»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»
!!MIRE SE ERDHE NE FORUM!! ***QIELL-LIRIE*** !
!Vizitor-i-nderuar-dhe-i-rrespektuar-nėse-dėshironi-qė-pop-login te-mos-shfaqet-klikoni-butonin! !!!---DO NOT DISPLAY AGAIN---!!!

Argetim te kendshem ne QIELL-LIRIE nga Administratorja **ORI & ERA**

»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»


 
Portali ORIForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiTOP Albaniachatshkarko
Tema Fundit
» Besoni ne lotet e nje mashkulli
Mon Feb 06, 2017 6:12 am nga Dielli

» C'ESHTE DASHURIA?
Mon Feb 06, 2017 6:00 am nga Dielli

» Mesazhi me i bukur
Mon Feb 06, 2017 5:42 am nga Dielli

» Ka dashuri pa interes?
Mon Feb 06, 2017 5:37 am nga Dielli

» Mirmengjesi
Sun Feb 05, 2017 12:07 pm nga Dielli

» Pershendetje
Sun Feb 05, 2017 11:58 am nga Dielli

» Miremengjes,miredita,mirembrema,mirupafshim dhe naten e mire.
Tue Jan 17, 2017 1:20 am nga Admin

» Vetem nje fjale
Sat May 23, 2015 4:48 pm nga Admin

» CILI ANETAR JU MUNGON NE KETO MOMENTE?
Sat May 23, 2015 4:41 pm nga Admin

» Me fal...
Mon Jul 29, 2013 1:28 pm nga Ina_ina

» GJUMI DHE DASHURIA.
Mon Jul 29, 2013 1:27 pm nga Ina_ina

» Puthja e Par Qe Tka Dhon nje Femer .!
Mon Jul 29, 2013 1:25 pm nga Ina_ina

» A njeh dashuria ngjyrė, moshė dhe atdhe?
Mon Jul 29, 2013 1:24 pm nga Ina_ina

» A jetohet pa dashuri?
Mon Jul 29, 2013 1:22 pm nga Ina_ina

» TE DUA KUR.....
Mon Jul 29, 2013 1:20 pm nga Ina_ina

» Aka nje vend dhe per mua ketu..?
Mon Jul 29, 2013 1:11 pm nga Ina_ina

» XXX Vetem Per Moshat 18 e Siper
Sun Jul 07, 2013 1:56 pm nga arion

» Mė thuaj si ha, tė tė them se si bėn seks
Fri Apr 12, 2013 11:33 pm nga shaban cakolli

» Vajzat e virgjera, a gjenden me?
Fri Apr 12, 2013 11:30 pm nga shaban cakolli

» PER TY.......
Fri Apr 12, 2013 9:19 pm nga shaban cakolli

» A munde te gjesh dashuri ne internet edhe sa do ket sukses
Fri Apr 12, 2013 9:17 pm nga shaban cakolli

» Cila eshte gjeja e pare qe ju terheq te nje vajze/djale?
Fri Apr 12, 2013 9:14 pm nga shaban cakolli

» Ē’farė ėshtė mė e rėndėsishme, tė duash apo tė dashurosh?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» MARTES APO BASHKEJETES?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» Me dhemb zemra kur....?
Fri Apr 12, 2013 9:11 pm nga shaban cakolli

» Cfare kerkoni ke nji njeri qe te ket fatin te behet i dashuri/a juaj?
Fri Apr 12, 2013 9:10 pm nga shaban cakolli

» DEDIKIME PER DASHURIN
Fri Apr 12, 2013 9:09 pm nga shaban cakolli

» Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh
Fri Apr 12, 2013 9:07 pm nga shaban cakolli

» Vuaj kur ti...
Fri Apr 12, 2013 9:06 pm nga shaban cakolli

» Te dua sepse...
Fri Apr 12, 2013 9:03 pm nga shaban cakolli

*
*
*
*
*
*
*
*
March 2018
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
CalendarCalendar
*ChAt Me PeRsHeNdEtJe*
♥♥♥ ♥♥♥♥♥♥ ♥♥♥
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
SHTYPI
Gazeta Shqiptare
GAzeta Metropol
Gazeta Shqip
Gazeta Albania
Gazeta Koha jone
Gazeta Sot
Gazeta Tirana Observer
Gazeta Korrieri
Gazeta Shekulli
Gazeta 55
Gazeta Rilindja Demokratike
Gazeta Standard
Gazeta Tema
Gazeta Biznesi
Gazeta Zeri i Popullit
Gazeta Ballkan
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of »(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» on your social bookmarking website

Share | 
 

 Dashuri dhe urrejtje, e njėjta gjė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Webmaster
Webmaster
avatar

Female
Numri i postimeve : 5688
Location : ALBANIA
Job/hobbies : qiell-lirie.sosblog.com
Registration date : 10/04/2008

MesazhTitulli: Dashuri dhe urrejtje, e njėjta gjė   Fri Oct 31, 2008 12:50 am

Kur Katuli nė poezinė e tij bashkonte dashurinė dhe urrejtjen, pėr shumė njerėz kjo tingėllonte ēuditshėm, edhe pse ai sqaronte se ndjenjat bashkėjetonin nė shpirtin e poetit tė dashuruar dhe tė lėnduar.
Sot, falė njė studimi tė bėrė nga njė studio angleze dhe tė publikuar nė revistėn “Plos One”, ėshtė faktuar qė dashuria dhe urrejtja bashkėjetojnė nė trurin njerėzor, madje janė tė aktivizuar nga tė njėjtat zona dhe nga tė njėjtėt mekanizma biokimikė. Shkencėtarėt, duke studiuar natyrėn fizike tė urrejtjes kanė parė se disa qeliza tė trurit, pėrgjegjėse pėr ndjenjėn mė negative janė tė njėjtat me ato qė aktivizojnė ndjenjėn romantike tė dashurisė. Njė rezultat befasues, qė u zbulua falė njė skaneri qė hetoi pjesėt qė aktivizoheshin kur njerėzve i prezantoheshin fotografi me persona, pėr tė cilėt ata deklaroheshin hapur se i urrenin.

Duke ballafaqur tė dhėnat, kur tė njėjtėve persona(pjesė e studimit) u tregoheshin fotografi tė njerėzve mė tė dashur, u zbulua se urrejtja ka shumė tė pėrbashkėta me dashurinė. “Rezultatet mund tė shpjegojnė motivin pėr tė cilin si dashuria, ashtu edhe urrejtja pėr kėrkuesit kanė tė njėjtin interes shkencor: janė irracionale dhe shoqėrohet tė dy me akte ‘heroike’, ose me veprime tė dhunshme”-sqaron profesor Semir Zeki, nga Universiteti i Londrės, qė ka udhėhequr studimin. Vullnetarėt qė u bėnė pjesė e studimit, kanė treguar se provojnė urrejte tė thellė pėr njė person. Pjesa mė e madhe e tyre ka zgjedhur njė ish tė dashur, ose njė rival nė vendin e punės. Shkencėtarėt zbuluan edhe pjesėn e trurit qė provokon urrejtjen, tė quajtura ‘putamen dhe insula’. Pjesa e parė lidhet ngushtė me pėrcmimin. “Shkencėrisht putamen dhe insula aktivizohen edhe nga dashuria”- thonė kėrkuesit.

Por ka edhe njė diferencė thelbėsor. Urrejtja, ndryshe nga cfarė mendohet ėhstė shumė herė mė racionale se dashuria. Gjatė dashurisė mėsohet se nuk funksionon mirė njė pjesė e konsiderueshme, e asaj qė shkencėratėt e pėrmbledhim me emrin’racionalitet’. “I dashuruari nuk arsyeton dhe ėshtė shumė mė pak kritik ndaj personit qė do, ndėrkohė qė kush urren ka nevojė pėr qartėsi pėr tė kuptuar se si ta ndėshkojė rivalin, duke e lėnduar, ose duke u hakmarrė”- thotė profesor Zeki.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://qiell-lirie.forum0.net
era13
Webmaster
Webmaster
avatar

Female
Numri i postimeve : 6786
Location : Ne shkallet e fantazis
Humor : futja kot....
Registration date : 11/04/2008

MesazhTitulli: Re: Dashuri dhe urrejtje, e njėjta gjė   Sat Dec 27, 2008 1:07 am

dashuria dhe urrejtja e njejta gje? se di, ndoshta por eshte e sigurt qe sa me shume te dashurohet, po me te njejten force arrihet te urrehet, sepse zemra si urrejtjen dhe dashurin e lind ne ato momente kur eshte me delikate, kur dashuron si e verber, kur tradhetohet dhe humb idealet qe beson

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Dashuri dhe urrejtje, e njėjta gjė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Haradinaj: Me Kosovėn po udhėheqin flliqanat, sllovenėt dashuri pėr Serbinė (Video)
» Ramiz Dėrmaku: Pa dashuri dhe flijim jeta s'ka kuptim
» Kadare: Pesė shekuj tė sundimit osman u flijua vetėm gjuha shqipe! 500 vjet ndėshkim ndaj Skėnderbeut, urrejtja vazhdon...
» Monda Korca: Dy poezi "Shperthimi im - dhe - Dashuri ne shi !- Nga -Raimonda Moisiu
» Lediana Kapaj: E si mund tė jetohet pa dashuri?!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» :: NDJENJA :: Dashuria-
Kėrce tek: