»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»
!!MIRE SE ERDHE NE FORUM!! ***QIELL-LIRIE*** !
!Vizitor-i-nderuar-dhe-i-rrespektuar-nėse-dėshironi-qė-pop-login te-mos-shfaqet-klikoni-butonin! !!!---DO NOT DISPLAY AGAIN---!!!

Argetim te kendshem ne QIELL-LIRIE nga Administratorja **ORI & ERA**

»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»


 
Portali ORIForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiTOP Albaniachatshkarko
Tema Fundit
» Vetem nje fjale
Sat May 23, 2015 4:48 pm nga Admin

» CILI ANETAR JU MUNGON NE KETO MOMENTE?
Sat May 23, 2015 4:41 pm nga Admin

» Me fal...
Mon Jul 29, 2013 1:28 pm nga Ina_ina

» GJUMI DHE DASHURIA.
Mon Jul 29, 2013 1:27 pm nga Ina_ina

» Puthja e Par Qe Tka Dhon nje Femer .!
Mon Jul 29, 2013 1:25 pm nga Ina_ina

» A njeh dashuria ngjyrė, moshė dhe atdhe?
Mon Jul 29, 2013 1:24 pm nga Ina_ina

» A jetohet pa dashuri?
Mon Jul 29, 2013 1:22 pm nga Ina_ina

» TE DUA KUR.....
Mon Jul 29, 2013 1:20 pm nga Ina_ina

» Aka nje vend dhe per mua ketu..?
Mon Jul 29, 2013 1:11 pm nga Ina_ina

» XXX Vetem Per Moshat 18 e Siper
Sun Jul 07, 2013 1:56 pm nga arion

» Mė thuaj si ha, tė tė them se si bėn seks
Fri Apr 12, 2013 11:33 pm nga shaban cakolli

» Vajzat e virgjera, a gjenden me?
Fri Apr 12, 2013 11:30 pm nga shaban cakolli

» PER TY.......
Fri Apr 12, 2013 9:19 pm nga shaban cakolli

» Mesazhi me i bukur
Fri Apr 12, 2013 9:19 pm nga shaban cakolli

» A munde te gjesh dashuri ne internet edhe sa do ket sukses
Fri Apr 12, 2013 9:17 pm nga shaban cakolli

» Ka dashuri pa interes?
Fri Apr 12, 2013 9:16 pm nga shaban cakolli

» Cila eshte gjeja e pare qe ju terheq te nje vajze/djale?
Fri Apr 12, 2013 9:14 pm nga shaban cakolli

» Ē’farė ėshtė mė e rėndėsishme, tė duash apo tė dashurosh?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» MARTES APO BASHKEJETES?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» Besoni ne lotet e nje mashkulli
Fri Apr 12, 2013 9:11 pm nga shaban cakolli

» Me dhemb zemra kur....?
Fri Apr 12, 2013 9:11 pm nga shaban cakolli

» Cfare kerkoni ke nji njeri qe te ket fatin te behet i dashuri/a juaj?
Fri Apr 12, 2013 9:10 pm nga shaban cakolli

» DEDIKIME PER DASHURIN
Fri Apr 12, 2013 9:09 pm nga shaban cakolli

» Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh
Fri Apr 12, 2013 9:07 pm nga shaban cakolli

» Vuaj kur ti...
Fri Apr 12, 2013 9:06 pm nga shaban cakolli

» C'ESHTE DASHURIA?
Fri Apr 12, 2013 9:04 pm nga shaban cakolli

» Te dua sepse...
Fri Apr 12, 2013 9:03 pm nga shaban cakolli

» Shprehje , vargje te bukura per dashurine
Fri Apr 12, 2013 9:03 pm nga shaban cakolli

» Ēmendem pėr ty... do t''i dish arsyet?!
Fri Apr 12, 2013 9:01 pm nga shaban cakolli

» Duke Menduar Per Ty...
Fri Apr 12, 2013 9:00 pm nga shaban cakolli

*
*
*
*
*
*
*
*
February 2016
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29      
CalendarCalendar
*ChAt Me PeRsHeNdEtJe*
♥♥♥ ♥♥♥♥♥♥ ♥♥♥
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
SHTYPI
Gazeta Shqiptare
GAzeta Metropol
Gazeta Shqip
Gazeta Albania
Gazeta Koha jone
Gazeta Sot
Gazeta Tirana Observer
Gazeta Korrieri
Gazeta Shekulli
Gazeta 55
Gazeta Rilindja Demokratike
Gazeta Standard
Gazeta Tema
Gazeta Biznesi
Gazeta Zeri i Popullit
Gazeta Ballkan
Social bookmarking
Social bookmarking Digg  Social bookmarking Delicious  Social bookmarking Reddit  Social bookmarking Stumbleupon  Social bookmarking Slashdot  Social bookmarking Furl  Social bookmarking Yahoo  Social bookmarking Google  Social bookmarking Blinklist  Social bookmarking Blogmarks  Social bookmarking Technorati  

Bookmark and share the address of »(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» on your social bookmarking website
Share | 
 

 Te rejat nga fusha e artit dhe jeta e artisteve shqiptare.

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Te rejat nga fusha e artit dhe jeta e artisteve shqiptare.   Wed Apr 30, 2008 9:21 pm

Skandal Elsa Lila e Shthurur
30 Prill 2008


Skandal

Elsa Lila e shthurur

Kolegėt e “Moulin Rouge” denoncojnė sjelljen skadaloze tė kėngėtares

Kėtė javė kemi marrė vesh njė lajm skandaloz pėr kėngėtaren tonė aq tė dashur Elsa Lila. Nė fakt nė momentet qė dėshmitarė tė ndryshėm okularė po na raportonin pėr atė ēka do t’ju pėrcjellim kėtė javė, shokimi pėr tė gjithė stafin tonė ka qėnė shumė I madh. Nė fakt disa bashkėpunėtorė tė afėrt tė shfaqjes mė tė fundit qė Elsa po realizon nė Shqipėri kanė ardhur pranė redaksisė sonė pėr tė dėshmuar njė aspect deri mė tani tė panjohur tė kėngėtares. Nė fakt vajza e njohur ka pasur gjithmonė imazhin ėngjėllor qė veē njė kėngėtare e dalė nė skenė qė 14 vjeē mund ta ketė. Por ja qė pėrfytyrimi ynė kolektiv pėr Lilėn nuk ėshtė I saktė. Disa kolegė tė saj treguan pėr VFLP se Elsa gjatė gjithė kohės sė provave ka qėnė pothuajse pėrditė me vonesė nė orare dhe mbi tė gjitha kur ka ardhur pėrveē faktit qė ka qėnė me humor tė prishur dhe nė pamje tė parė e lodhur nga ndonjė natė e lodhshme karakterizohej nga fjalori mė I ndyrė I mundshėm edhe pėr ndonjė kriminel tė regjiur tė burgut tė Peqinit. Ata thonė se kėngėtarja nuk kishte ditė qė mos t’u drejtohej tė gjithėve me fjalė ofenduese dhe nė disa raste ka ardhur e dehur nė prova. “Nė fillim e kishim shumė tė vėshtirė ta besonim – tregon pėr gazetėn njė nga artistėt qė do tė mbetet anonim – por sjellja e Elsės sa vinte e pėrkeqėsohej. Nuk mund ta besonim se nga goja e saj mund tė dalin tė tilla fjalė”. Mesa duket ai imazhi I asaj vajzės sė vogėl qė fitonte festival me atė zėrin e ėmbėl dhe paraqitjen modeste ka humbur diku nėpėr rrugėt e Italisė ku Elsa u rrit dhe vazhdoi projektet e saj. Gjithashtu gazeta ka mbledhur dhe prova tė tjera rreth stilit skandaloz tė jetesės qė Elsa ka nė Shqipėri por pėr shkak tė etikės nuk mund t’I botojė ato deri nė njė moment tė dytė kur tė kemi mbledhur tė gjitha provat. Deri nė ditėt e fundit shfaqja “Moulin Rouge” ka qėnė nė rrezik pėr shkak tė paraqitjes sė dobėt tė Elsės nė prova dhe nuk dihet a do t’ia dalin ta mbajnė spektaklin nė kėmbė nė tė gjitha datat e prenotuara. Ndoshta tani mund tė kuptojmė pse rrėshkasin nga mendtė e kokės edhe vip-at e huaj. Fama e tepėrt tė bie nė kokė!!!
Marr nga blogu VFLP.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: Te rejat nga fusha e artit dhe jeta e artisteve shqiptare.   Wed Apr 30, 2008 9:27 pm

Ndahen Flor Mumajesi dhe Soni Malaj
30 Prill 2008


Informatorėt thonė se kanė mė shumė se njė muaj qė janė ndarė

Mbaron “dashuria e madhe” mes Florian Mumajesit dhe Soni Malajt. Nė fakti nga informacionet qė VFLP disponon, rezulton se ēifti kanė mė shumė se 4 javė qė ėshtė ndarė. Nuk dihen arsyet se pse mbaroi lidhja qė nga gjithė mediat e mundshme cilėsohej si e pėrjetshme. Qarkullojnė zėra se njė nga shkaqet fillestare ka qėnė stili i ndryshėm i jetesės sė Sonit dhe Florit. Ne tentuam kontaktin me tė dy kėngėtarėt por njė gjė e tillė ishte e pamundur. U detyruam qė tė pyesnim miqtė e tyre dhe tė gjithė na e konfirmuan ndarjen ose prishjen e ēiftit tė pėrbėrė nga kėngėtarėt e suksesshėm tė momentit. Fatkeqėsisht edhe kėnga “Fluturimi 3457141463213479” doli pak bllof pasi 90% e suksesit tė saj qėndronte nė faktin se partnerėt qė e kėndonin ishin partnerė edhe nė jetėn reale. Tė gjitha variantet e mundshme tė ndarjes janė tė pranueshme ēka do tė thotė se thashethemet mbi arsyet se pse ata janė ndarė do tė marrin dhenė dhe nė javėt e ardhshme do tė dėgjojmė lloj lloj ēudirash rreth kėsaj gjėje por diēka ėshtė e sigurt: Soni dhe Flori nuk janė mė bashkė. Nuk dihet se ēfarė do tė ndodhė me projektet e shumta qė ata kishin marrė pėrsipėr sė bashku pėrfshi fjalėt pėr njė album. Kjo lidhje pushtoi pėr shumė kohė faqet e para tė gazetave tė ndihmuar edhe nga vetė protagonistėt qė shpėrndanin foto tė bėra me cellular. Ata ishin (fatkeqėsisht tashmė duhet tė pėrdorim kohėn e shkuar) njė nga ēiftet mė tė preferuar tė publikut por meqė edhe ne duam tė bėjmė si Hollywood-ianė tė vegjėl dhe nė Hollywood ēiftet e bukura ndahen edhe ata, u ndanė!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
era13
Webmaster
Webmaster


Female
Numri i postimeve: 6786
Location: Ne shkallet e fantazis
Humor: futja kot....
Registration date: 11/04/2008

MesazhTitulli: Re: Te rejat nga fusha e artit dhe jeta e artisteve shqiptare.   Wed Apr 30, 2008 11:35 pm

Emri i plotė: Eliza Patrisia Dushku

Ditėlindja: 30 Dhjetor 1980

Vendlindja: Boston, Masacuset

Sytė: Kafe

Flokė: Kafe

Babai: Shqiptar

Nėna: Daneze

Profesioni i dytė: Balerinė

Gjatėsia: 1m e 59cm

Pengu: Tė ishte pak mė e gjatė

Aktorja e preferuar: Jamie Lee Curtis

Ngjyra e preferuar: E zeza

Sporti i preferuar: Hokej nė akull

Ka frikė nga: Fluturimet nė avion
Eliza Dushku, me Shqipėrinė ne zemėr ne Hollyvood.Tashme njė aktore e mirenjohur dhe e suksesshme ne Hollyvood, dhe pėr kėtė padyshim qe s'do koment.Ajo ka luajtur disa role dhe ka po kaq suksese te arritura ne fushėn kinematografike me emrin me tė madh boteror.Por sė fundi ajo qe ne fakt bie publikisht ne sy te opinionit boteror ėshtė "deklarata" e saj publike me fotografine ne filmin e saj te fundit hollyvudian, tek I cili shfaqet me njė bluze me shqiponjen ne mes te gjoksit, simboliken shqiptare te flamurit kombėtar, pėrkrah partnerit te saj ne film, edhe ky me emėr tė madh ne kėtė skene botėrore.

Shikoni kėtė foto dhe do tė kuptoni qartė jo vetėm deklaraten pa ze te saj, por edhe do tė kuptoni se ku i fle zemra aktores se madhe shqiptare te permasave Hollyvudiane.Ajo nuk ėshtė as rastesi as edhe ndonjė befasi.Ajo ėshtė vete pasqyra reale e se madhes Eliza Dushku.Ndoshta vete kjo foto ėshtė edhe njė mesazh me shumė pėr te gjithė ne qe jemi dyerve e strofkave te

Perendimit.Ėshtė njė mesazh me shumė pėr te thėnė me krenari , se jemi e do tė vdesim shqiptare.Kjo ėshtė me shumė se njė realitet edhe pėr te thėnė se talenti ėshtė talent dhe pėr te nuk ka asnjė kufi, as edhe ne kuadrin e orrigjines apo, races e orrigjines.Kėshtu Luiza


Eliza Dushku ne "Buffy"
Dushku edhe ne kėtė rast ėshtė vemendja e veēantė shqiptare ne arenėn botėrore" por jo vetėm kaq dhe njė emėr me shumė ne piedestalin e lavdishem shqiptar, icili ėshtė lartesuar nga njerėz te shquar gjithmonė, duke lėnė kėshtu gojehapur gojerat e keqija pėr ne shqiptarėt.


_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: Te rejat nga fusha e artit dhe jeta e artisteve shqiptare.   Wed Apr 30, 2008 11:55 pm

Gjithashtu ne nje film flet dhe nje fraz shqip.eshte komedi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: Te rejat nga fusha e artit dhe jeta e artisteve shqiptare.   Fri May 02, 2008 3:02 am

Xhemi me ish tė dashurin????!!!!!
1 Maj 2008
xhemi

Nė mėnyrė ekskluzive po sjellim disa foto shokuese. Jo se kanė ndonjė gjė tė jashtėzakonshme nė pamje tė parė por pas sqarimit tė vogėl qė do tė bėjmė ndoshta do tė ndryshoni mendim. Protagonistėt e kėtyre fotove tė bėra me cellular nga njė distancė e afėrt janė Xhemile Shehu (Xhemi) dhe ish tė dashurit tė saj qė quhet Vasien. Aktualisht bukuroshja e ekraneve shqiptare po jeton njė lidhje me njė biznesmen me emrin Visi ndėrsa ish i dashuri i saj ėshtė njė teknik nė njė television. Kur Xhemi filloi tė ngjiste hapat e parė tė karrierės ajo shfaqej nė krah tė njė djali trupmadh me tė cilin kishte njė marrėdhėnie qė arriti deri nė fejesė. Kur fama e saj po rritej iu duk e arsyeshme qė lidhja me djalin e panjohur dhe jo shumė tė pasur tė mbaronte (nuk po aludoj pėr asgjė…) dhe vendosi tė ndėrmerrte marrėdhėnie tė tjera deri sa u lidh me Visin me tė cilin duket se poi a kalon mrekullisht. Por kjo foto e bėrė nė njė nga pub-et e Tiranės ngre shumė pikėpyetje. Si ka mundėsi qė Xhemi ka dalė me ish-tė fejuarin e saj. A e di Visi? A po ndodh ndonjė tradhėti? A janė takuar rastėisht? Etj etj. Por ajo ēka mund tė themi ėshtė fakti se Xhemi duket se poi a kalon mrekullisht nė krahėt e ish-it duke kėrcyer dhe duke pirė si kurrė ndonjė herė. Urojmė qė kėto foto most ė jenė prova e ndonjė tradhėtie me drita tė kuqe. Vajza qė ėshtė protagonist e fantazisė sė shumė meshkujve shqiptarė aktualisht nuk ka asnjė angazhim publik edhe pse u pėrfol rikthimi I saj nė drejtimin e “Portokallisė” sė kėtij viti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Admin
Webmaster
Webmaster


Female
Numri i postimeve: 5687
Location: ALBANIA
Job/hobbies: qiell-lirie.sosblog.com
Registration date: 10/04/2008

MesazhTitulli: Re: Te rejat nga fusha e artit dhe jeta e artisteve shqiptare.   Tue May 27, 2008 9:27 pm

Ēiljeta dhe Ingridi tashmė shiten fare lirė. Me sa duket tregtarėt e vegjėl kanė ditur t’i pėrdorin kėngėtaret pėr tė tregtuar nė masė mallin e tyre.
E pra nėse deri dje nė kioska tė vogla tregtoheshin paketa me fytyrėn e kryeministrit Sali Berisha apo nė dyqane tė ndryshme ora dore me imazhin e ish-diktatorit Enver Hoxha, kėsaj elite duket se i janė bashkuar edhe kėngėtaret. Nuk ka mė vetėm Britney Spears, Jennifer Lopez apo Madonna, imazhet e tė cilave i kemi parė kudo, nėpėr kartolina, bluza, apo diku gjetkė. Tashmė nė qendėr tė vėmendjes janė Ēiljeta dhe Ingridi.
Nėse hedh njė vėshtrim nė mbarė tregjet qė ndodhen nė Tiranė apo nė qytete tė ndryshme tė Shqipėrisė, sheh njė masė tė madhe ēakmakėsh tė cilėt kushtojnė vetėm 50 lekė tė reja, por cili ėshtė sekreti i tyre? Me tė shtypur butonin pėrkatės qė ndodhet nė fund tė ēakmakut dhe e drejton kėtė tė fundit nė mur, nė tavolinė apo kudo nė njė hapėsirė tė sheshtė, tė shfaqet imazhi i Ēiljetės dhe i Ingridit me foto mjaft provokuese dhe shumė seksi. Fotot janė tė ndryshme dhe pjesa mė e madhe e tyre janė realizuar nė plazh tė cilat janė parė jo shumė shpesh nėpėr intervistat qė japin kėngėtaret nė gazeta tė ndryshme. E ndėrsa njerėzit bėjnė komentet e tyre lidhur mė kėtė, ne kemi kontaktuar me vetė dy vajzat tė cilat paksa tė irrituara theksojnė: “Normalisht na ka pėlqyer shumė kur kemi parė foton tonė tė reflektuar tek drita qė bėn njė ēakmak. Kjo do tė thotė se pėlqehemi dhe jemi nė njė farė mėnyre figura tė preferuara. Por vetėm kaq. Pėr mendimin tonė ajo ndezja e ēakmakut nuk vlen kur nuk merr lekė. Ne nuk pėrfitojmė asgjė nga kjo punė. Bėhet njė biznes pėrkatės nga X njerėz e normalisht pa pasur absolutisht mė parė pėlqimin apo aprovimin tonė.
Nė fakt ēakmakėt kanė kohė qė qarkullojnė por ne i kemi parė vetėm pak ditė mė parė. Nuk kemi qenė aspak nė dijeni. Ishim nė njė ambient miqsh dhe e pamė nėpėrmjet njė mikut tonė. Pra kėtė e morėm vesh nėpėrmjet miqve, ndryshe nuk do ta kishim mėsuar kurrė qė nė Tiranė apo Shqipėri tregtohen ēakmakė qė kushtojnė fare pak lekė, gati falas pėr duhanpirėsit dhe qė mbanin imazhin tonė nė dritėn qė reflektojnė.
Normalisht vetja tė pėlqen, por ajo qė tė duket paksa e ēuditshme dhe qė tė shkakton disi irritim ėshtė se nuk e kėrkon dot tė drejtėn tėnde. Po bėhet nami dhe nuk merret vesh asgjė nėpėr vende tė tjera e jo mė deri tek ēakmakėt.”. Ky ėshtė mendimi i dy vajzave ndėrkohė qė Ingridi duket se ėshtė paksa mė e prekur nga kjo situatė. Por nė fund tė fundit tregtarėve nuk u bėhet vonė fare nėse kanė apo jo pėlqimin e imazheve qė tregtojnė. Pėr ta e rėndėsishme ėshtė tė tėrheqin djemtė pėr tė blerė ēakmakė, duke qenė tė sigurt se fizikun e Ēiljetės dhe Ingridit e pėlqejnė jo pak.

2 shoqet

Ēiljeta dhe Ingridi nuk janė thjesht kolege. Ato tashmė janė dy mikesha tė mira tė cilat shpesh herė pasditet dhe fundjavat i ndajnė sė bashku. Dhe jo rrallė janė shfaqur tė dyja nėpėr faqet rozė tė suplementeve tė pėrjavshme nė treg.
Tė vėrteta apo tė pavėrteta, shumė gjėra nuk u kanė pėlqyer, madje janė irrituar shumė. Ngushėllimin e kanė gjetur tek njėra-tjetra, ku asnjėherė nuk kanė vonuar telefonatat qė kanė kėmbyer pėr tė shprehur keqardhjen dhe bezdisjen pėr atė qė ka ndodhur. E ndėrsa Ingridi tregohet mė e rezervuar pėr median kohėt e fundit, duke mos dashur tė japė mė asnjė intervistė, Ēiljeta ėshtė mė e ēiltėr, duke publikuar zhvillimet e saj mė tė fundit profesionale, natyrisht paksa mė e matur nė ato private. (Bluetooth)

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://qiell-lirie.forum0.net
Admin
Webmaster
Webmaster


Female
Numri i postimeve: 5687
Location: ALBANIA
Job/hobbies: qiell-lirie.sosblog.com
Registration date: 10/04/2008

MesazhTitulli: Re: Te rejat nga fusha e artit dhe jeta e artisteve shqiptare.   Tue May 27, 2008 9:38 pm

Shijimi ėshtė profesion! Madje njė ndėr mė tė vjetrit dhe aristokratikėt. Nė Shqipėri ai
njihet shumė pak, por krijimi i shoqatave tė para edhe kėtu ka nisur ta kthejė nė tendencė shijimin e pijeve alkoolike.
Pėr tė ndjekur kėtė modė dhe traditė botėrore, pėr herė tė parė, nė Tiranė nė hotel “Sheraton” u realizua njė
“mini-seminar” kushtuar shijimit tė uiskit skocez. Njė klasė e vėrtetė e drejtuar nga njė prej mjeshtėrve skocez
tė dshijimit, ambasadorit global tė uiskit Sir Stephen Marshall. Kėngėtarja e njohur Elsa Lila ėshtė nxėnėsja kryesore e
kėsaj klase. Ajo do tė mėsojė sesi tė njohė nėpėrmjet shijes dhe aromės cilėsinė e njė uiski tė vėrtetė. Bashkė me Elsa Lilėn
ishin edhe kėngėtarė, politikanė, biznesmen dhe pronarė tė njohur baresh, restorantesh dhe pub-esh nė kryeqytet, tė cilėt
ishin gjithashtu nxėnės tė kėsaj klase tė parė degustimi uiski nė Tiranė. Mjeshtri Marshall, shpjegoi mėsimin i veshur me
kostumin tradicional skocez. Ai rrėfeu hap pas hapi procesin e kėtij zanati. Nėpėrmjet shijimit tė gotave me uiski do tė
arrihet tė dallohet shija e mirėfilltė e tij. Uiski mė i njohur nė botė ėshtė ai skocez?! Ky shtet e ka prodhuar pėr herė tė parė kėtė
pije alkoolike qė nė vitin 1494.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://qiell-lirie.forum0.net
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Pas ndarjes, Flori “injoron” Sonin   Wed May 28, 2008 4:00 pm

Puthja nė skenėn e madhe tė Pallatit tė Kongreseve gjatė natės kur zhvillohej “Kėnga Magjike”, kishte vulosur lidhjen e tyre. Kėtė herė, skena zhvendoset nė kryeqytetin e Kosovės, nė Prishtinė, ku njė puthje e tillė mungoi, madje shkaktoi shumė psherėtima. Ėshtė fjala pėr dy kėngėtarėt mė tė pėrfolur tė momentit, Soni Malaj dhe Flori, ku kėtė herė mė shumė se kurrė konfirmohet ndarja mes ēiftit tė famshėm. Gjithēka ka ndodhur nė skenėn nė qendėr tė Prishtinės, ku zhvillohej dhe “Video Fest” 2008. Pas performimit, Soni ka mbetur nė tė pėr disa minuta duke pritur puthjen e njė vullnetari nga publiku, nė mesin e tė cilėve ishte edhe Flori, por atė e mori nga dikush tjetėr.

Vitin e kaluar, ajo nė “Video Fest” kishte fituar ēmimin “Best Female”, por meqė nuk ishte e pranishme pėr ta marrė ēmimin, njė puthje kishte mbetur “peng” pėr tė, nga kushdo qė do t’ia dorėzonte trofeun. Udhėheqėsi i spektaklit nuk kishte harruar dhe ftoi dikė nga publiku qė ta puthe Sonin. Dhe tė gjithė tė pranishmit sytė i kthyen nga Flori, i cili ndodhej diku nė rreshtat e parė tė podiumit. E ndėrsa tė gjithė thėrrisnin me ovacione, Flori as qė begenisi tė ngrihej nga poltrona nė tė cilėn ishte ulur pėr t’i plotėsuar dėshirėn fansave apo edhe thjesht kuriozėve, tė cilėt sapo konstatuan qė tashmė mes vajzės simpatike dhe Florit nuk kishte mė asgjė.
Pėr ta nxjerrė Sonin nga situata shumė e vėshtirė dhe e sikletshme, e cila priste nė skenė pa lėvizur, por edhe pėr ta lehtėsuar pozitėn e Florit, tė cilit po i bėhej disi presion nga publiku, ėshtė ngritur Gazmend Avdiu, pronari i produksionit “Pixel”, dhe ka puthur Sonin nė tė dy faqet, duke e relaksuar paksa situatėn. Kjo situatė nuk ka qenė aspak e kėndshme, ndėrsa e skuqur, Soni ka pėrjetuar ndoshta disa nga momentet mė tė kėqija nė tė cilat mund tė jetė ndodhur ndonjėherė nė skenė.
Mbėrritja
E nė fakt, qė nė fillim tė natės finale tė “Video Fest” 2008, Flori dhe Soni kanė ardhur tė ndarė, veē e veē nga njėri-tjetri. Flori ka kaluar nė tapetin e kuq me kėngėtaren, njėkohėsisht dhe mikeshėn e tij, Elvana Gjata, ndėrsa askush nuk e ka parė Sonin nė kohėn qė ka deportuar nė sallė. E ndėrsa Elvana dhe Flori ishin tė veshur nė mėnyrė mjaft ekstravagante duke iu pėrshtatur ambientit, Soni ka debutuar nė skenė me xhinse, njė bluzė fare normale dhe flokėt paksa tė ērregullta.
Post-fest
Njė mbrėmje mjaft e kėndshme nė tė cilėn morėn pjesė gati tė gjithė, ka qenė ajo pas natės finale. U festua deri nė orėt e para tė mėngjesit, ndėrsa kėngėtarėt kanė qėndruar nėn shoqėrinė e njėri-tjetrit duke biseduar e qeshur pafund. Por Soni dhe Flori pėr asnjė moment nuk u panė bashkė. Flori si gjithmonė ka qėndruar shumė pranė Elvanės, ndėrsa Soni preferoi tė qėndronte me disa mikesha tė saj.
Lajmi
Lajmi pėr ndarjen e dy kėngėtarėve, Soni Malaj dhe Flori u mėsua dy javė mė parė. Burime tė afėrta me ēiftin zbuluan se ata i thanė lamtumirė njėri-tjetrit pak kohė mė parė, ndėrsa arsyeja nuk bėhet e ditur. As Soni dhe as Flori nuk kanė pranuar tė prononcohen rreth kėtij fakti, duke dashur nė kėtė mėnyrė tė mos preket privatėsia e tyre.

Burimi: Bluetooth
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Kledi Kadiu sulmohet dhe keqtrajtohet   Fri May 30, 2008 8:46 pm

Reagon kryebashkiaku i Romes, i cili denon sulmin e bere ndaj tij.Sulmohet ne Itali balerini me kombesi shqiptare, Kledi Kadiu. Balerini shqiptar eshte sulmuar ne vendin ku ai punonte dhe jepte leksionet e kercimit. Kjo ngjarje ka bere menjehere jehone ne mediat italiane, ku shume prej tyre e kane cilesuar kete precedent racizmi. Diten e djeshme, ne rrugen “Appia”, pas aksidentit te ndodhur, Kadiu eshte rrefyer per ngjarjen e ndodhur pas mbledhjes se prinderve te nxenesve qe ai mesonte. “Isha duke bere diskutimin tim te fundvitit me prinderit e studenteve te mi. Pashe dy apo tre persona qe ishin duke regjistruar me kamera, i ndalova. Dy persona u larguan me kameren, ndersa njeri me vendosi doren ne qafe dhe me shtrengoi, duke me ulur koken ne tavoline dhe me pas m’u drejtua me fraza raciste te tipit ‘Shqiptar m... tani te dergoj ne Tirane”, deklaroi balerini shqiptar, pas sulmit ne televizionin italian TG5. Por, gjithashtu reagime ka pasur edhe nga kryebashkiaku i Romes, Gianni Alemanno, i cili ka shprehur shqetesimin e tij dhe denimin e ketij akti per kete episod te patolerueshem, duke kerkuar dhe duke i bere apel te gjitheve qe te ndalojne keto veprime jo te pranueshme dhune. “Shpreh shqetesimin tim per kete episod te rende te patolerueshem dhe solidaritetin tim te plote per nje artist qe nderon qytetin tone”, reagoi kryebashkiaku i Romes, Alemanno. Besoj, theksoi ai, se ka ardhur momenti per te leshuar nje apel ne cdo ane per te gjithe eksponentet politik qe te ndihmojne edhe ata qe keto ngjarje te mos ndodhin me.
Kledi Kadiu ka lindur me 7 prill te vitit 1974 dhe ka hyre ne Akademine e Arteve, ku eshte diplomuar ne 1992. Ne te njejten kohe ka hyre te beje pjese ne grupin e kercimit te Teatrit se Operes dhe Baletit, ku qe ne fillim ka marre pjese ne role te rendesishme te baleteve klasike me fame boterore. Ne 1993, ai eshte transferuar ne Itali, per te punuar me pare ne Mantova. Eksperienca e pare televizive arrin ne vitin 1996 dhe pas kesaj Kledi eshte balerini i pare i programit, i cili ndiqet nga nje publik i gjere “Buona Demenica”, C’e posta per te” dhe “Amici. Ne vitin 2004, ai krijoi akademine “Kledi Akademi”. Ne vitin 2005, arriti edhe eksperienca e pare kinematografike “Paso a due” dhe me pas me filmin “La cura del gorilla”. Midis te tjerash gjate ketyre viteve te fundit Kledi Kadiu ka qene protagonist i shfaqjeve te ndryshme skenike te dhena ne Itali ku edhe ka marre cmime te ndryshme per performan e tije.
Nje femije shqiptar, qe ndiqte studimet ne nje shkolle te kryeqytetit italian te Forlit, zona e veriut te vendit, u sulmua barbarisht nga nje vendas ndersa kthehej per ne shtepi. Prinderit e te miturit denoncuan ne polici aktin racist, nderkohe qe nxenesi u mjekua pas plageve qe kishte marre ne trup. Gjate rrefimit te tij 13-vjecari tha se italiani i kishte thene qe te largohej nga vendi, pasi ishte shqiptar. Por ky nuk eshte rasti i pare i vales se dhunes ndaj emigranteve, pasi dy jave me pare eshte keqtrajtuar edhe nje nxenes rumun po ne kete shkolle.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Parashqevi Simaku, nga Hollywood ne kafenete e New York   Sun Jun 01, 2008 2:47 am

Iku me ėndrrėn pėr tė shkuar nė Hollywood, por ka pėrfunduar si kėngėtare kafenesh. Kanė perėnduar tashmė kohėt e lavdishme tė kėngėtares sė madhe tė viteve ’80-’90 nė Shqipėri, Parashqevi Simaku. E vendosur prej gati 15 vjetėsh nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės ajo vendosi tė bėhej njė yll i muzikės atje dhe tė fitonte tė njėjtėn famė si nė Shqipėri. Madje pėr kėtė bėri gjithēka qė tė shkonte edhe nė Hollywood. Por kjo ishte njė gjė tėrėsisht e pamundur. Sepse duke jetuar nė Hollywood nuk do tė thotė domosdoshmėrisht se punon atje.
Simaku, e vetėquajtur Vivian nė USA nė fakt e besonte si njė vogėlushe qė do tė bėhej yll Hollywood-i. Nė tė vėrtetė e vetmja gjė qė duket se ka arritur Simaku nė vendin pėrtej Atlantikut ėshtė martesa e saj me njė muzikant dhe fakti qė ėshtė bėrė nėnė me njė djalė rreth pesė vjeē. Nė lidhje me karrierėn edhe pse ajo ka bėrė ndonjė CD pėr shqiptarėt, mund tė thuhet se ėshtė njė dėshtim. Dhe jo vetėm kaq por ajo gėzon njė popullaritet aspak tė mirė tek shqiptarėt qė jetojnė atje. Kjo pėr arsyen se mėnyra qė ka zgjedhur ajo pėr t’u amerikanizuar duke “harruar” komunikimin shqip, ėshtė njė gjė qė i zhgėnjehu qysh nė fillimet e saj shqiptarėt atje. Pas largimit nga Hollywood-i pas kurrfarė suksesi ajo ėshtė kthyer tė jetojė nė New Jork. Ofertat pėr tė nuk janė mė ato tė fillimeve tė saj nė Amerikė, aq sa ajo ėshtė detyruar tė punojė edhe nėpėr kafene tė vogla me njė audiencė minimalisht tė vogėl.
Burimi: Bluetooth
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Nisma me e fundit e Zajmines   Sun Jun 01, 2008 2:49 am

Jemi mėsuar ta shohim gjithmonė ndryshe nė profilin qė ka zgjedhur tė jetė pjesė, por kėtė herė i ka habitur tė gjithė. Zajmina Vasjari tashmė mendon pėr gjėra mė serioze dhe pėr mė tepėr dėshiron tė sensibilizojė tė gjithė opinionin publik. Nė datėn 20 Maj, nė Ditėn kombėtare nė ndihmė tė fėmijėve jetimė ajo ka qenė pjesė e stafit organizues tė njė morie aktivitetesh, si e ftuar speciale. Gjithēka ka nisur nė orėn 10 tė mėngjesit nė maternitetin e Tiranės, nė aktivitetin hapės tė asaj dite atje. Nė krye tė tė gjithė tė pranishmėve, Zajmina ka qenė imazhi simbol nė kėtė ditė tė shėnuar pėr tė gjithė fėmijėt, qė kanė mbetur pa prindėrit e tyre pėr arsye nga mė tė ndryshmet.
Ajo ka shpėrndarė mjaft dhurata pėr nėnat nė maternitetin e Tiranės si dhe mė pas, bashkė me shumė fėmijė jetimė kanė mbjellė disa bredha. Aq shumė ėshtė afeksionuar Zajmina pas fėmijėve, sa nuk mund tė ndahej dot prej tyre. Shumė foshnja ajo i ka marrė dhe i ka mbajtur nė krahė. “Janė krijesa tė pafajshme”, - ėshtė shprehur Zajmina. “Doja shumė tė isha pjesė e njė nisme tė tillė dhe e pranova me kėnaqėsi ftesėn qė m’u bė. Kėta fėmijė kanė nevojė pėr ndihmė dhe tė gjithė ne duhet t’i ndihmojmė. Ata kanė nevojė pėr mbėshtetje dhe pėrkushtim”, - ka pėrfunduar Zajmina. Vajza simpatike ka qėndruar pėr shumė kohė me fėmijėt, dhe mjaft aparate fotografikė e kanė fokusuar atė teksa foshnjat i mbante nė krahė.
Nė mesditėn e 20 Majit, Ditės kombėtare tė fėmijėve jetimė, u organizua njė drekė me pjesėmarrjen e shumė person
azheve VIP, pėr tė qenė sa mė pranė kėtyre fėmijėve. Zajmina ka qėndruar me ta shumė pranė, madje dhe kanė kėnduar sė bashku. Si vajzat por edhe djemtė e vegjėl, e shihnin atė si njė princeshė qė kishte ardhur pranė tyre si njė dhuratė. Cilido prej tyre ka marrė njė autograf nga vajza bukuroshe, qoftė ky tek kapelja, qoftė tek bluza, apo edhe nė krahė apo duar. Njė ditė ndryshe ka qenė kjo pėr Zajminėn, ku kėtė herė ka qenė nė qendėr tė vėmendjes si njė imazh sensibilizues nė shėrbim tė fėmijėve nė nevojė.
Pasi ėshtė shkėputur paksa nga fėmijėt, Zajmina u ka kushtuar vėmendje edhe tė ftuarve tė tjerė, me tė cilėt kurrė mė parė nuk mund tė ishte gjendur aq afėr dhe rastėsia nuk i kishte bashkuar asnjėherė.

Njė trėndafil pėr ty Petri
Dhe sigurisht njė prej miqve mė tė mirė tė Zajminės ėshtė edhe Petri Bozo, organizuesi dhe themeluesi i Miss Shqipėrisė. Kujtojmė qė Zajmina ėshtė vajza, qė disa vite mė parė ėshtė shpallur si Miss Shqipėria nė njė konkurrim jo pak tė fortė. Dhe duke ruajtur gjithmonė respektin dhe dashamirėsinė pėr organizuesin dhe producentin e kėtij spektakli tė bukurisė, Zajmina shfaqet mjaft e ėmbėl dhe e dashur me tė. Njė prej trėndafilave qė ia kishin dhuruar vetė asaj, ajo ia ka rezervuar Petrit, i cili teksa e ka marrė, ėshtė ndjerė mjaft i kėnaqur.

Burimi: Bluetooth


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Njė shqiptare josh Bon Xhovin, Riki Martin, Tom Xhons   Fri Jun 20, 2008 6:51 pm

Prej 10 vitesh, njė vajzė Shqiptare ėshtė kthyer nė kantautoren mė tė kėrkuar nga tė gjithė ata qė me tė drejtė i quajmė yjė tė skenės hollivudiane. Kara DioGuardi, vajza e kongresmenit tė njohur i cili ka luftuar aq shumė pėr ēėshjten Shqiptare, Joseph DioGuardi, ka arritur tė realizojė plotėsisht ėndrren Amerikane, duke u kthyer nė njė emėr tė nderuar nga kritika dhe shumė tė dashur pėr tė rinjtė nė tė gjithė botėn. Eshtė pikėrisht Kara Elisabeth DioGuardi, e cila pasi u diplomua nė njė nga universitetet mė prestigjioze Amerikane, vendosi t’i japė njė kthesė tė rėndėsishme jetės sė saj, duke nxjerrė nė pah talentin qė kishte tė fshehur brenda saj prej disa vitesh.

DioGuardi, ėshtė personi qė ka shkruar, kompozuar dhe orkestruar super hitet qė ne i dėgjojme kudo dhe i shohim nė MTV, VH1 apo BET. Kara DioGuardi ėshtė talenti qė ka realizuar plotėsisht 12 kėngėt e albumit tė fundit tė Christina Aguilera, “Back to basics” duke perfshirė edhe suksese tė tilla si, “Ain’t no other man”, Oh Mother, apo Hurt. Kur Celine Dion vendosi t’i kthehet realizimit tė albumeve pas njė periudhe tė gjatė koncertesh live nė Las Vegas, ajo i telefonoi mikes sė saj, Kara DioGuardi. Kjo e fundit realizoi kėngėn qė do tė prezantonte albumin e kėtij viti tė Celin Dion, “Taking Chances” qė ėshtė renditur nė vendet e para tė klasifikimeve botėrore. DioGuardi ėshtė fituesja e ēmimit prestigjioz BMI 2007 si kantautorja mė e mirė e muzikės pop, por kėtė ēmim vajza e talentuar e ka fitur edhe katėr herė tė tjera. Kandidate e ēmimit grammy disa here me rradhe dhe produksionet e saj janė publikuar nė mė shumė se 100 milion albume.
Gjatė tre viteve tė fundit, Kara DioGuardi ka krijuar 50 kėngė tė cilat janė renditur nė vendet e para tė klasifikimeve Amerikane dhe Europiane. Edhe Britney Spears vendosi qė rikthimin e saj me albumin “Blackout” ta realizojė me Shqiptaren e famshme DioGuardi. Santana, Pink, Backstreet Boys, Gwen Stefani, Kelly Clarkson, Avril Lavigne, Ricky Martin, Natasha Bedingfield, Daddy Yankee, Jessica Simpson, Mark Anthony, Anastacia, Eros Ramazzoti, Thalia, Laura Pauzini, Jewel, apo Enrique Iglesias, janė vetėm disa prej emrave tė cilėt preferojne tė realizojnė albumet nė studiot e Kara DioGuardit, por ajo nuk ndalet me kaq, duke qene se ka realizuar njė sėrė kolonash zanore pėr filma tė suksesshem tė tillė si “Raise your Voice”, “Last Holiday”, “A cinderrella Story:, “Scooby Doo 2” etj. Nė njė ditė tė zakonshme, kantautoren dhe producenten e njohur Shqiptaro-Amerikane Kara DioGuardi, do ta gjeni nė shoqėrinė e kitaristit tė njohur tė Eurythmycs, Dave Stewart, por edhe nė atė tė Bon Jovit, ndėrsa njė pjesė tė mire tė kohės sė saj e kalon nė studiot e saj muzikore, “Arthouse Entertainment” me qendėr nė Los Anxhelos. Kara DioGuardi ka dhėnė njė intervistė ekskluzive pėr Gazeta Shqiptare tė cilėn ju ftojmė ta lexoni.

Kara, ēfarė dini pėr Shqipėrinė? Ndonėse keni lindur dhe jetuar nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ēfarė do tė thotė pėr ju tė jeni Shqiptare?
Kur isha e vogėl, kisha informacion tė kufizuar pėr Shqiptarėt, deri nė momentin kur im atė, filloi tė mė edukonte mua dhe vėllain tim pėr kombin tonė. Njė gjė e tillė ndodhi 20 vjet mė parė dhe jam vėrtet e lumtur pėr kėtė. Do tė doja shumė ta vizitoja Shqipėrinė dhe kėtė kam pėr ta realizuar njė ditė. Kam takuar shume Shqiptarė gjatė kėtyre viteve dhe do tė mė pėlqente qė edhe tė bashkėpunoja me ta nė fushėn e muzikės.
Ju jeni vajza e Joseph DioGuardit, ish kongresmenit dhe kryetarit tė komitetit Shqiptar per veprim politik. Cili ėshtė opinioni juaj pėr punėn e babait tuaj lidhur me ēėshtjen Shqiptare?
Jam krenare pėr kontributin qė ai ka dhėnė pėr tė krijuar njė botė mė tė mirė pėr Shqiptarėt. Jam krenare qė babai im ka bėrė aq shumė pėr t’i treguar botės padrejtėsitė qė i janė bėrė atij rajoni.
Si nisi karriera juaj dhe kur e kuptuat se ishit e talentuar?
Mė kujtohet qė kam kėnduar qė e vogėl. Edhe nė familje kėndohej gjithmonė dhe kjo mė bėri tė rritesha me shumė dashuri pėr muzikėn. Sapo mbarova universitetin, vendosa tė bėhesha artiste. Arrita tė nėnshkruaj njė kontratė me njė shtėpi diskografike nga fundi i viteve ’90. megjithatė albumi nuk doli asnjėherė nė treg, por njė nga kėngėt qė kisha realizuar u bė e preferuara e njė producenti tė njohur i cili mu lut qė kėngėn e albumit tim t’ia jepja njė kėngėtari Britanik me tė cilin po bashkėpunonte. Kėnga u bė hit ndėrsa unė njė kantautore e suksesshme brenda natės.
Ju keni shkruar hite tė mrekullueshme pėr artistė tė mėdhenj tė skenės botėrore duke u shndėrruar nė njė prej kantautoreve dhe producenteve mė tė mira nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Si ndiheni tashmė qė jeni e rrethuar mė sukses dhe me yje tė vertetė?
E rėndėsishme ėshtė qė tė mos humbasėsh sensin e realitetit. Sa pėr tė tjerat, tė gjithė njerėzit janė njėsoj, si ata qė realizojnė koncerte nė stadiume botėrore pėr 90 mijė vete, si ata qė shkojnė dhe punojnė tetė orė nė njė ndėrmarrje.
Ēfarė ndjesie ju japin ēmimet e fituara?
Ndihem vėrtet e bekuar sepse mbi tė gjitha bėj punėn qė gjithmonė kam ėndėrruar. Ēmimet jane rezultati.
Ē’mund tė na tregoni pėr eksperiencen tuaj nė realizimin e kolonave zanore?
Njė nga gjėrat qė mė pėlqen tė bėj mė sė shumti ėshtė tė shkoj nė kinema. Eshtė ndjesi e jashtėzakonshme tė shohėsh njė film dhe gjatė njė sekuence tė dėgjosh muzikėn qė ke krijuar me aq shumė dashuri. Eshtė njė ndjenjė triumfi, sepse nė atė askush nė kinema nuk e di se personi qė ka realizuar kolonėn zanore tė filmit ndohet nė sallėn e kinemasė. Kėtė fakt e di vetėm unė.
Ēfarė ėshtė kompania “Arthouse Entertainment?
“Arthouse Entertainment” ėshtė kompania muzikore qė e kam themeluar sė bashku me Stephen Finfer. Nė kėtė kompani kemi njė sėrė emrash tė njohur si Snoop Dog apo Britney Spears, por edhe tė rinj qė sapo kanė nisur bashkėpunimin me ne si Britaniku Mika dhe grupi One Republic.
Cilat janė bashkėpunimet mė tė fundit?
Bashkėpunimi mė i fundit ėshtė me Justin Timberlake dhe Timberland. Gjithashtu po punoj me Chad Kroeger, Will I Im, Lil’ Jon, Paris Hilton, dhe shumė artistė tė tjerė.

Burimi: Bluetooth
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Greta Koci: Kam filluar ti administroje vete parate e mia   Fri Jun 20, 2008 6:53 pm

Ende s’i ka mbushur 17 vjeēe, por ėshtė nė gjendje tė administrojė paratė qė fiton nga albumet dhe koncertet. Tregon pėr “Panorama Plus” arsyen pse ka vendosur tė heqė dorė nga festivali nė RTSH, dhe startin e ri nė karrierė. Tani njė menaxher pėr Gretėn. Tani qė je 17 vjeē tė duket vetja e vogėl apo e madhe? Mė duket vetja si 17- vjeēare. Cili ėshtė look-u yt i momentit, stili i veshjes nė jetėn e pėrditshme? Pėr momentin ngjyra e flokėve ėshtė kafe natyrale. Veshjet sportive, tė lehta nė pėrshtatje me stinėn dhe moshėn time.


Na fol pak pėr klipin te shkolla “Willson”. Ēfarė ėshtė ky klip?
Ju e dini, qė unė studioj nė shkollėn “Wilson”. Aty unė kaloj pjesėn mė tė madhe tė kohės sime. Kėngėn e kompo- zoi Gramoz Kozeli dhe tekstin Armand Trebicka, videoklipin e realizoi “Max Production”. Klipi pėrcjell njė mesazh pozitiv pėr gjithė
rininė.
Si e programon kohėn?
Nuk janė standard tė gjitha veprimet e ditės. Por mundohem ta programoj sa mė mirė kohėn time.
Tė komentojnė si njė vajzė tė re, tė talentuar, qė e menaxhojnė prindėrit. Mendon se njė ditė do t’i “braktisėsh” ata, nė kuptimin qė njė shtėpi diskografike mund tė tė menaxhojė?
Na janė afruar shumė kompani pėr tė marrė tė drejtėn e menaxhimit tim artistik.
Jemi nė pėrfundim tė negoci- atave me produksionin “Max Production”. Pavarėsisht nga sipėrmarrja e njė ko- mpanie, prindėrit janė tė pan- darė pasi janė pjesė e vendimmarrjes sime.
Ke tė dashur dhe nėse po, mund tė mė thoni diēka mė shumė?
Unė 17 vjeē, i mbush nė shtator…
Ndėrkohė nėpėr forume tė ndryshme, shpeshherė komentet e kalojnė cakun e etikės. Sa e pėrgatitur jeni pėr ta pėrballuar kėtė fakt?
Jam jashtė informacioneve tė tilla, por nė qoftė se ekziston si fenomen tė them tė drejtėn do tė shqetėsohesha pėr shpifjen apo ofendimin. Gjithsesi mendoj se artistėt duhet tė vlerėsohen pėr kontributin e tyre. Njerėzit duhet tė jenė sa mė realistė nė gjykimet dhe vlerėsimet e tyre.
Dihet qė kėngėtarėt krijojnė miqėsitė por dhe armiqėsitė e tyre. Ju si i keni marrėdhėniet me kolegėt kėngėtarė?
Unė kam marrėdhėnie shumė tė mira me tė gjithė kėngėtarėt. Nuk mund tė veēoj asnjė!
Ēfarė tė ka zhgėnjyer mė shumė gjatė rrugės sė muzikės, qė ti i ke hyrė shumė herėt?
Rruga e artit ėshtė shumė e vėshtirė. Ka mjaft pengesa. Por e rėndėsishme ėshtė t’i kalosh kėto pengesa me kujdes dhe qetėsi.
Beson tė konkurrenca e ndershme nė Shqipėri?
Konkurrenca nė muzikė ka shumė kuptime. Nė start, janė tė gjithė. Me tė mirin e
vlerėson publiku. Nė kuptimin profesional, do njė gjykim mė tė hollėsishėm kjo temė, por unė nuk e marr pėrsipėr ta analizoj.
Festivali Europian, ēfarė mund tė mė thoni pėr pjesėmarrjen e Shqipėrisė nė tė?
Mendoj se Festivali Europian rrallė herė ka gjykim vlerash. Aty ėshtė njė politikė
e caktuar nga organizatorėt dhe vendi ynė nuk e besoj qė do tė jetė ndonjėherė pjesė e kėsaj politike, apo projekti, pavarėsisht nga vlera e kėngės apo kėngėtarit. Gjithsesi ne duhet tė angazhohemi vazhdimisht pėr tė performuar vlera tė artit dhe kulturės shqiptare nė kėtė kompeticion.
Do vazhdosh ta kesh synim pjesėmarrjen nė kėtė festival?
Jo, synimi im nuk ėshtė pjesėmarrja nė Festivalin Eu- ropian, pasi kam vendosur tė mos marr pjesė mė nė Festi- valin e fundvitit, derisa tė ketė njė gjykim tė drejtė.
Ēfarė mendon se i bėn tė suksesshme vajzat e reja kėngėtare sot?
Suksesi kėrkon standarde. Secili suksesin e vlerėson nė mėnyrėn e tij. Nė gjykimin tim suksesi vjen duke pasur cilėsi tė mira vokale dhe teknike, pėrzgjedhje tė muzikės dhe tekstit, ndėrtimi i njė imazhi tė shkėlqyer moral e shoqėror.
Si e sheh veten nė tė ardhmen?
Sigurisht qė unė kam shumė plane dhe projekte, por e rėndėsishme ėshtė tė jemi mirė me shėndet(qesh).
Po nė shkollimin e mėte- jshėm, ē’drejtim do marrėsh?
Mė pėlqejnė lėndėt sho- qėrore. Sapo pėrfundova vitin e tretė, ka mbetur edhe njė vit. Brenda kėtij viti do tė gjykoj drejtimin qė do tė marr.
Si ėshtė marrėdhėnia jote me paranė?
Shpenzoj aq sa kam nevojė. Aktualisht jam nė fazėn qė i vetadministroj paratė e mia
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Surpriza me e fundit e Vesa Lumes   Fri Jun 20, 2008 6:55 pm

Kėngėtarja kosovare Vesa Luma, ka filluar ta zgjerojė aktivitetin e saj muzikor, duke konkurruar edhe nė festivale tė rajonit. Pėrveē trojeve shqiptare ku Vesa ėshtė bėrė mjaft e famshme pas pjesėmarrjes nė spektaklin “Ethet e sė Premtes mbrėma”, ajo tashmė ka filluar tė jetė e kėrkuar edhe jashtė vendit. Sė fundi, Vesa ka marrė njė ftesė nga organizatorėt e festivalit tė Novi Pazarit nė Bosnjė, njė nga festivalet mė tė suksesshme qė mbahet nė rajon. Nė njė bisedė pėr “Bluetooth”, Vesa ka deklaruar se ėshtė shumė e lumtur qė ka marrė ftesė dhe me gjithė qejf do tė prezantohet nė kėtė festival, nė tė cilin marrin pjesė kėngėtarė nga gjithė Ballkani.


Festivali do tė mbahet nė fund tė korrikut, ndėrsa Vesa nuk ka vendosur ende se me cilėn nga kėngėt e saj do tė paraqitet. “Gjithsesi, kėnga me tė cilėn do tė prezantohem do tė jetė nė gjuhėn shqipe”, - thotė ajo. Kėtė pjesėmarrje ajo e konsideron si mė tė suksesshmen ende pa marrė pjesė, pasi ėshtė hera e parė qė paraqitet jashtė vendit. Sa i pėrket punėve tė tjera nė kėtė fazė, Vesa ka treguar se kėtė tė shtunė, hap sezonin e saj veror me njė mbrėmje nė Durrės. “Nga e shtuna, kur edhe hap sezonin e ngarkuar tė verės, ēdo tė dytėn javė do tė jem nė mbrėmje nėpėr lokalet buzė bregdetit, ku adhuruesit mund tė dėgjojnė pėrveē tė tjerash edhe njė kėngė tė re”, - tregon Vesa. Qė nga kjo e hėnė, nė tregun muzikor ėshtė shfaqur kėnga mė e fundit e saj, shoqėruar me klipin pėrkatės tė quajtur “Ik, veē kur tė lė unė”. Kėnga me tekst tė shkruar nga vet kėngėtarja dhe e kompozuar nga Florent Boshjaku, shoqėrohet me njė klip tė punuar nė Kosovė. Vesa ka thėnė se ka vendosur qė tekstet e kėngėve tė saj tė vazhdojė t’i shkruajė vetė, meqė duket se po i ecėn mirė pėr dore kjo punė. Ajo beson se kjo kėngė do tė jetė njė hit i verės sė sivjetshme, duke qenė se ėshtė shumė ritmike.

Burimi: Bluetooth
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Pretendimet e James Blunt per koncertin ne Tirane   Fri Jun 20, 2008 6:57 pm

Dikur njė djalosh i hutuar, tani njė 34-vjeēar i shndėrruar nė idhull. Banderola dhe reklama, me imazhin e tij kanė mbushur Tiranėn, sepse ai me muzikėn qė bėn, ka pushtuar Amerikėn, e jo mė Shqipėrinė, njė vend i vogėl pėr tė cilin ka dėgjuar pak, por qė e ka me shumė dėshirė ta shohė. Do tė jetė ora 14:00 e ditės sė hėnė, kur James Blunt, i veshur thjesht por bukur, do shohė gjithēka qė e ka imagjinuar, sapo tė zbresė nė Rinas. Dhe do jetė ora 14:30 e ditės sė mėrkurė, kur ai do t’i thotė Shqipėrisė “Mirupafshim!”, ndėr tė paktat fjalė shqip, qė i ka ngelur nė kujtesė, qė kur ai shėrbeu pėr 6 vite si paqeruajtės nė Kosovė.


BLUNT “TRADHTON” KOSOVĖN
Njė fushatė e madhe sensibiluese kėto ditė nė Kos- ovė, pėr James Blunt, por njė mosmarrėveshje me promotorėt e kanė bėrė tė anullojė koncertin, qė kishte plani- fikuar tė mbante nė Prishtinė. Sepse James Blunt njihet jo vetėm si njė prej kėngėtarėve mė tė suksesshėm anglezė tė viteve tė fundit, por dhe si nje kontri- bues nė luftėn pėr pavarėsi tė shqiptarėve tė Kosovės. Nė fakt ndoshta nuk pritej nga kosovarėt, tė cilėt padyshim
do tė turren drejt Shqipėrisė pėr natėn e koncertit. Lidhja e tij e veēantė me Kosovėn, ka qenė shumė reale. Ai ka qenė ushtarak nė kontigjentin e paqes nė Prishtinė nė 1999-ėn e ka qenė nė ushtri deri nė 2002-shin.
TURI NĖ BALLKAN
Vjen nga Bosnja, do tė shkojė nė Greqi, pėr tė pėrfunduar nė Amerikė. Natyrisht
mesditėn e sė hėnės do tė shlodhet nė dhomėn e tij nė hotel “Sheraton”, kur ajo qė do tė shohė do tė jetė Shqipėria, njė vend tipik mesdhetar, qė atij i pėlqen shumė. “Living Room Show” ka bėrė ndėrmjetėsimin, qė turit tė tij muzikor nė gjithė botėn, tė
mos i mungojė Tirana, qyteti ku ai do tė gjejė fansa meshkuj e femra, 15 vjeēarė e 50 vjeēarė, qė i dinė kėngėt e tij pėrmendėsh. Stadiumi, qė do e presė ėshtė “Qemal Stafa”, kėsaj herė jo me tifozė tė ēmendur pas sportit. Gjithēka do tė jetė gati pėr t’i njėsuar dhe sjellė nė njė, suksesin e albumit tė parė “Back to Bedlam” me “All the Lost Souls”. Njė koktejl i ėmbėl, i hidhėt, veror, ku nuk do tė mungojnė tingujt rrock. Sipas organizatorėve, ky ėshtė njė tur, ku ai ka zgjeruar hartėn pėr herė tė parė duke shkelur edhe nė vende si Afrika, apo qytete tė vogla tė Australisė.
90 MINUTA KONCERT
Njė biletė nė fushė kushton 100 lekė, ndėrsa nė stadium 1 500 lekė, e kėto mund tė blihen online nė www.livingroomshow.al Stadiumi do tė hapet nė orėn 19:00, pasi atė natė luan Franca me Italinė. Nė orėn 21:00 do tė projektohet ndeshja “live”, nė gjithė skenėn, ku do tė jenė tė instaluara aparaturat e koncertit, gjithashtu dhe njė piano. Nė orėn 23:00, skena do tė jeta gati pėr Blunt, i cili ka planifikuar tė kėndojė hitet e albumit tė dytė, pėr plot 90 minuta. Sipas organizatorėve, ajo do tė jetė njė natė, qė do i ketė tė gjitha, pije freskuese alkoolike, birra, e gjithēka do tė ketė pėr fansat. “Party” pas koncertit? “Ende nuk dihet, varet sa i lodhur do tė ndihet Blunt”, thanė
organizatorėt
NĖ TIRANĖ, PA TĖ DASHUR
Deri para pak kohėsh ishte zyrtare. Supermodelja Petra Nemcova dhe kėngėtari James Blunt ishin bashkė. Por nė kėtė tur, mbase do tė jetė e vėshtirė, tė zbulohet mbi pri- vatėsinė e tij. Njė gjė ėshtė e sigurt ai nuk do tė vijė krejt i
vetėm. Shoqėrohet nga pjesėtarėt e bandės qė janė; Paul Beard, Ben Castle Malcolm Moore, Karl Brazil, etj, si dhe producenti Tom Rothrock. Kushtet qė ka vendosur Blunt pėr tė kėnduar ‘live’ nė Tiranė, janė njė mikrofon i teknologjisė sė fundit dhe aparatura nga mė cilė- soret. Pėr tė tjerat, Blunt ėshtė i thjeshtė, pa pretendime..

URREN STUDIOT E REGJISTRIMIT
Pėr tė pėrfundur “All the lost souls” ai u mbyll njė dimėr nė Ibiza. Gjithmonė vetėm, kompozonte i veshur me njė xhaketė tė trashė e dorashka pa gishtėrinj. Por fakti qė njė e treta e albumit ėshtė kompozuar gjatė turit tė kaluar tė koncerteve, nė zhurmė e rrėmujė, nuk ėshtė aq rastėsore. Ai nuk ka pretendime, ai mjafton tė udhėtojė. Ka pohuar se pėr tė, turet janė mrekullia vetė, sepse aty gjen kohėn tė krijojė. Momenti mė i padurueshėm fillon nė njė studio regjistrimi.

Burimi: Bluetooth
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Te rejat nga fusha e artit dhe jeta e artisteve shqiptare.
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Ndahet nga jeta Artisti i Meriuar Sali Mani
» Jahė Sadrija: Andon Zako Ēajupi- Jeta dhe vepra (1866-1930)
» Jeta e Michael Jackson-it nė foto
» Gonxhe Bojaxhiu-Nėna Tereze:JETOJE JETEN...
» Jul Variboba

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» ::  :: -
Kėrce tek: