»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»
!!MIRE SE ERDHE NE FORUM!! ***QIELL-LIRIE*** !
!Vizitor-i-nderuar-dhe-i-rrespektuar-nėse-dėshironi-qė-pop-login te-mos-shfaqet-klikoni-butonin! !!!---DO NOT DISPLAY AGAIN---!!!

Argetim te kendshem ne QIELL-LIRIE nga Administratorja **ORI & ERA**

»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»


 
Portali ORIForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiTOP Albaniachatshkarko
Tema Fundit
» Besoni ne lotet e nje mashkulli
Mon Feb 06, 2017 6:12 am nga Dielli

» C'ESHTE DASHURIA?
Mon Feb 06, 2017 6:00 am nga Dielli

» Mesazhi me i bukur
Mon Feb 06, 2017 5:42 am nga Dielli

» Ka dashuri pa interes?
Mon Feb 06, 2017 5:37 am nga Dielli

» Mirmengjesi
Sun Feb 05, 2017 12:07 pm nga Dielli

» Pershendetje
Sun Feb 05, 2017 11:58 am nga Dielli

» Miremengjes,miredita,mirembrema,mirupafshim dhe naten e mire.
Tue Jan 17, 2017 1:20 am nga Admin

» Vetem nje fjale
Sat May 23, 2015 4:48 pm nga Admin

» CILI ANETAR JU MUNGON NE KETO MOMENTE?
Sat May 23, 2015 4:41 pm nga Admin

» Me fal...
Mon Jul 29, 2013 1:28 pm nga Ina_ina

» GJUMI DHE DASHURIA.
Mon Jul 29, 2013 1:27 pm nga Ina_ina

» Puthja e Par Qe Tka Dhon nje Femer .!
Mon Jul 29, 2013 1:25 pm nga Ina_ina

» A njeh dashuria ngjyrė, moshė dhe atdhe?
Mon Jul 29, 2013 1:24 pm nga Ina_ina

» A jetohet pa dashuri?
Mon Jul 29, 2013 1:22 pm nga Ina_ina

» TE DUA KUR.....
Mon Jul 29, 2013 1:20 pm nga Ina_ina

» Aka nje vend dhe per mua ketu..?
Mon Jul 29, 2013 1:11 pm nga Ina_ina

» XXX Vetem Per Moshat 18 e Siper
Sun Jul 07, 2013 1:56 pm nga arion

» Mė thuaj si ha, tė tė them se si bėn seks
Fri Apr 12, 2013 11:33 pm nga shaban cakolli

» Vajzat e virgjera, a gjenden me?
Fri Apr 12, 2013 11:30 pm nga shaban cakolli

» PER TY.......
Fri Apr 12, 2013 9:19 pm nga shaban cakolli

» A munde te gjesh dashuri ne internet edhe sa do ket sukses
Fri Apr 12, 2013 9:17 pm nga shaban cakolli

» Cila eshte gjeja e pare qe ju terheq te nje vajze/djale?
Fri Apr 12, 2013 9:14 pm nga shaban cakolli

» Ē’farė ėshtė mė e rėndėsishme, tė duash apo tė dashurosh?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» MARTES APO BASHKEJETES?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» Me dhemb zemra kur....?
Fri Apr 12, 2013 9:11 pm nga shaban cakolli

» Cfare kerkoni ke nji njeri qe te ket fatin te behet i dashuri/a juaj?
Fri Apr 12, 2013 9:10 pm nga shaban cakolli

» DEDIKIME PER DASHURIN
Fri Apr 12, 2013 9:09 pm nga shaban cakolli

» Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh
Fri Apr 12, 2013 9:07 pm nga shaban cakolli

» Vuaj kur ti...
Fri Apr 12, 2013 9:06 pm nga shaban cakolli

» Te dua sepse...
Fri Apr 12, 2013 9:03 pm nga shaban cakolli

*
*
*
*
*
*
*
*
April 2018
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
CalendarCalendar
*ChAt Me PeRsHeNdEtJe*
♥♥♥ ♥♥♥♥♥♥ ♥♥♥
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
SHTYPI
Gazeta Shqiptare
GAzeta Metropol
Gazeta Shqip
Gazeta Albania
Gazeta Koha jone
Gazeta Sot
Gazeta Tirana Observer
Gazeta Korrieri
Gazeta Shekulli
Gazeta 55
Gazeta Rilindja Demokratike
Gazeta Standard
Gazeta Tema
Gazeta Biznesi
Gazeta Zeri i Popullit
Gazeta Ballkan
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of »(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» on your social bookmarking website

Share | 
 

 Kuriozitete

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Kuriozitete   Wed Apr 16, 2008 9:29 pm

Nje grua peruniane, e cila ishte deklaruar klinikisht e vdekur, u zgjua pėr habinė e tė gjithėve derisa familje pėrgatiste ceremoninė funerale
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Kuriozitete   Wed Apr 16, 2008 9:31 pm

Njė breshkė qė pi duhan dhe ėshtė droguar pas nikotinės ėshtė zbuluar nė provincėn verilindore tė Jilinit nė Kinė. “Kafsha mbahet nė shtėpi nga njė person me emėr Yun
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Milionere brenda nates   Wed Apr 16, 2008 9:32 pm

Dy vėllezėr nga Irlanda, njėri prej tė cilėve ende ėshtė nė shkollė tė mesme, kanė shitur pjesėt e aksioneve tė tyre nė kompaninė softuerike, dhe atė pėr hiē mė pak se 2.5 milionė funte
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Kuriozitete   Wed Apr 16, 2008 9:33 pm

Nje plake nga Belgjika kerkon demshperblim nga prostitutet per shkak te vdekjes se burrit te saj. Ai si qe thot ajo shpesh ka vizituar bordel me prostitute dhe ka vdekur si pasoj e konzumimit te tepert te droges brenda ne bordel.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Kuriozitete   Wed Apr 16, 2008 9:34 pm

Njė burrė gjerman ėshtė duke paditur spitalin pasi njė palė gėrshėrė, prej 38 centimetrash, janė harruar brenda barkut tė tij gjatė njė operimi tė rėndomtė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Admin
Webmaster
Webmaster
avatar

Female
Numri i postimeve : 5688
Location : ALBANIA
Job/hobbies : qiell-lirie.sosblog.com
Registration date : 10/04/2008

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete   Fri Apr 18, 2008 10:48 pm

A e dini se???

1-Fluturat ndihejne shije nepermejete kembeve.
2-Ata qe punojne me doren e djathte jetojne mesatarisht 9 vjet me shume se ata qe punojne me doren e majte.
3-Yjet e detit nuk kane tru.
4-Sipas studiuesit, M.Pasturo,ngjyra e preferuar e njerezve ne bote, eshte e kaltra dhe e gjelberta.
5.Cdo sekond zemra pompon 83 cm kub gjak.
6.Cdo sek lindin 4 foshnje ne bote.
7.Cdo sek 100 rrufe godasin boten
8.Per cdo 100 gr qumesht te prodhur, nena harrxhon 87 kalori.
9.Cdo sek 2 persona vdesin.
10.Cdo sek 16 tonelat uje avullon dhe ngjitet ne qiell.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://qiell-lirie.forum0.net
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Kuriozitete   Fri Apr 18, 2008 10:50 pm

Nje burre 105 vjec nga iatlia vendosi te martohet me te fejuaren e tije 95 vjecare nga franca pas 55 vjetesh fejese
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Admin
Webmaster
Webmaster
avatar

Female
Numri i postimeve : 5688
Location : ALBANIA
Job/hobbies : qiell-lirie.sosblog.com
Registration date : 10/04/2008

MesazhTitulli: Ora mė e saktė e botės - gabon njė sekondė nė 200 milion vjet   Tue Apr 29, 2008 12:33 am

Shkencėtarėt nė Universitetin e Kolorados nė qytetin Boulder, nė bashkėpunim me Institutin Kombėtar tė Standarteve dhe Teknologjisė, kanė krijuar njė orė e cila gabon vetėm njė sekondė nė 200 milion vjet. Kjo ėshtė dy herė mė e saktė se ora matėse zyrtare e pėrdorur nė Shtetet e Bashkuara, e cila kontribuon nė saktėsinė e orės zyrtare botėrore.

Nė njė dyqan tė mbushur me orė tė vjetra, asnjėra prej tyre nuk rreh njėlloj. Kjo sepse minutė pas minute, javė pas jave, shumica e pajisjeve qė masin kohėn e humbin saktėsinė.

Por me ritmin tė shpejtė qė lėviz bota sot, pėr shumė procese duhet mė shumė saktėsi. Nė njė laborator nė Universitetin e Kolorados, profesori i fizikės, Xhun Ji thotė se ora eksperimentale e ekipit tė tij mund tė bėhet njė nga orėt mė tė mira. Kjo pėr arsye se ajo rreh miliona herė mė shpejt se njė orė e vjetėr.

Ėshtė mė e saktė edhe se ora standarte zyrtare e Shteteve tė Bashkuara, njė orė e sofistikuar atomike qė gabon me njė sekondė nė 80 milion vjet. Zoti Ji thoyė se ora e re ėshtė me shumė se dy herė e saktė sepse ajo punon me rrahje mė tė shpejta. “Parimi i pėrgjithshėm ėshtė se kur prodhon njė orė, duhet qė lėkundja bazė tė jetė sa mė e shpejtė qė tė jetė e mundur, gjė qė tė krijon mundėsinė pėr tė gjetur shumė mė shpejt gabimet.”

Sa e shpejtė ėshtė njė dridhje? Njė orė e vjetėr bėn tik-tak njė herė nė sekondė. Orėt mė ekzakte qė janė sot nė pėrdorim numėrojnė rrahjen natyrale brenda njė atomi qė vjen nga luhatjet e energjisė me miliarda herė nė sekondė. Fizikani Andru Ludlou, i cili ėshtė duke punuar me Xhun Ji, thotė se ora e re e ekipit tė tij gjithashtu varet nga njė atom. “Atomi, qė zėvendėson pendulin e njė ore tė vjetėr, lėviz para-mbrapa dhe duke numėruar lėvizjet ashtu siē ndodhin, nė atė mėnyrė kontrollon dhe kohėn. Nė tė njejtėn mėnyrė, atomi ka njė frekuencė lėkundjeje natyrale. Ne po mundohemi tė numėrojmė kėto dridhje, pėr tė parė se si po pėrparon atomi dhe qė nė fund tė fundit ėshtė orė.”

Zoti Ludlou thotė se ajo qė ndryshon nė orėn e re ėshtė se si ajo numėron lėkundjet. Njė nga orėt mė ekzakte nė ditėt e sotme ėshtė ora standarte amerikane nė Insitutin Kombėtar tė Standarteve dhe Teknologjisė nė Boulder. Ajo punon nėpėrmjet shpėrthimeve radioaktive tė mikrovalėve pėr tė bėrė numėrimin.

Por, ndėrsa kėto mikrovalė lėvizin me njė shpejtėsi tė jashtėzakonėshme, ato humbasin shumė rrahje. Zoti Ludlou thotė se ora e re eksperimentale pėrdor diēka qė lėviz edhe mė shpejt dhe qė kap mė shumė rrahje: rrezen lazer.

Pėr tė pėrdorur kėtė orė me precizion super tė lartė duhen njė numėr i jashtėzakonshėm pajisjesh. Nė laborator janė katėr tavolina, secila nė madhėsinė e njė kamioni tė vogėl, tė mbuluara me tela, pompa vakumi, lazėr, pasqyra, kuti metalike dhe xhama zmadhues. Andru Ludlou thotė se kjo ėshtė diēka e pritshme. “Nuk do ta vėmė qė nesėr nė dorė, natyrisht.”

Por, komjuterat e parė nė botė zinin njė dhomė tė tėrė dhe sot disa pajisje komjuterike mund tė vihen nė kyēin e dorės. Kėshtu, zoti Ludlou thotė se orėt mė tė sakta do tė pėrmirėsojnė sistemin e komunikimit pa kabllo dhe sitemet satelitore nė anijet kozmike qė do tė shėrbejė pėr zbulimin e botėve tė tjera.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://qiell-lirie.forum0.net
Admin
Webmaster
Webmaster
avatar

Female
Numri i postimeve : 5688
Location : ALBANIA
Job/hobbies : qiell-lirie.sosblog.com
Registration date : 10/04/2008

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete   Fri May 09, 2008 12:21 am

REKORDE BOTERORE NE LIBRIN GUINESS (Ginis)

Turisti i dytė nė gjithėsi
Pas Denis Titos, amerianit i cili ishte turisti i parė nė gjithėsi, mė 25 Prill 2002 u nis edhe 28 vjeqari nga Afrika e Jugut, Mark Shuttleworth i cili ėshtė

njė ndėrmarrės Interneti, ekonimist me profesion. Milioneri nga Afrika ka udhėtuar se bashku me dy kosmonautė rusė nė drejtim tė stacionit kozmik “Alpha”. Ēmimi qė duhet tė paguajė ėshtė i njejtė me atė tė Titos, 20 milion dollarė amerikan.
Kėsaj radhe ky turist nuk kishte fluturuar vetėm pėr tė shetitur, por ai atje do tė bėjė disa eksperimente nė gjendjen pa gravitacion me disa embrione tė qelizave tė kafshėve dhe se ky zbulim do te ndihmoj nė gjetjen e ilaēit pėr semundjen e Parkinsonit dhe Alcheimerit. Pėr kėtė arsye ekuipazhin treantarėsh e kanė trajnuar biologėt rusė dhe ata afrikan, tė cilėt u dhanė kėshilla se si duhet tė kryhet eksperimenti.

Pilotja mė re nė Botė
Shtatembėdhjetėvjeqarja Nicola Richardson nga qzteti Esek i Anglisė ėshtė ferma mė e re nė Botė e cila fitoi licencėn pėr pilote, me tė cilėn mund tė fluturojė anembanė Evropės me aeroplanė tė vegjėl. Ajo filloi leksionet e para nė pilotim qysh nė moshėn 14-tė vjeqare, dhe tani ėshtė duke punuar pėr t’a fituar licencėn pėr tė pilotuar edhe aeroplanė komercial civil, nė linja tė rregullta ajrore. I ati i saj posedon njė aeroplanė tė vogėl tė tipit “Piper Cherokee”, me tė cilin Richardson ka fluturuar shumė herė.

Xhakarta fundoset vazhdimisht
Tė dhėnat mė tė reja gjeologjike tė vitit 2002 treguan se Xhakarta ėshtė duke u fundosur gjithnjė e mė shpejtė nė det. Ėshtė treguar se gjashtė vitet e fundit kryeqyteti i pėrmendur i Indonezisė ėshtė fundosur pėr 91 cm nėn ujė. Si shkaktarė pėr njė rreshqitje tė tillė tė tokės mirret rritja rapide e ndėrtimeve si dhe shfrytėzimi i tepruar i ujėrave nėntokėsore.

Kanaqeja mė e madhe
Taivani ka prodhuar kanaqen mė tė madhe nė Botė. Kanaqeja ėshtė e lartė 4.7 metra dhe e gjerė 2.2 metra, ajo peshon 4.4 tonelata dhe nė vete pėrmban 8.460 litra pije freskuese pėr tė plotėsuar nevojat e mė shumė se 23.000 personave. Deri nė kėtė rekord tė vitit 2002, australianėt e mbanin me kanaqen qė e kishin prodhuar nė vitin 1998.

Skulptura mė e shtrenjtė
“Koka e Bronztė e Danaidės”, vepėr e skulptorit rumun Konstandin Brankuzi, ėshtė skulprura mė e shtrenjtė nė Botė. Kjo ėshtė blerė pėr 19.9 milionė euro nė shtėpinė e ankandeve “Christie`s” nė New York, nga njė person milionerė anonim. Deri atėherė skulptura mė e shtrenjtė nė Botė ka qenė kompozicioni i shtatė figurave tė femrave po ashtu nga bronzi, e njohur si “La Foret”, e cila ishte shitur 9 milionė euro.

Kamioni mė i shpejtė
Kamioni i vjetėr i zjarrfikėsve amerikanė, i prodhuar nė vitin 1940 nga kompania “Ford”, vihet nė lėvizje nga dy motorė aeroplanėsh tė llojit “Rolls Royce 601 Viper” dhe kjo e bėnė atė kamionin mė tė shpejtė tė zjarrfikėsve nė Botė. Ky avio-kamion ka thyer tė gjitha rekordet e mundshme tė shpejtėsisė. Ai u shėnua nė Librin e Rekordeve tė Ginisit me shpejtėsinė e shėnuar prej 655 km/h, dhe me motorin e fuqishėm 12.000 kualfuqi.

Topi mė i shpejtė
Topi i quajtur “Fevernova” nga prodhuesi i njohur Adidas, ėshtė topi me preciz dhe mė i shpejtė nė Botė. Ky top ėshtė prezentuar pėr herė tė parė pėr Kampionatin Botėrorė tė Futbollit nė Kore dhe Japoni mė 31 Maj 2002.
Testet e bėra me kėtė top treguan se nė distancėn prej 20 e 25 metrash, topi mund tė arrijė shpejtėsinė rekorde prej 130 km/h dhe ai mund tė godasė me tė madhe edhe caqet mė diameter prej 20 cm Mundėsi tė tilla tė topit tė futbollit janė pasojė e kombinimit tė materialeve speciale tė cilat pėrmirsojnė transmetimin mė tė mirė tė forcės nga kėmba e futbollistit dhe ruanė pėr njė kohė tė gjatė formėn e njejtė.
Topi “Fevernova” nė mes tjerash pėrmbanė edhe shtresė tė shkumės qė edhe e ndihmon nė elasticitetin e tij.

Zbulimi i njeriut tė Neandertalit
Nė vitin 1856 nė Neandertal, pranė qytetit Dyseldorf tė Gjermanisė, u zbuluan eshtra njerzish qė kishin jetuar 100 mijė vjet mė parė. Sipas shkencėtarėve, njerėzit e kėsaj kohe kishin pėrballuar ndryshimet e mėdha tė klimės dhe kishin mundur tu pėrshtateshin atyre.
Truri i njeriut tė Neandertalit ishte 1.600 gram, gati sa truri ynė.
Njerėzit e kėsaj kohe jetonin nė grupe pranė lumenjve dhe ushqeheshin me mishin e ariut e tė panterės, qė i gjuanin me dy shkopinjė tė kalitur nė zjarr. Ata ishin tė parėt qė zbuluan rregullin e varrosjės sė njerėzve tė tyre. Njeriu i Neandertalit u zhduk rreth 50 mijė vjet mė parė.

Zbulimi i njeriut tė Kro-Manjonit
Nė vitin 1868 nė shpellėn e Kro-Manjonit nė Dordonjė tė Francės, u zbuluan eshtrat e tre burrave, tė njė gruaje dhe tė njė femije. Rreth tyre gjendeshin mbeturina eshtrash tė kafshėve tė egra dhe vegla tė ndryshme pune. Kėto elemente u shėrbyen shkencėtarėve tė hedhin dritė mbi jetėn e kėtyre njerėzve.
Njerėzit e Kro-Manjanit jetuan 40 mijė vjet mė parė. Ata ishin tė organizuar nė grupe dhe endeshin nga njeri vend nė tjetrin. Pėr t`u mbrojtur nga tė ftohtėt ata kėrkonin strehė nėpėr shpella, tė cilat i rregullonin dhe i zbukuronin. Mė pas ata filluan t`i ndėrtonin vet vendet e mbrojtura, tė futura gjysmė nė tokė dhe aty ngrenin ēadra me lėkurė kafshėsh. Kėta njerėz vazhdonin ta punonin drurin pėr tė prodhuar vegla pune. Ata bėnin dhe armė me kockė, me dru dhe me brirė. Ndonėse jo tė shumtė nė numėr, ata ushqeheshin me mish kuajsh tė egėr dhe me disa kafshė tė tjera.

Letersia, aritektura dhe skulptura
Zbulimi i shkrimit ndihmoi nė hartimin e veprave letrare. Letėrsia e Egjiptit dhe e Mesopotamisė, pėrbėheshin nga mite fetare, himne kushtuar perėndive, shkrime historike dhe novela. Libri “Epi i Gilgameshit” i shkruar nė Babiloni rreth vitit 2000 p.e.s., e qė pėrbėhej nga 12 pllakadeltine, ėshtė vepra mė e vjetėr letrare e shkruar dhe e gjetur deri mė tani nė Botė.

Mė sė shumti qėndroi ulur
Antonio Gomeshi nga Portugalia, duke qenė pa punė , iu kujtua tė konkurojė nė rekortet e Ginisit me njė mėnyrė origjinale tė veprimit-duke qėndruar ulur. Ai kėtė rekord e arriti pa lėvizur nga vendi plot pesėmbėdhjetė orė e dy minuta. Kėshtu, Antonio vazhdon tė fitojė edhe tė ardhura. Kudo qė shkon, si njeri i rekordeve tė Ginisit, ai rri ulur sa mė gjatė tė jetė e mundur dhe, nė bazė tė kėsaj, merr edhe shpėrblime.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://qiell-lirie.forum0.net
era13
Webmaster
Webmaster
avatar

Female
Numri i postimeve : 6786
Location : Ne shkallet e fantazis
Humor : futja kot....
Registration date : 11/04/2008

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete   Tue May 20, 2008 11:52 pm

Njeriu qe nderroj pamje ,sepse mendonte se kishte nje prejardhje nga macet.ka bere operazione te ndryshme plastike ne fytyre,tatuazhe dhe rregullimin e thonjeve qe ti ngjante maces,sepse mendonte sekarma e tij,e percaktuar qe ne lindje ishte e tille,te jetonte ne trupin e dikujt qe nuk i takonte,pra nje njeriu.ja si duket si pas operazioneve te ndryshme

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Admin
Webmaster
Webmaster
avatar

Female
Numri i postimeve : 5688
Location : ALBANIA
Job/hobbies : qiell-lirie.sosblog.com
Registration date : 10/04/2008

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete   Mon May 26, 2008 8:40 pm

I vetėm, bėn xhiron e botės duke kaluar nė Arktik

Njė velist britanik arrit tė ēonte deri nė fund njė udhėtim qė askush nuk ia kishte dalė dot mbanė. Ka bėrė i vetėm xhiron e botės duke lundruar nėpėr ujėrat e akullta tė oqeanit Arktik duke rrezikuar lėkurėn e tij. Ėshtė 46 vjeē dhe quhet Adrian Flanagan dhe dje mbėrriti nė pikėn e nisjes nė Hamble, Southhampton. Ai arriti pas njė odieseje tė filluar nė 28 tetor tė 2005 kur u nis nė bordin e “Barabbas”, njė varkė e gjatė 11 metra.
Pėr tė realizuar kėtė ėndėrr tė kultivuar qė nga mosha 15 vjeē ka shitur gjithēka zotėronte dhe tani ka deklaruar se do t’i shesė ofruesit mė tė mirė barkėn qė i ka bėrė tė mundur udhėtimin. Aventura nuk ka qenė e lehtė, ai ka qenė sulmuar nga piratėt dhe nuk ka mbyllur sy pėr 48 orė rresht duke mbajtur nė dorė njė pistoletė qė vret qentė.

Ai e ka parė keq edhe nė zonat tropikale kur mbijetoi nga stuhia nė Kornovolia, ku ėshtė pėrplasur nė det nga dallga gjigante dhe vetėm ndėrhyrja e njė anije aty afėr shpėtoi jetėn nga mbytja. Nė diferencė nga Fransis Ēiēester heroi i tij qė nė 1996-1997 bėri xhiron e botės vetėm me njė stop Sidney ai ka bėrė njė udhėtim mė tė vėshtirė.

Lundruesi vetmitar lundroi pėr 30 000 milje duke qėndruar nė det pėr 403 ditė. Ai ka qenė i pari lundrues qė ka lundurar non-stop nga Britania e Madhe nė Hawai.

“Ndjenja qė kam tani ėshtė se ndihem i lehtėsuar”- ka thėnė kur ka mbėrritur Flanagan.

“Kam pasur disa momente tė rrezikshme qė pyesja veten se cfarė po bėja, por edhe kam pasur momente tė bukura si sot kur ripashė fėmijėt e mi”-u shpreh ai.

Ish-gruaja Luiza e ka ndjekur dhe koordinaur udhėtimin edhe atėherė kur lundruesi ka qenė nja hap para falimentimit. Pasi Rusia nuk ka dashur t’i japė lejekalimin pėr tė vazhduar udhėtimin. Por viza ka mbėrritur me vonesė pasi Luiza kishte arritur tė sensibilizonte oligarkin rus qė nga Londra Roman Abramoviē.

Nuk dihet ende nėse ky lundrim do tė pėrfshihet nė njė rekord botėror pasi marinari nuk e ka bėrė atė me njė frymė, por duke u ndalur nė shumė vende.

Xhuljeta Lamkaj
SHEKULLI

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://qiell-lirie.forum0.net
Admin
Webmaster
Webmaster
avatar

Female
Numri i postimeve : 5688
Location : ALBANIA
Job/hobbies : qiell-lirie.sosblog.com
Registration date : 10/04/2008

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete   Mon May 26, 2008 9:08 pm

Disa buzėkuq shkaktojnė kancer nė buzė

Kini kujdes nga zbutesit e buzeve pa faktor mbrojtės SPF. Vera po vjen dhe vajzat kanė filluar tė pėrdorin edhe shumė shkėlqyes pėr buzėt nė mėnyrė qė tė duken mė seksi. Por besoj se asnjė nuk ka dėgjuar se buzėkuqet ose mė saktė zbutėsit e buzėve qė nuk kanė asnjė faktor mbrojtės SPF, rrisin mundėsinė pėr kancer tė lėkurės.
Disa dermatologė besojnė se disa lloj buzėkuqesh gjysmė transparent qė pėrdoren pėr shkėlqimin e buzėve ndihmojnė penetrimin e rrezeve ultraviolet nė lėkurėn delikate tė buzėve- duke rritur riskun pėr kancerin e lėkurės.

Dr. Jessica Fewkes, specialiste pėr kancerin e lėkurės nė fytyrė dhe qafė nė Harvard, tregon njė lidhje tė drejtpėrdrejtė midis zbutėsit tė buzėve (pa faktor mbrojtės) dhe kancerit. “Si zbutėsi i buzėve dhe vaji qė pėrdorin vajzat nė plazh pėr tu nxirė ndikojnė nė thithjen e rrezeve ultraviolet qė janė shumė tė dėmshme pėr lėkurėn”- tha ajo.

Dr. Kevin Cooper, shpjegon se rritja e penetrimit tė rrezeve ultraviolet rrezikon njeriun.

Nga ana tjetėr Dr. Len Lichtenfeld thotė se kjo duket mė shumė si teori. “Jam dakord qė duhet tė kemi teori lidhur me faktin se nga shkaktohen sėmundjet, por pėr tė patur njė raport tė qartė duhet tė bėhen studime tė gjera nė shumė njerėz”- tha ai.
“Nė mungesė tė kėtyre studimeve, ėshtė e vėshtirė tė japim pėrfundime”.

Specialistėt bien dakord se nėse njeriu pėrdor krem me faktor 15 SPF pėr tė mbrojtur fytyrėn, tė njėjtėn gjė duhet tė bėjė edhe pėr buzėt. Dhe nė kėto kohė nuk ėshtė e vėshtirė tė gjejmė zbutės pėr buzėt me faktor tė tillė mbrojtės kundėr rrezeve ultraviolet.

Sipas Cooper, carcinoma (lloji i kancerit qė shkakton 90% tė rasteve pėr kancerin e buzėve) rritet me pėrdorimin e zbutėsit tė buzėve pa mbrojtės ndaj rrezeve ultraviolet.
Kjo do tė thotė se kanceri pėrhapet shumė mė shpejt nėse shfaqet fillimisht nė buzė se sa nė ndonjė pjesė tjetėr tė lėkurės.

Orjeta Zhupa : Gazeta Shekulli

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://qiell-lirie.forum0.net
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Kuriozitete   Mon Jul 21, 2008 11:09 pm

MONDI shkruajti:
Nje burre 105 vjec nga iatlia vendosi te martohet me te fejuaren e tije 95 vjecare nga franca pas 55 vjetesh fejesepse nuk priten edhe pak mer, sa te bindeshin plotesisht qesh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Admin
Webmaster
Webmaster
avatar

Female
Numri i postimeve : 5688
Location : ALBANIA
Job/hobbies : qiell-lirie.sosblog.com
Registration date : 10/04/2008

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete   Thu Jul 24, 2008 12:30 am

Perimetri mė i madh i bririt

Ky ka afrikan ka brirėt me perimetėr mė tė madh nė botė, 95.25 cm. Gjatėsia e tyre ėshtė 2.1 m, megjithatė, ata nuk janė brirėt mė tė gjatė.

Pisha mė e lashtė

Pema e vetmuar, mė e vjetėr, ėshtė kjo pishė e lashtė e quajtur Metuselah, e cila ėshtė 4.733 vjeēare. Ajo u gjend nga Dr. Edmund Shulman (SHBA) nė Malet e Bardha tė Kalifornisė, nė 1957.

Planeti mė i afėrt i sistemit diellor

Nė 7 gusht 2004, njė skuadėr e drejtuar nga Dr. Uilliam Kokran i observatorit Mc Donald tė Universitetit tė Teksasit publikuan zbulimin e planetit mė tė afėrt jashtė sistemit tonė diellor. Planeti, qė ėshtė pak mė i madh se Jupiteri, rrotullohet rreth yllit Epsilon Eridani. Ky yll ėshtė vetėm 10,5 vjet-drite larg. Ėshtė njė nga yjet mė afėr Diellit.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://qiell-lirie.forum0.net
Admin
Webmaster
Webmaster
avatar

Female
Numri i postimeve : 5688
Location : ALBANIA
Job/hobbies : qiell-lirie.sosblog.com
Registration date : 10/04/2008

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete   Thu Jul 24, 2008 12:31 am

Krokodili mė i madh

Sarchosuchus imperator ka qenė njė specie krokodili prehistorike qė ka jetuar 110 milionė vjet mė parė. Mbetjet fosile tė gjetura nė shkretėtirėn e Saharasė tregojnė se kėsaj krijese iu deshėn 50-60 vjet pėr tė arritur gjatėsinė e saj tė plotė, e cila ėshtė 11-12 m.

Trupi me dendėsinė mė tė vogėl

Labotatori Kombėtar i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės ka prodhuar njė aeroxhel me densitet 1.9 mg/cm³. Aeroxhelėt janė nanoporė, trupa shumė tė lehtė, qė nga pikėpamja fizike duken si tym i ngurtė. Aeroxhelėt kanė indeksin mė tė ulėt tė pėrthyerjes dhe veēimin mė tė lartė termal nga ēdo materie e ngurtė.

Roboti mė i shpejtė humanoid

QRIO, qė do tė thotė “Kėrkim pėr kuriozitet”, ėshtė roboti mė i fundit humanoid i prodhuar nga Sony Corporation. Ai ėshtė roboti i parė dykėmbėsh, i aftė tė lėvizė duke shkėputur tė dyja kėmbėt nga toka. QRIO ėshtė i aftė tė vrapojė me shpejtėsi 23 cm/s dhe ka njė lartėsi prej 58 cm.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://qiell-lirie.forum0.net
Admin
Webmaster
Webmaster
avatar

Female
Numri i postimeve : 5688
Location : ALBANIA
Job/hobbies : qiell-lirie.sosblog.com
Registration date : 10/04/2008

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete   Thu Jul 24, 2008 12:31 am

Gryka mė e vjetėr nė botė

Arma e Dardaneleve, e punuar nė Turqi nė 1464 pėr Sulltan Mehmetin II, ėshtė ndėrtuar prej bronxi dhe peshon 16,8 ton. Ajo ka njė gjatėsi prej 5,2 m. Kur topi prej 304 kg gjuhej, pėrshkonte njė rreze prej 1.600 m. Data e prodhimit tė tij ėshtė gdhendur mbi grykė dhe aktualisht gjendet nė Armatat Mbretėrore tė Hampshaiėrit, nė Britaninė e Madhe.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://qiell-lirie.forum0.net
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Kuriozitete   Thu Jul 24, 2008 5:44 pm

Suspect
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
era13
Webmaster
Webmaster
avatar

Female
Numri i postimeve : 6786
Location : Ne shkallet e fantazis
Humor : futja kot....
Registration date : 11/04/2008

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete   Sat Aug 09, 2008 1:28 am

Shkencėtarėt e Koresė sė Jugut sot prezantuan pesė pit bulla, tė cilėt kanė qenė tė klonuar, me kėrkesė tė njė amerikaneje.

Kėlyshėt janė lindur para njė jave dhe janė klonime tė pit bullit Buger, i cili ka ngordhur nė vitin 2006. Pronarja e tij, 57 vjeēarja Bernan Mek Kini ka ruajtur materiale biologjike nga qeni i saj.

"Kėto shkencėtarė janė gjenialė, atė qė e kanė bėrė, ėshtė ēudi pėr mua, pėr shkak se pėrsėri mund tė qesh, tė gėzohem dhe tė ndjehem e lumtur", tha kujdestarja e qenit Bernar Mek Kini.

Ajo nė fillim ka dashur qė qenin ta klonoj nė SHBA, por tentimi nė njė laborator tė atjeshėm dėshtoi. Klonimi i suksesshėm nė Korenė e Jugut, i ka kushtuar rreth 100 mijė dollarė. Por, Mek Kin thotė se i ėshtė paguar ēdo cent.

" Duhej qė tė shes nga pasuria ime dhe tė sakrifikohem shumė, por ėndėrroj pėr ditėn kur ēdonjėri do tė mund tė bėj klonimin e qenit tė vet, pėr shkak se humbja e tij, ėshtė humbje e madhe pėr ēdo pronar", tha Bernar Mek Kini.

Nė botėn e shkencės klonimi i qenve vlerėsohet si njė ndėr sfidat mė tė rėnda, pėr shkak se ėshtė rėndė tė parashikohet momenti i vėrtetė gjatė kohės sė ciklit tė kudrės, ndėrsa lindja nė disa raste mund tė jetė cezariane.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Admin
Webmaster
Webmaster
avatar

Female
Numri i postimeve : 5688
Location : ALBANIA
Job/hobbies : qiell-lirie.sosblog.com
Registration date : 10/04/2008

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete   Fri Oct 24, 2008 11:52 pm

Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.


Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.


Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.


Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeē jane ne burg ose nen hetim.


Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.


Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.


Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.


Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.


Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.


Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.


Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.


Vetem mushkonjat femra piskojne.


Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.


96% e sallatorit, eshte uje.


Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.


Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.


Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeēare nuk fliste normalisht.


Nje shqiponje mund ta shohe prehen e saj qe 3000 metra larg.


Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.


Eshte e Nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte.


Fluturat shijojne me ane te kembeve.


Delfinet flene me nje sy hapur.


Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.


Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://qiell-lirie.forum0.net
Admin
Webmaster
Webmaster
avatar

Female
Numri i postimeve : 5688
Location : ALBANIA
Job/hobbies : qiell-lirie.sosblog.com
Registration date : 10/04/2008

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete   Fri Oct 24, 2008 11:53 pm

Ne trupin e njeriut muskuli me i forte eshte gjuha.


Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.


Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.


Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://qiell-lirie.forum0.net
Admin
Webmaster
Webmaster
avatar

Female
Numri i postimeve : 5688
Location : ALBANIA
Job/hobbies : qiell-lirie.sosblog.com
Registration date : 10/04/2008

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete   Thu Nov 13, 2008 11:22 pm

Kaliforni, maēoku kthehet nė shtėpi pas 13 vjetėsh


Hera e fundit kur e kishin parė ishte viti 1995; pas kėsaj kohe e kėrkuar nė tė gjithė zonėn e Santa Rosa, nė Kaliforni, por nuk pati asnjė rezultat.


Kaliforni- I dobėsuar, i plakur, por gjallė. Familjarėt e kanė njohur pa asnjė lloj dyshimi falė njė microchipi qė e kishte tė vendosur nė vesh.

George, macoku i zotėrinjve Walburg, ka kaluar gati tė gjithė jetėn nėpėr rrugė, duke u endur andej-kėndej, por sė fundi ėshtė kthyer nė krahėt e Melindės dhe Frankut.

Hera e fundit kur e kishin parė ishte viti 1995; pas kėsaj kohe e kėrkuar nė tė gjithė zonėn e Santa Rosa, nė Kaliforni, por nuk pati asnjė rezultat.

Njė zotėri qė administron njė kamping mundi tė bllokonte macokun endacak dhe e dėrgoi nė njė strehė pėr kafshėt e gjetura. Aty i panė mikrocipin dhe mė pas njoftuan tė zotėt.

George ėshtė me qime gri tė errėt dhe sy tė verdhė dhe sipas tė zotėve ėshtė nė gjendje tė keqe. Ai peshon gjysmėn e peshės qė kishte nė vitin 1995.

Por ėshtė gjallė, ka oreks shumė tė mirė dhe duket se nuk ka harruar as zakonet e ‘vogėlisė’.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://qiell-lirie.forum0.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kuriozitete   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kuriozitete
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» :: ZBAVITJE :: Chit-Chat-
Kėrce tek: