»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»
!!MIRE SE ERDHE NE FORUM!! ***QIELL-LIRIE*** !
!Vizitor-i-nderuar-dhe-i-rrespektuar-nėse-dėshironi-qė-pop-login te-mos-shfaqet-klikoni-butonin! !!!---DO NOT DISPLAY AGAIN---!!!

Argetim te kendshem ne QIELL-LIRIE nga Administratorja **ORI & ERA**

»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»


 
Portali ORIForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiTOP Albaniachatshkarko
Tema Fundit
» Besoni ne lotet e nje mashkulli
Mon Feb 06, 2017 6:12 am nga Dielli

» C'ESHTE DASHURIA?
Mon Feb 06, 2017 6:00 am nga Dielli

» Mesazhi me i bukur
Mon Feb 06, 2017 5:42 am nga Dielli

» Ka dashuri pa interes?
Mon Feb 06, 2017 5:37 am nga Dielli

» Mirmengjesi
Sun Feb 05, 2017 12:07 pm nga Dielli

» Pershendetje
Sun Feb 05, 2017 11:58 am nga Dielli

» Miremengjes,miredita,mirembrema,mirupafshim dhe naten e mire.
Tue Jan 17, 2017 1:20 am nga Admin

» Vetem nje fjale
Sat May 23, 2015 4:48 pm nga Admin

» CILI ANETAR JU MUNGON NE KETO MOMENTE?
Sat May 23, 2015 4:41 pm nga Admin

» Me fal...
Mon Jul 29, 2013 1:28 pm nga Ina_ina

» GJUMI DHE DASHURIA.
Mon Jul 29, 2013 1:27 pm nga Ina_ina

» Puthja e Par Qe Tka Dhon nje Femer .!
Mon Jul 29, 2013 1:25 pm nga Ina_ina

» A njeh dashuria ngjyrė, moshė dhe atdhe?
Mon Jul 29, 2013 1:24 pm nga Ina_ina

» A jetohet pa dashuri?
Mon Jul 29, 2013 1:22 pm nga Ina_ina

» TE DUA KUR.....
Mon Jul 29, 2013 1:20 pm nga Ina_ina

» Aka nje vend dhe per mua ketu..?
Mon Jul 29, 2013 1:11 pm nga Ina_ina

» XXX Vetem Per Moshat 18 e Siper
Sun Jul 07, 2013 1:56 pm nga arion

» Mė thuaj si ha, tė tė them se si bėn seks
Fri Apr 12, 2013 11:33 pm nga shaban cakolli

» Vajzat e virgjera, a gjenden me?
Fri Apr 12, 2013 11:30 pm nga shaban cakolli

» PER TY.......
Fri Apr 12, 2013 9:19 pm nga shaban cakolli

» A munde te gjesh dashuri ne internet edhe sa do ket sukses
Fri Apr 12, 2013 9:17 pm nga shaban cakolli

» Cila eshte gjeja e pare qe ju terheq te nje vajze/djale?
Fri Apr 12, 2013 9:14 pm nga shaban cakolli

» Ē’farė ėshtė mė e rėndėsishme, tė duash apo tė dashurosh?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» MARTES APO BASHKEJETES?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» Me dhemb zemra kur....?
Fri Apr 12, 2013 9:11 pm nga shaban cakolli

» Cfare kerkoni ke nji njeri qe te ket fatin te behet i dashuri/a juaj?
Fri Apr 12, 2013 9:10 pm nga shaban cakolli

» DEDIKIME PER DASHURIN
Fri Apr 12, 2013 9:09 pm nga shaban cakolli

» Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh
Fri Apr 12, 2013 9:07 pm nga shaban cakolli

» Vuaj kur ti...
Fri Apr 12, 2013 9:06 pm nga shaban cakolli

» Te dua sepse...
Fri Apr 12, 2013 9:03 pm nga shaban cakolli

*
*
*
*
*
*
*
*
March 2018
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
CalendarCalendar
*ChAt Me PeRsHeNdEtJe*
♥♥♥ ♥♥♥♥♥♥ ♥♥♥
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
SHTYPI
Gazeta Shqiptare
GAzeta Metropol
Gazeta Shqip
Gazeta Albania
Gazeta Koha jone
Gazeta Sot
Gazeta Tirana Observer
Gazeta Korrieri
Gazeta Shekulli
Gazeta 55
Gazeta Rilindja Demokratike
Gazeta Standard
Gazeta Tema
Gazeta Biznesi
Gazeta Zeri i Popullit
Gazeta Ballkan
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of »(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» on your social bookmarking website

Share | 
 

 PuThJa..........

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ĪM_ßŲ§S
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 10480
Age : 29
Registration date : 04/09/2008

MesazhTitulli: PuThJa..........   Mon Oct 20, 2008 1:44 am

Puthja ėshtė njė praktikė seksuale, ose romantike mes partnerėve e pėrhapur nė rreth 90 % tė kulturės njerėzore. Por dhe nė ato kultura ku puthja ėshtė e ndaluar ose nuk ėshtė si zakon, partnerėt i fryjnė njėri-tjetrit, ose fėrkojnė fytyrat mes tyre nė fillim tė dashurisė”, - kėshtu shpjegon psikologia amerikane, Susan Hughes, autore e njė kėrkimi qė ka nxjerrė nė dritė disa karakteristika kurioze tė lidhura mė gjestin e tė puthurit.

Ēfarė tė shtyn tė puthėsh njė person?
Nė rastin e meshkujve, vendimi varet nga karakteristikat e fytyrės sė personit tė vajzės dhe nga tėrheqja qė ata ndiejnė prej saj. Tek femrat, ajo qė shkakton interesin dhe dėshirėn, janė pikėrisht dhėmbėt e tij.

Puthja shijon mė shumė nėse…
Meshkuj preferojnė puthjen mė me pėshtymė dhe me veprimin e gjuhės. Si meshkujt ashtu dhe femrat, mė pas nė lidhjet e gjata, preferojnė kontaktin me gjuhė. I vetmi ndryshim mes sekseve, qė doli nė studimin e Susan Hughes, ėshtė se meshkujve u pėlqen mė shumė qė tė kenė njė kontakt mė tė madh me gjuhė me partneret e reja qė mund tė kenė.

Pėrse meshkujve i pėlqen “e lagėsht” dhe me gjuhė?
Sipas psikologėve evolucionistė, puthja mund tė japė informacione tė rėndėsishme me cilėsinė e takimit dhe mbi personin qė po puthim. Duke qenė se meshkujt nuk janė veēanėrisht tė ndjeshėm ndaj “testit tė pėshtymės” (teknikisht kanė njė “mangėsi nė perceptimin kimiko-ndjeshmėri”), kanė kėshtu mė shumė nevojė pėr njė puthje “tė lagėsht” pėr tė vendosur.
Tė bėsh dashuri pa u puthur?
Njė takim erotik pa puthje? Nuk do tė ishte njė problem pėr rreth 50 pėr qind tė meshkujve tė intervistuar, ndėrkohė qė me kėtė janė dakord vetėm rreth 10 % e femrave. Pėr 90 % tė femrave nė fakt, ėshtė thelbėsore shkėmbimi i puthjeve nė njė kontekst intim.
Seks me dikė qė nuk di tė puthė, po apo jo?
Ndryshe nga meshkujt, vetėm gjysma e femrave tė intervistuara do tė pranonte tė bėnte dashuri me njė tė dashur qė nuk di tė puthė.

Sa rėndėsi ka puthja gjatė ecurisė sė njė marrėdhėnieje?
Ndryshe nga femrat, qė i japin njė vlerė tė veēantė puthjes, pėr meshkujt akti i tė puthurit bėhet gjithmonė dhe mė i parėndėsishėm ndėrkohė qė lidhja shkon drejt konsolidimit.

Tė puthesh pėrpara, ndėrkohė dhe pas marrėdhėnies: sa e rėndėsishme ėshtė?
Akti i tė puthurit duket se zvogėlohet vazhdimisht pėr nga niveli i rėndėsisė, kur kalohet nga faza fillestare e marrėdhėnies seksuale dhe mė pas saj. Gjithsesi, pėr femrat ky akt ka gjithmonė shumė mė rėndėsi se pėr meshkujt.

Njė puthje mund tė vrasė romanticizmin?
Duket se po. Nga njė studim i mėparshėm ka rezultuar qė rreth 59 % e meshkujve dhe 66 % e femrave kanė mbetur tė zhgėnjyer dhe tė pakėnaqur, deri nė tėrheqje prapa, pasi kanė puthur njė partner tė mundshėm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
PuThJa..........
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Briliana Shaova:Puthja

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» :: NDJENJA :: Dashuria-
Kėrce tek: