥♥♥ ♥♥♥♥♥♥ ♥♥♥
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
SHTYPI
Gazeta Shqiptare
GAzeta Metropol
Gazeta Shqip
Gazeta Albania
Gazeta Koha jone
Gazeta Sot
Gazeta Tirana Observer
Gazeta Korrieri
Gazeta Shekulli
Gazeta 55
Gazeta Rilindja Demokratike
Gazeta Standard
Gazeta Tema
Gazeta Biznesi
Gazeta Zeri i Popullit
Gazeta Ballkan
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of »(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» on your social bookmarking website

Share | 
 

 Dashuria sipas grupit tė gjakut !

Shko poshtė 
AutoriMesazh
daniela
vip
vip
avatar

Numri i postimeve : 241
Registration date : 10/08/2008

MesazhTitulli: Dashuria sipas grupit tė gjakut !   Sat Aug 23, 2008 2:02 pm

Kėrkimet mė tė reja shkencore, kanė dėshmuar se grupi i gjakut tė cilin
ne e trashėgojmė qė nga lindja, me tė madhe ndikon nė mėnyrėn se si i
pėrjetojmė dhe i shprehim emocionet tona. Prandaj, as te ne shqiptarėt,
kur dy persona nuk pėrputhen nė mes veti, nuk thuhet rastėsisht: "nuk
ju janė pajtuar gjaqet".

Se pėrmes analizės sė grupit tė gjakut, mund tė krijohen shumė profile
individuale psikologjike, ky vlerėsim i mundshėm parashikues, qysh moti
ėshtė i njohur dhe i aplikuar nė shtetet e civilizimeve tė ndryshme tė
Lindjes. Japonezėt, ta zėmė, praktikojnė qė gjatė vlerėsimit tė
karaktereve psikologjike, tė marrin pėr bazė treguesit e analizave tė
bėrė sipas metodės sė grupit tė gjakut. dhe kjo metodė nė gjuhėn e tyre
quhet "KETSUEGIGATA". Praktikohet posaēėrisht tek pėrzgjedhja e
partnerit dashuror pėr martesė. Realisht, metoda e analizės sė
karakterit pėrmes grupit tė gjakut, mė se 15 vite, veē ėshtė e
aplikueshme nė praktikėn e psikologjisė industriale, dhe atė, mė sė
shumti e pėrdorin institucionet e pėrsosura tė kompanive tė mėdha
botėrore tė marketingut, gjatė njohjes dhe parashikimit tė shprehive tė
blerėsve potencial.

Njėkohėsisht, kėto kompani, analizėn e vlerėsimit psikologjik tė
karakterit tė njė personi sipas grupit tė tij tė gjakut, e pėrdorin
edhe gjatė pranimit nė punė tė kuadrove tė reja . Japonezėt, kėtė
metodė vlerėsuese, paralelisht me metodat tjera tė testeve
psikologjike, e pėrdorin nė Industri gjatė pėrcaktimit tė aftėsive
kreative grupore tė punėtorėve pėr vende tė caktuara tė punės,
gjegjėsisht, cila punė, cilit person, dhe me cilin grup tė caktuar tė
gjakut do t'i pėrshtatet mė sė shumti dhe ai aty do tė jetė mė
produktiv.

Analiza dashurore e personave sipas kategorizimit tė karakterit tė tyre nė bazė tė grupit tė gjakut.

GRUPI I GJAKUT "0"

Personat qė kanė kėtė grup tė gjakut, nė tė shumtin e rasteve janė
dashamire, tė ēiltėr dhe mikpritės. Nuk ngurojnė tė ta thonė tė vėrtetė
nė sy. Janė tė sinqertė dhe besnik. Pėr shkak se nuk janė tė pirur qė
mbi vete tė marrin pėrgjegjėsinė, femrat me grupin e gjakut "0", mė me
ėndje do tė kėrkojnė ambientin dhe rrethin ku do tė ndjehen tė sigurt
dhe tė mbrojtur. Nga ana tjetėr, meshkujt me grup tė gjakut "0" janė
"gjuetarė" tė vėrtetė.

Kanė nevojėn tejet tė shprehur qė tė dominojnė dhe tė jenė tė vėrejtur
nga tė tjerėt, andaj, mė me ėndje i pėrzgjedhin profesionet qė ju
sigurojnė publicitet dhe autoritet: artist, aktor, gazetar, estrada....
kanė dhuntinė qė tė jetojnė dhe tė shoqėrohen me ata persona qė nga
natyra janė kureshtar, tė gjallė dhe dinamik.

Monotonia dhe jeta me shabllone tė zakonshme, kėtyre fare nuk ju
pėrgjigjet. Nė krahasim me femrat, meshkujt me kėtė grup tė gjakut, mė
tepėr janė tė interesuar pėr karijerė, andaj, kur diēka ka tė bėj me
punėn dhe biznesin e tyre, shumė vėshtir lėshohen nė ndėrmarrje tė
pamatura, sė pari pa vlerėsua nė at punė, levendin e sigurt nė favorin
e tij. Partneriteti dhe familja: Femrat me grup tė gjakut "0", nga
meshkujt (partneri) presin njomėsi, kėnaqėsi dhe fat. Kėto, ndjejnė
dėshirėn intensive pėr martesė, pėrmes sė cilės llogarisin t'i
realizojnė synimet e veta familjare dhe jetėsore. Si bashkėshorte,
shpesh sundojnė nga prapavija dhe luajnė njė rol vendimtar nė suksesin
e karijerės sė bashkėshortit. Si nėna, ato ndaj fėmijėve tė vetė,
paraqiten mė tepėr si shok dhe jaranė. Tė gjitha ambiciet e veta
konkrete presin t'i realizojnė pėrmes fėmijėve dhe bashkėshortit. Nga
ana tjetėr, meshkujt me grupin e gjakut "0" shumė janė tė interesuara
pėr femra. Janė tejet aktiv nė kėtė drejtim, prandaj edhe fermat i
vėrejnė me lehtėsi kėtė afinitet tė tyre.

GRUPI I GJAKUR "A "

Personat me kėtė krup tė gjakut cilėsohen si tejet inteligjent, tė
cilėt, nė tė shumtėn e rasteve, nė raport ndaj tė tjerėve, paraqiten si
tė "ftohtė" dhe tė pa interesuar. Por, kjo veti e tyre ėshtė vetėm
mbrojtje, sepse, realisht, ata janė tejet tė ndjeshėm. Mė sė miri do
t'i pėrshkruante ata shprehja figurative - "ushtari i njomė", sepse,
pėrveē anės emotive tė shprehur, i karakterizon rregulli dhe disiplina
nė jetė. Janė tejet profesional dhe tė pėrkushtuar obligimeve
familjare. Janė tė gatshėm tė marrin mbi vete pėrgjegjėsitė, t'i
kuptojnė tė tjerėt, por, nga ana tjetėr edhe mjaftė presin prej tyre.
Njihen si organizatorė tė aftė, insistojnė nė precizitetin e punės dhe
kanė seriozitet tė pėrkushtuar. Nė tė vėrtetė, para tė tjerėve, ata nuk
dinė dhe as qė insistojnė tė eksponohen, prandaj edhe mbeten tė
pavėrejtur, tė vetmuar dhe tė lėnė anash. Partneriteti dhe familja: Si
meshkujt, ashtu edhe femrat nga grupi "A" i gjakut, nė marrėdhėniet e
ndėrsjellėt janė persona liberal. E respektojnė partnerin e kundėrt me
tė gjitha kualitetet e tij/saj. Por, pėr shkak tė natyrės sė tyre tejet
tė ndjeshme emotive, kėta do ti zbulojnė ndjenjat e tyre tė vėrteta,
tek atėherė kur tė jenė tė sigurt se nuk do tė pėrqeshen dhe nėnēmohen
nga tė tjerėt.
Femra e grupit tė gjakut "A" ėshtė njė nėnė e cila kujdeset mirė pėr
fėmijėt e saj, i inkurajon ata nė jetė, por, si kundėr shpėrblim, edhe
kėrkon njė gjė tė njėjtė prej tyre. Meshkujt nga grupi i gjakut "A",
nga pėrshtypja e parė qė lėnė, nuk duken si tėrheqės pėr polin e
kundėrt. Vlerat e tyre tė vėrteta, femrat i zbulojnė, tek kur tė
qėndrojnė mė gjatė me ta. Kualiteti i tyre mė i madh ėshtė besnikėria
martesore dhe pėrkushtimi ndaj familjes. Kur kėta njė herė tė
themelojnė familjen, aty e pėrqendrojnė tėrė energjinė jetėsore
kreative. Zakonisht, nė tė gjitha veprimet e tyre, kėta i pėrkrahin dhe
i inkurajojnė bashkėshortet e tyre, duke dhėnė njė kontribut tė
jashtėzakonshėm nė pėrparimin gjatė karterės sė tyre profesionale.

GRUPI I GJAKUT "B "

Shikuar nga aspekti psikologjik, sikur meshkujt, ashtu e femrat me
grupin e gjakut "B" janė tejet interesante dhe atraktive. Nė shikim tė
parė duken si intravern dhe tė tėrhequr nė vetvete, por realisht, ata
kanė tė formuar konceptin e qartė tė synimeve dhe dėshirave tė tyre
jetėsore. Nė aspektin profesional, femrat e grupit "B" tė gjakut,
rrugėn e karrierės sė tyre e trasojnė kryekėput duke u mbėshtetur nė
vlerat personale tė dėshmuara me kohė, dhe gati kurrė, nuk e eksponojnė
frymėn garuese me tė tjerėt. Veprojnė kryekėput nė rrethin e ngushtė tė
shokėve dhe miqve tė verifikuar. Meshkujt e kėtij grupi kanė nė vete
diēka, tė themi ashtu si njė fasadė kamufluese dhe mbrojtėse. Gjithmonė
veprojnė tė heshtur, tė ngurtė dhe tė tėrhequr, ndėrsa, gjatė kėsaj
koha, sikur "shahist" tė vėrtetė, pa ndonjė pompozitet tė shprehur,
planifikojnė "potezet" e ardhshme qė duhet t'i ndėrmarrin tė arrijnė
gjer tek caku i dėshiruar. Me qėllim tė arritjes sė plotė tė synimeve
tė tyre, kėta janė nė gjendje qė ta eliminojnė ekspozimin e tyre para
tė tjerėve. Zakonisht, kurrė nuk i pėrzgjedhin profesionet qė i
eksponojnė nė planė tė parė. Kanė dėshirė qė gjithnjė tė vendosin, por
ja si tė eksponuar, por prapa kulisave dhe jashtė syve tė botės.

Partneriteti dhe familja: Nė dashuri, femrat e grupit tė gjakut "B"
presin shumė njomėsi, kėnaqėsi, fat, besnikėri dhe pėrkujdesje tė
partnerit ndaj tyre. Fillimisht janė tė dyshimtė, me ambicie dhe
kėrkesa tė mėdha, andaj, shumė vėshtirė vendosin qė tė hyjnė nė ujėrat
bashkėshortore. Kur veē vendosin tė martohen dhe bėhen nėna, janė tejet
besnike dhe tė pėrkushtuara familjes. Ėshtė karakteristike pėr meshkujt
e grupit tė gjakut "B", se nė pėrgjithėsi grat e tyre i nderojnė dhe i
respektojnė pėrtej mase. Pėr gruan qė do tė vendosin ta pėrzgjedhin si
partner tė jetės, asaj do t'ua sjellin ēdo gjė para kėmbėve duke e
trajtuar si mbretėresh tė vėrtetė. Por, natyre e maskuar e meshkujve
nga ky grup, do tė vjen nė shprehje tek te raporte emotive. Kur nuk
kanė hasur nė partnerin e vėrtetė tė jetės, janė tė prirur pėr
njėanshmėri dhe melankoli. Pėr ta, nė kėto momente, ėshtė mė lehtė tė
ėndėrrojnė, se sa tė ballafaqohen me situatėn reale bashkėshortore.

GRUPI I GJAKUT "AB"

Femrat nga grupi gjakut "AB" jenė persona tė shkėlqyera. Janė tė
ndjeshme ndaj tė tjerėve, ndėrsa ,cinizmi dhe ironia, ėshtė diēka e
huaj pėr to. Nuk kanė kėrkesa specifike nė jetė dhe mund t'i takojnė
cilido grup, sepse, shumė lehtė adaptohen ēdo rrethi dhe mentaliteti,
duke pasur sukses qė nė kėtė shkrirje gjithnjė ta ruajnė
individualitetin e vetė karakteristik. Kur kemi tė bėjmė me meshkujt e
kėtij grupi tė gjakut, na duket sikur tek ta bėhet fėrkimi i dy
karakteristikave tė shprehura si veēanti si pėr grupin "A" ashtu edhe
"B". Mu pėr kėtė natyrė dytėshorė tė tyre, meshkujt me grupin e gjakut
"AB" nuk munden aq lehtė tė adaptohen rrethanave tė reja me tė cilat
ballafaqohen gjatė jetės. Nėse pėr shembull, kėta gjenden nė njė rreth
tė dominuar nga personat me grupin e gjakut "A", atėherė, tek ata, mė
sė shumti do tė shprehen karakteristikat e grupit tė gjakut "B" dhe
anasjelltas. Partneriteti dhe familja: Femrat e grupit tė gjakut "AB" i
adhurojnė meshkujt me prirje aventuriere, ndėrsa kėnaqen nė dashuri
vetėm nėse ju lejohet qė ato tė mbeten mistike. Si nėna, janė tė lidhur
me fėmijėt, por kėrkesat ndaj tyre nuk janė tė tepruara, dhe sillen nė
suazat e raporteve normale. Kur kemi tė bėjmė me meshkujt nga grupi i
gjakut "AB", specialiteti i tyre ėshtė vardisja. Janė "donzhuan" dhe
lajkatarė tė vėrtetė, por, nė princip, tregohen tejet tė kėndshėm,
vardisen nė mėnyrė substile duke shfaqur respekt tė sinqertė ndaj polit
tė kundėrt. Sa do tė pajtohen kėta si dy anė tė kundėrta, me tė madhe
varet nga partneri tjetėr. Ta zėmė, nėse e pėrzgjedhura e tij ėshtė nga
grupi "A, ky do tė sillet sikurse me veti tipike si tė grupit tė gjakut
"B" dhe e kundėrta.TRE PĖRPUTHSHMĖRI MĖ ADEKUATE DASHURORE

Nė hulumtimet e gjertanishme, pajtueshmėria nė marrėdhėniet emotive dhe
dashurore nė mes tė personave tė grupeve tė kundėrta tė gjakut, nuk
ėshtė dėshmuar ende saktėsisht. Por, bazuar nė profilet e pėrfituara
psikologjike tė grupeve tė ndryshme tė gjakut dhe bartėsve tė tyre,
pėrfitohet njė pasqyrė e qartė se cilat kombinime profilesh gjatė
martesės kanė harmoni mė tė pėrshtatshme nė mes veti.

Femra A + mashkulli O: EROPCIONI I EPSHEVE Lidhjen mė epshore nė mes
veti e arijnė femrat qė i pėrkasin grupit tė gjakut "A" dhe meshkujt e
grupit tė gjakut "O". Po ashtu, kjo ėshtė edhe njė kombinim i thjeshtė
biologjik, sepse nga kjo bashkėsi martesore lindin mė sė shumti fėmijė
Si anė negative e kėtij kombinimi, femra duhet tė ketė mė tepėr kujdes
nė natyrėn jo stabile tė partnerit dhe mė tepėr tė angazhohet pėr ta
ruajtur pėr vete.

Femra O + mashkulli AB: PĖRHERĖ TĖ DASHURUAR Martesat nė mes tė femrave
tė grupit tė gjakut "O" dhe meshkujve tė grupit tė gjakut "AB" , nga tė
gjitha kombinimet tjera, nė praktikė, janė treguar si mė harmonike.
Zakonisht janė martesa romantike dhe lidhje kualitative.

Femra A + mashkulli B: PAJTUESHMĖRI

KONTRADIKTOREVėmendjen e njė mashkulli tė grupit tė gjakut "B"gjithnjė
do ta tėrheq femra me grupin e gjakut "A". Ndoshta, mu kjo ėshtė
kombinimi mė i mire pėr martesė, sepse, karakteristikat e ndėrsjella tė
tipareve kontradiktore, gjithnjė pėrmbushen nė mes veti, Femrat me
grupin e gjakut "A" gjithmonė kanė nevojė qė tė pėrkujdesen pėr dike,
ndėrsa meshkujt e grupit tė gjakut "B", gjithmonė ndjenė nevojėn qė
dikush tjetėr tė pėrkujdeset pėr ta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Dashuria sipas grupit tė gjakut !   Sat Aug 23, 2008 2:30 pm

GRUPI I GJAKUT "0"

Personat qė kanė kėtė grup tė gjakut, nė tė shumtin e rasteve janė
dashamire, tė ēiltėr dhe mikpritės. Nuk ngurojnė tė ta thonė tė vėrtetė
nė sy. Janė tė sinqertė dhe besnik. Pėr shkak se nuk janė tė pirur qė
mbi vete tė marrin pėrgjegjėsinė, femrat me grupin e gjakut "0", mė me
ėndje do tė kėrkojnė ambientin dhe rrethin ku do tė ndjehen tė sigurt
dhe tė mbrojtur. Nga ana tjetėr, meshkujt me grup tė gjakut "0" janė
"gjuetarė" tė vėrtetė.

Kanė nevojėn tejet tė shprehur qė tė dominojnė dhe tė jenė tė vėrejtur
nga tė tjerėt, andaj, mė me ėndje i pėrzgjedhin profesionet qė ju
sigurojnė publicitet dhe autoritet: artist, aktor, gazetar, estrada....
kanė dhuntinė qė tė jetojnė dhe tė shoqėrohen me ata persona qė nga
natyra janė kureshtar, tė gjallė dhe dinamik.

Monotonia dhe jeta me shabllone tė zakonshme, kėtyre fare nuk ju
pėrgjigjet. Nė krahasim me femrat, meshkujt me kėtė grup tė gjakut, mė
tepėr janė tė interesuar pėr karijerė, andaj, kur diēka ka tė bėj me
punėn dhe biznesin e tyre, shumė vėshtir lėshohen nė ndėrmarrje tė
pamatura, sė pari pa vlerėsua nė at punė, levendin e sigurt nė favorin
e tij. Partneriteti dhe familja: Femrat me grup tė gjakut "0", nga
meshkujt (partneri) presin njomėsi, kėnaqėsi dhe fat. Kėto, ndjejnė
dėshirėn intensive pėr martesė, pėrmes sė cilės llogarisin t'i
realizojnė synimet e veta familjare dhe jetėsore. Si bashkėshorte,
shpesh sundojnė nga prapavija dhe luajnė njė rol vendimtar nė suksesin
e karijerės sė bashkėshortit. Si nėna, ato ndaj fėmijėve tė vetė,
paraqiten mė tepėr si shok dhe jaranė. Tė gjitha ambiciet e veta
konkrete presin t'i realizojnė pėrmes fėmijėve dhe bashkėshortit. Nga
ana tjetėr, meshkujt me grupin e gjakut "0" shumė janė tė interesuara
pėr femra. Janė tejet aktiv nė kėtė drejtim, prandaj edhe fermat i
vėrejnė me lehtėsi kėtė afinitet tė tyre.


Very Happy Very Happy repiste repiste
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Dashuria sipas grupit tė gjakut !   Sun Aug 24, 2008 12:13 am

GRUPI I GJAKUT "0"

Personat qė kanė kėtė grup tė gjakut, nė tė shumtin e rasteve janė
dashamire, tė ēiltėr dhe mikpritės. Nuk ngurojnė tė ta thonė tė vėrtetė
nė sy. Janė tė sinqertė dhe besnik. Pėr shkak se nuk janė tė pirur qė
mbi vete tė marrin pėrgjegjėsinė, femrat me grupin e gjakut "0", mė me
ėndje do tė kėrkojnė ambientin dhe rrethin ku do tė ndjehen tė sigurt
dhe tė mbrojtur. Nga ana tjetėr, meshkujt me grup tė gjakut "0" janė
"gjuetarė" tė vėrtetė.

Kanė nevojėn tejet tė shprehur qė tė dominojnė dhe tė jenė tė vėrejtur
nga tė tjerėt, andaj, mė me ėndje i pėrzgjedhin profesionet qė ju
sigurojnė publicitet dhe autoritet: artist, aktor, gazetar, estrada....
kanė dhuntinė qė tė jetojnė dhe tė shoqėrohen me ata persona qė nga
natyra janė kureshtar, tė gjallė dhe dinamik.

Monotonia dhe jeta me shabllone tė zakonshme, kėtyre fare nuk ju
pėrgjigjet. Nė krahasim me femrat, meshkujt me kėtė grup tė gjakut, mė
tepėr janė tė interesuar pėr karijerė, andaj, kur diēka ka tė bėj me
punėn dhe biznesin e tyre, shumė vėshtir lėshohen nė ndėrmarrje tė
pamatura, sė pari pa vlerėsua nė at punė, levendin e sigurt nė favorin
e tij. Partneriteti dhe familja: Femrat me grup tė gjakut "0", nga
meshkujt (partneri) presin njomėsi, kėnaqėsi dhe fat. Kėto, ndjejnė
dėshirėn intensive pėr martesė, pėrmes sė cilės llogarisin t'i
realizojnė synimet e veta familjare dhe jetėsore. Si bashkėshorte,
shpesh sundojnė nga prapavija dhe luajnė njė rol vendimtar nė suksesin
e karijerės sė bashkėshortit. Si nėna, ato ndaj fėmijėve tė vetė,
paraqiten mė tepėr si shok dhe jaranė. Tė gjitha ambiciet e veta
konkrete presin t'i realizojnė pėrmes fėmijėve dhe bashkėshortit. Nga
ana tjetėr, meshkujt me grupin e gjakut "0" shumė janė tė interesuara
pėr femra. Janė tejet aktiv nė kėtė drejtim, prandaj edhe fermat i
vėrejnė me lehtėsi kėtė afinitet tė tyre.

Laughing
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
era13
Webmaster
Webmaster
avatar

Female
Numri i postimeve : 6786
Location : Ne shkallet e fantazis
Humor : futja kot....
Registration date : 11/04/2008

MesazhTitulli: Re: Dashuria sipas grupit tė gjakut !   Sun Aug 24, 2008 7:09 am

GRUPI I GJAKUR "A "

Personat me kėtė krup tė gjakut cilėsohen si tejet inteligjent, tė
cilėt, nė tė shumtėn e rasteve, nė raport ndaj tė tjerėve, paraqiten si
tė "ftohtė" dhe tė pa interesuar. Por, kjo veti e tyre ėshtė vetėm
mbrojtje, sepse, realisht, ata janė tejet tė ndjeshėm. Mė sė miri do
t'i pėrshkruante ata shprehja figurative - "ushtari i njomė", sepse,
pėrveē anės emotive tė shprehur, i karakterizon rregulli dhe disiplina
nė jetė. Janė tejet profesional dhe tė pėrkushtuar obligimeve
familjare. Janė tė gatshėm tė marrin mbi vete pėrgjegjėsitė, t'i
kuptojnė tė tjerėt, por, nga ana tjetėr edhe mjaftė presin prej tyre.
Njihen si organizatorė tė aftė, insistojnė nė precizitetin e punės dhe
kanė seriozitet tė pėrkushtuar. Nė tė vėrtetė, para tė tjerėve, ata nuk
dinė dhe as qė insistojnė tė eksponohen, prandaj edhe mbeten tė
pavėrejtur, tė vetmuar dhe tė lėnė anash. Partneriteti dhe familja: Si
meshkujt, ashtu edhe femrat nga grupi "A" i gjakut, nė marrėdhėniet e
ndėrsjellėt janė persona liberal. E respektojnė partnerin e kundėrt me
tė gjitha kualitetet e tij/saj. Por, pėr shkak tė natyrės sė tyre tejet
tė ndjeshme emotive, kėta do ti zbulojnė ndjenjat e tyre tė vėrteta,
tek atėherė kur tė jenė tė sigurt se nuk do tė pėrqeshen dhe nėnēmohen
nga tė tjerėt.
Femra e grupit tė gjakut "A" ėshtė njė nėnė e cila kujdeset mirė pėr
fėmijėt e saj, i inkurajon ata nė jetė, por, si kundėr shpėrblim, edhe
kėrkon njė gjė tė njėjtė prej tyre. Meshkujt nga grupi i gjakut "A",
nga pėrshtypja e parė qė lėnė, nuk duken si tėrheqės pėr polin e
kundėrt. Vlerat e tyre tė vėrteta, femrat i zbulojnė, tek kur tė
qėndrojnė mė gjatė me ta. Kualiteti i tyre mė i madh ėshtė besnikėria
martesore dhe pėrkushtimi ndaj familjes. Kur kėta njė herė tė
themelojnė familjen, aty e pėrqendrojnė tėrė energjinė jetėsore
kreative. Zakonisht, nė tė gjitha veprimet e tyre, kėta i pėrkrahin dhe
i inkurajojnė bashkėshortet e tyre, duke dhėnė njė kontribut tė
jashtėzakonshėm nė pėrparimin gjatė karterės sė tyre profesionale.


ooppaaaaa njeher aty, se me emocionoi

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Dashuria sipas grupit tė gjakut !   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Dashuria sipas grupit tė gjakut !
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Lediana Kapaj: Ndarja!
» Ora e dashurisė
» "Tė vrarėt" sipas KiE-sė, jetojnė tė gjallė nė Pejė
» Ēdo gjė qė ka tė bėj me zgjedhjet lokale nė Kosovė
» Sipas serbėve, Flamuri ynė para Skenderbeut, paska pasur mbi shqiponjė njė kryq

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» :: NDJENJA :: Dashuria-
Kėrce tek: