»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»
!!MIRE SE ERDHE NE FORUM!! ***QIELL-LIRIE*** !
!Vizitor-i-nderuar-dhe-i-rrespektuar-nėse-dėshironi-qė-pop-login te-mos-shfaqet-klikoni-butonin! !!!---DO NOT DISPLAY AGAIN---!!!

Argetim te kendshem ne QIELL-LIRIE nga Administratorja **ORI & ERA**

»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»


 
Portali ORIForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiTOP Albaniachatshkarko
Tema Fundit
» Besoni ne lotet e nje mashkulli
Mon Feb 06, 2017 6:12 am nga Dielli

» C'ESHTE DASHURIA?
Mon Feb 06, 2017 6:00 am nga Dielli

» Mesazhi me i bukur
Mon Feb 06, 2017 5:42 am nga Dielli

» Ka dashuri pa interes?
Mon Feb 06, 2017 5:37 am nga Dielli

» Mirmengjesi
Sun Feb 05, 2017 12:07 pm nga Dielli

» Pershendetje
Sun Feb 05, 2017 11:58 am nga Dielli

» Miremengjes,miredita,mirembrema,mirupafshim dhe naten e mire.
Tue Jan 17, 2017 1:20 am nga Admin

» Vetem nje fjale
Sat May 23, 2015 4:48 pm nga Admin

» CILI ANETAR JU MUNGON NE KETO MOMENTE?
Sat May 23, 2015 4:41 pm nga Admin

» Me fal...
Mon Jul 29, 2013 1:28 pm nga Ina_ina

» GJUMI DHE DASHURIA.
Mon Jul 29, 2013 1:27 pm nga Ina_ina

» Puthja e Par Qe Tka Dhon nje Femer .!
Mon Jul 29, 2013 1:25 pm nga Ina_ina

» A njeh dashuria ngjyrė, moshė dhe atdhe?
Mon Jul 29, 2013 1:24 pm nga Ina_ina

» A jetohet pa dashuri?
Mon Jul 29, 2013 1:22 pm nga Ina_ina

» TE DUA KUR.....
Mon Jul 29, 2013 1:20 pm nga Ina_ina

» Aka nje vend dhe per mua ketu..?
Mon Jul 29, 2013 1:11 pm nga Ina_ina

» XXX Vetem Per Moshat 18 e Siper
Sun Jul 07, 2013 1:56 pm nga arion

» Mė thuaj si ha, tė tė them se si bėn seks
Fri Apr 12, 2013 11:33 pm nga shaban cakolli

» Vajzat e virgjera, a gjenden me?
Fri Apr 12, 2013 11:30 pm nga shaban cakolli

» PER TY.......
Fri Apr 12, 2013 9:19 pm nga shaban cakolli

» A munde te gjesh dashuri ne internet edhe sa do ket sukses
Fri Apr 12, 2013 9:17 pm nga shaban cakolli

» Cila eshte gjeja e pare qe ju terheq te nje vajze/djale?
Fri Apr 12, 2013 9:14 pm nga shaban cakolli

» Ē’farė ėshtė mė e rėndėsishme, tė duash apo tė dashurosh?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» MARTES APO BASHKEJETES?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» Me dhemb zemra kur....?
Fri Apr 12, 2013 9:11 pm nga shaban cakolli

» Cfare kerkoni ke nji njeri qe te ket fatin te behet i dashuri/a juaj?
Fri Apr 12, 2013 9:10 pm nga shaban cakolli

» DEDIKIME PER DASHURIN
Fri Apr 12, 2013 9:09 pm nga shaban cakolli

» Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh
Fri Apr 12, 2013 9:07 pm nga shaban cakolli

» Vuaj kur ti...
Fri Apr 12, 2013 9:06 pm nga shaban cakolli

» Te dua sepse...
Fri Apr 12, 2013 9:03 pm nga shaban cakolli

*
*
*
*
*
*
*
*
April 2018
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
CalendarCalendar
*ChAt Me PeRsHeNdEtJe*
♥♥♥ ♥♥♥♥♥♥ ♥♥♥
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
SHTYPI
Gazeta Shqiptare
GAzeta Metropol
Gazeta Shqip
Gazeta Albania
Gazeta Koha jone
Gazeta Sot
Gazeta Tirana Observer
Gazeta Korrieri
Gazeta Shekulli
Gazeta 55
Gazeta Rilindja Demokratike
Gazeta Standard
Gazeta Tema
Gazeta Biznesi
Gazeta Zeri i Popullit
Gazeta Ballkan
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of »(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» on your social bookmarking website

Share | 
 

 Filozofet: Erosi, ne thelb te dashurise

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Webmaster
Webmaster
avatar

Female
Numri i postimeve : 5688
Location : ALBANIA
Job/hobbies : qiell-lirie.sosblog.com
Registration date : 10/04/2008

MesazhTitulli: Filozofet: Erosi, ne thelb te dashurise   Fri May 09, 2008 1:04 am

Filozofet: Erosi, ne thelb te dashuriseMendimtari i Universitetit te Sorbones dhe Cikagos, Zhan-Luk Marion, publikon ide interesante per dashurine. Sipas tij, elementi erotik, eshte ne bazen e ndergjegjes njerezore

Koncepti

"Fjala "dashuri" duket si fjala me e prostituuar dhe ne jetojme ne nje varreze te madhe erotike, se ciles i mungon ajri. Per shembull, ne ditet e sotme, asnje nuk e shqipton me me seriozitet shprehjen "Te dua". Njeriu nuk eshte gje tjeter, vecse "kafsha qe dashuron".

Dallimi

Filozofi Marion nuk flet vetem per dashurine si ndjenje, por per erotizmin, pra, per ate qe filozofet e quajne "dashuri posesive". Nje dashuri, e cila shkon pertej ndjenjave dhe vete mishit. Sipas tij,mishi, eshte erotizmi nga ana e dikujt tjeter, pra te jesh objekti i deshiruar nga dikush tjeter.

"Dashuroj, pra ekzistoj. Elementi erotik, eshte ne bazen e ndergjegjes njerezore". Me keto pohime, filozofi francez dhe nje nga mendimtaret me te medhenj qe ende jetojne, Zhan-Luk Marion, profesor ne universitetin e Sorbones dhe ate te Cikagos, realizon nje revolucion te plote post-kartezian dhe e sjell "dukurine erotike" dhe dashurine, ne qender te reflektimit dhe te mendimeve. Keshtu sic ka qene qe nga fillimi i filozofise per te cilen, sic e thote edhe emri i tij, ka qene ne thelb te saj e tera dashuri, dashuri per njohjen dhe miresine. Nderkaq, filozofia e mendimtarit Marion mbi dashurine, eshte nje rebelim kunder futjes se elementit erotik ne boten e racionalitetit ne emer te origjines se cdo qenie njerezore.Te mos harrojme se sot per dashurine, flasin edhe gjuhe te tjera, si ajo e poezise, romancat, psikanalistet, pornografia. Por "filozofia, - thote Marion, - hesht dhe dashuria ne kete rast, zhduket. Madje sipas tij, fjala "dashuri" duket si fjala me e prostituuar dhe ne jetojme ne nje varreze te madhe erotike se ciles i mungon ajri". Per shembull, ne ditet e sotme, ne nje shoqeri te mire, si ajo e personave qe lexojne, asnjeri prej tyre nuk shqipton me seriozitet me shprehjen "Te dua". Duke perifrazuar Aristotelin, perkundrazi, njeriu per Marion eshte "kafsha qe dashuron". Duke pervijuar keshtu idene e njeriut kartezian, i cili "mendon", por nuk dashuron, te pakten ne menyre natyrale. "Tani, - shkruan Marion, - evidentimi me i pakundershtueshem, ai qe nenkupton gjithe te tjerat, qe rregullon kohen dhe jetet tona, eshte ai qe ne jemi gjithmone te perfshire nga nje tonalitet apo ngjyrim erotik, i cili mund te jete shprehje e dashurise apo urrejtjes, lumturise apo trishtimit, shpreses apo deshperimit, vetmise apo unitetit". Duke shtuar me pas se njeriu reagon ndaj vetvetes duke perfshire modalitetet origjinale dhe radikale te erotizmit.

Pikerisht nga Franca ka dale nje filozof, kater shekuj pas Dekartit, i cili flet per mendimin dhe lenden. Duke u nisur pikerisht nga ajo forme e vecante e materies sic eshte trupi njerezor. Ne librin e tij te fundit, filozofi Marion flet jo vetem per trupin si te tille, sesa per "mishin" dhe si rrjedhoje, nuk flet vetem per dashurine si ndjenje, por per erotizmin, ate qe filozofet quajne "dashuri posesive", pra nje dashuri pertej ndjenjave dhe vete mishit. "Nuk mund te ndjej boten, nese nuk kaloj permes mishit, shpjegon ai, pikerisht aty ka nje dhimbje te madhe, ne prekjen e tij". Ne librin e tij, "Fenomeni erotik", Marion pershkruan etapat neper te cilat kalon cdo njeri. "Mishi, eshte erotizmi nga ana e dikujt tjeter, pra te jesh objekti i deshiruar nga dikush tjeter. Dhe kjo me lejon te ndergjegjesohem akoma me shume personalisht per veten time e te mos thellohem ne asgjene, duke shmangur keshtu veteshkaterrimin", shpjegon me pas filozofi i madh francez.

Nga ana tjeter, eshte edhe dashnori i cili shtyhet per t'u dashuruar, pa qene i sigurt se do te dashurohet prej objektit te tij te deshiruar. Te jesh dashnor apo i dashuruar, sipas Marionit, gjithmone tregon nje gjendje disekuilibri. Ndersa lidhur me fenomenin erotik, ai do te shprehet se eshte me shume se aktiviteti seksual ne vetvete. Me pas, ai flet edhe mbi lidhjen qe njeriu krijon me Zotin. Sipas tij, lidhja e njeriut me Zotin, te cilen mund ta eksperimentoje cdo qenie humane, eshte ne vetvete, nje relacion erotik, edhe pse jo seksual. Nje rrjedhoje paradoksale e kesaj strukture te te qenit, e cila shpjegon se edhe shenjteria mund te jete erotike. Nderkaq, profesori i Universitetit te Sorbones ka shtuar me pas, se nuk ekziston nje ndarje mes dashurise posesive dhe asaj qe merr. "Dashuria eshte pa dyshim, nese nuk eshte nje dukuri unike, dicka qe na unizon, pra na bashkon" pohon ai, duke pervijuar me tej diskutimin mes shpirtit dhe mishit njerezor.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://qiell-lirie.forum0.net
 
Filozofet: Erosi, ne thelb te dashurise
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Marifetet qė pėrdorin femrat pė tė manipuluar meshkujt dhe shenjat e dashurisė
» Ora e dashurisė

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» :: NDJENJA :: Bota erotike/seksuale-
Kėrce tek: