»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»
!!MIRE SE ERDHE NE FORUM!! ***QIELL-LIRIE*** !
!Vizitor-i-nderuar-dhe-i-rrespektuar-nėse-dėshironi-qė-pop-login te-mos-shfaqet-klikoni-butonin! !!!---DO NOT DISPLAY AGAIN---!!!

Argetim te kendshem ne QIELL-LIRIE nga Administratorja **ORI & ERA**

»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»


 
Portali ORIForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiTOP Albaniachatshkarko
Tema Fundit
» Besoni ne lotet e nje mashkulli
Mon Feb 06, 2017 6:12 am nga Dielli

» C'ESHTE DASHURIA?
Mon Feb 06, 2017 6:00 am nga Dielli

» Mesazhi me i bukur
Mon Feb 06, 2017 5:42 am nga Dielli

» Ka dashuri pa interes?
Mon Feb 06, 2017 5:37 am nga Dielli

» Mirmengjesi
Sun Feb 05, 2017 12:07 pm nga Dielli

» Pershendetje
Sun Feb 05, 2017 11:58 am nga Dielli

» Miremengjes,miredita,mirembrema,mirupafshim dhe naten e mire.
Tue Jan 17, 2017 1:20 am nga Admin

» Vetem nje fjale
Sat May 23, 2015 4:48 pm nga Admin

» CILI ANETAR JU MUNGON NE KETO MOMENTE?
Sat May 23, 2015 4:41 pm nga Admin

» Me fal...
Mon Jul 29, 2013 1:28 pm nga Ina_ina

» GJUMI DHE DASHURIA.
Mon Jul 29, 2013 1:27 pm nga Ina_ina

» Puthja e Par Qe Tka Dhon nje Femer .!
Mon Jul 29, 2013 1:25 pm nga Ina_ina

» A njeh dashuria ngjyrė, moshė dhe atdhe?
Mon Jul 29, 2013 1:24 pm nga Ina_ina

» A jetohet pa dashuri?
Mon Jul 29, 2013 1:22 pm nga Ina_ina

» TE DUA KUR.....
Mon Jul 29, 2013 1:20 pm nga Ina_ina

» Aka nje vend dhe per mua ketu..?
Mon Jul 29, 2013 1:11 pm nga Ina_ina

» XXX Vetem Per Moshat 18 e Siper
Sun Jul 07, 2013 1:56 pm nga arion

» Mė thuaj si ha, tė tė them se si bėn seks
Fri Apr 12, 2013 11:33 pm nga shaban cakolli

» Vajzat e virgjera, a gjenden me?
Fri Apr 12, 2013 11:30 pm nga shaban cakolli

» PER TY.......
Fri Apr 12, 2013 9:19 pm nga shaban cakolli

» A munde te gjesh dashuri ne internet edhe sa do ket sukses
Fri Apr 12, 2013 9:17 pm nga shaban cakolli

» Cila eshte gjeja e pare qe ju terheq te nje vajze/djale?
Fri Apr 12, 2013 9:14 pm nga shaban cakolli

» Ē’farė ėshtė mė e rėndėsishme, tė duash apo tė dashurosh?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» MARTES APO BASHKEJETES?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» Me dhemb zemra kur....?
Fri Apr 12, 2013 9:11 pm nga shaban cakolli

» Cfare kerkoni ke nji njeri qe te ket fatin te behet i dashuri/a juaj?
Fri Apr 12, 2013 9:10 pm nga shaban cakolli

» DEDIKIME PER DASHURIN
Fri Apr 12, 2013 9:09 pm nga shaban cakolli

» Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh
Fri Apr 12, 2013 9:07 pm nga shaban cakolli

» Vuaj kur ti...
Fri Apr 12, 2013 9:06 pm nga shaban cakolli

» Te dua sepse...
Fri Apr 12, 2013 9:03 pm nga shaban cakolli

*
*
*
*
*
*
*
*
March 2018
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
CalendarCalendar
*ChAt Me PeRsHeNdEtJe*
♥♥♥ ♥♥♥♥♥♥ ♥♥♥
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
SHTYPI
Gazeta Shqiptare
GAzeta Metropol
Gazeta Shqip
Gazeta Albania
Gazeta Koha jone
Gazeta Sot
Gazeta Tirana Observer
Gazeta Korrieri
Gazeta Shekulli
Gazeta 55
Gazeta Rilindja Demokratike
Gazeta Standard
Gazeta Tema
Gazeta Biznesi
Gazeta Zeri i Popullit
Gazeta Ballkan
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of »(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» on your social bookmarking website

Share | 
 

 Orgazma e femrave vjen nga truri

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Orgazma e femrave vjen nga truri   Sat Aug 23, 2008 3:12 pm

Studime nė trurin e femrave tė cilat kanė kėrkuar tė arrijnė nė
orgazėm, kanė zbuluar njė formė tė re tė funksionimit tė mendjes dhe
sistemit nervor. Duke skanuar trurin e femrave gjatė stimulimit
seksual, pėr herė tė parė shkencėtarėt kanė zbuluar cilat pjesė tė
trupit dhe mendjes janė tė pėrfshira nė orgazėm. Studimet mund tė ēojnė
nė njė zbulim tė madh pėr femrat tė cilat vuajnė nga njė numėr i madh
ērregullimesh seksuale, duke bėrė tė mundur kontrollimin e dhimbjes sė
pacientėve me dėmtim tė palcės kurrizore. Shkencėtari Barry Komisaruk
dhe Beverly Whipple kanė vėnė re nė sajė tė studimeve, se femrat tė
cilat kanė vuajtur nga dėmtimi i palcės kurrizore kishin ende ndjesi
gjatė marrėdhėnies intime ose nxitėsve tė tjerė seksualė. Madje disa
prej tyre thanė se mund tė arrinin nė orgazėm. “Kjo ėshtė shumė e
mistershme, sepse sipas kėndvėshtrimit tradicional, pas dėmtimit tė
palcės kurrizore femrat humbasin krejtėsisht ndjesitė e tyre”, thotė
profesori Komisaruk nga universiteti i Rutgers-it. “Gjithashtu, sė
fundi, njė nėnė na ka pohuar se ka mundur tė ndjejė goditjet e fėmijės
sė saj kur ishte shtatzėnė”, shton ai. Instituti Kombėtar i Shėndetit
ka kryer njė studim tek femrat tė cilat kanė vuajtur nga dėmtimi i
palcės kurrizore.


Testimi
Femrat u monitoruan dhe u testuan nė prag tė dhimbjes sė tyre gjatė
kontaktit vaginal, anal dhe vetė-stimulimit. “Kur testuam kėto femra,
zbulova se ato qė kishin dėmtime tė palcės kurrizore edhe nė nivelin mė
tė lartė, pra nė pjesėn e sipėrme tė kurrizit, mund tė ndjenin
stimulimin vaginal dhe anal”, vazhdon profesor Komisaruk. “Disa nga
femrat thanė se kishin arritur edhe nė orgazėm”, shton ai. Shkencėtarėt
ngrenė hipotezėn se ka njė “kalim” tjetėr nga vagina dhe zverku pėr nė
tru: Nervi i vagus-it, i cili drejtohet nga pjesa mė e ulėt e fijeve
nervore, nė palcė, gjatė fundit tė kafkės, poshtė qafės, nė kraharor
dhe deri tek barku pa pėrdorur palcėn kurrizore. Prova e parė qė nervi
shkon nė zonėn e legenit ėshtė dhėnė nė vitin 1990. Por nė kėtė fazė
nuk ishte bėrė ende e qartė nėse funksiononte edhe pėr meshkujt. E
vetmja mėnyrė pėr ta zbuluar kėtė gjė ishte tė bėje trurin kėtyre
femrave tė imagjinonte dhe tė shihej nėse stimulimi i vaginės vinte nė
punė palcėn.
Kėrkimi
Pas kėrkimit rezultoi se palca, e cila lidhet me nervin e vagusit, u vu
nė punė. “Femrat ishin shumė tė gėzuara tė dinin se kishte njė bazė
shkencore pėr ndjesitė gjenitale qė ato kishin, sepse shumė prej tyre
ishin tė shqetėsuara nga fakti se pas dėmtimit nuk kishte mundėsi tė
ndodhte diēka e tillė”, thotė studiuesi. Shumė prej grave as qė ishin
pėrpjekur tė shihnin nėse mund t’ia arrinin dhe nė laborator ishte hera
e parė qė nxiteshin seksualisht qė pas shumė vitesh. Ato u habitėn nga
fakti qė mund tė kishin ndjesi seksuale. “Ishte shumė emocionuese tė
shihje ato gra tek qanin. Madje disa prej nesh filluan tė qanin bashkė
me to, sepse ishte shumė e dhimbshme”, vazhdon studiuesi. Ka ende shumė
gjėra qė duhen mėsuar pėr sistemin nervor. Disa nga fijet nervore,
sidomos ato nė organet e brendshme, duke pėrfshirė vaginėn dhe mitrėn,
janė shumė komplekse. Nuk dihet ende cilat fije nervore duhen ruajtur
pėr tė mbajtur ndjesinė pas njė dėmtimi nė palcėn kurrizore. “Duhet tė
pranojmė se pėr ne shkencėtarėt mė shumė se 99 pėr qind e trurit mbetet
e pazbuluar”, pėrfundon Kamisaruk.


Burimi : TiranaObsever
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Orgazma e femrave vjen nga truri
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Gjinekologu dyshohet pėr dhunimin e 53 femrave
» "Skėnderbeu, Mbreti luftėtar i Shqipėrisė", vjen nė atdhe
» Chris Tucki:Tash vjen Baci Vlla!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» :: NDJENJA :: Dashuria-
Kėrce tek: